KakanjLive | Petak, 23.10.2020. godine

Prvi trijumf Rudara u Gračanici

11.10.2020. - U derbiju 10.kola m-tel Prve lige Federacije BiH, „Zeleno-crni“ sa dva gola Adnana Hrelje savladali veoma neugodnu ekipu Bratstva i po prvi put slavili u Gračanici odkako se takmiče u prvoligaškom društvu

grhrelja
Sjajnom igrom Rudar je zasluženo pobijedio i prekinuo negativnu tradiciju u Gračanici. Predvođeni razigranim kapitenom Belminom Kobilicom, „Zeleno-crni“ su očitali lekciju igračima Bratstva. Sve je riješeno za samo tri minute, kada su svojim majstorijama Belmin Kobilica i dvostruki strijelac Adnan Hrelja izigrali odbranu domaćeg tima i rijeršili pitanje pobjednika.

Da će ovo biti Rudarev dan moglo se naslutiti u otvaranju utakmice. Već u 3.minuti na pas Kobilice, Kenan Derviišagić izlazi sam pred domaćeg golmana, koji padom u noge spašava svoju mrežu. Pritisak Rudara nije jenjavao sve do 20.minute kada su domaći preko Hasikića bili u prilici da dođu do vodstva. Dvije minute prije, Kobilica je oboren u šesnaestercu domaćih, ali sudija Silić nije smatrao da je preršaj bio za najstrožiju kaznu, premda je kontakt postojao. U 21.minuti Dervišagić je ponovo u šansi, ali Mustafić brani njegov udarac.Već u sljedećem napadu, lijepa akcija igrača Bratastva, koju nije realizirao Poturalić, čiji udarac je odbranio sigurni Amir Bekan.

Rudar je, baš kao i na početku susreta, bolje otvorio i drugi dio i već u 48.minuti bio u prilici da dođe u vodstvo. Dervišagić je pobjegao svojim čuvarima, odigrao povratnu loptu kapitenu Kobilici, koji volej udarcem loptu šalje pod prečku, ali golman Mustafić je fenomenalnom odbranom spasio svoj tim. U 53.minuti Kobilica majstorski asistira, a Hrelja između dva protivnička igrača utrčava i matira nemoćnog Mustafića. Samo tri minute kasnije, ponovo na scenu stupaju Kobilica i Hrelja. Velemajstorskim proigravanjem, razigrani Belmin Kobilica, pronalazi Hrelju, koji lob udarcem prebacuje Mustafića i uz pomoć stative, po drugi put trese protivničku mrežu. Već tad je bilo jasno da će Rudar po prvi put slaviti u Gračanici, jer su izabranici trenera Mehanovića igrali taktički zrelo, ali izuzetno borbeno i hrabro. U 60.minuti trener Nikola Nikić pojačava napad s tri svježa igrača i domaći sve ozbiljnije prijete. Šanse su imali Stojanov(63.) i Adilović (87.) ali mreža Bekana ostala je netaknuta. Ipak, Tarik Adilović u sudijskoj nadoknadi , prekrasnim pogotkom s dvadesetak metara, uspjeva savladati Bekana, ali je to bilo nedovoljno da se izbjegne poraz.

Igrači Rudara odigrali su sjajan meč i zasluženo slave. Svi igrači, kao i trener Mehanović, zaslužuju čestitke na kvalitetnoj predstavi. Odavno nisu bili ovako kompaktni, organizirani i sigurni. Možda su ih motivirale TV kamere jer je Arena Sport direktno prenosila ovaj prvoligaški derbi.

Rudar trenutno zauzima treće mjesto na prvenstvenoj ljestvici s bodom manje od vodećeg TOŠK-a i na dobrom je putu da prvi dio sezone završi u samom vrhu.

Bratstvo - Rudar 1:2

Stadion „Luke“ u Gračanici. Igrano bez prisustva publike. Glavni sudija : Sanel Silić iz Cazina. Pomoćnici: Amir Hušidić (V.Kladuša) i Edin Redžović (Sarajevo). Četvrti sudija: Benjamin Deljković iz Sarajeva. Delegat utakmice: Blaženko Dodig iz Ljubuškog. Posmatrač suđenja Alija Lizde iz Mostara.
Strijelci: 0:1 Adnan Hrelja (53), 0:2 Adnan Hrelja (56), 1:2 Tarik Adilović (90+1).
Žuti kartoni:Aletić, Poituralić, Sejdić, Adilović (Bratstvo), Hrelja i Dervišagić (Rudar).

BRATSTVO: Namik Mustafić, Eldar Delić (od 78. Adnan Buljić), Mousa Diabang, Kemal Hasikić (od 60. Stefan Stojanov), Fadil Čizmić, Edin Šuša, Elvedin Aletić (od 74. Ahmed Hasinović), Dejan Zarić (od 60. Tarik Adilović), Namik Helić (od 60. Faris Sejdić), Husein Poturalić, Maid Jaganjac. Trener: Nikola Nikić.
RUDAR: Amir Bekan, Eldar Sivac, Faruk Jusić, Omer Musić, Enis Sadiković, Faruk Gačan, Belmin Kobilica (od 72. Mustafa Mušija), Adi Bešić, Belmin Čehajić, Kenan Dervišagić (od 86. Mirza Šubo), Adnan Hrelja (od 70. Tarik Zukić). Trener: Bećir Mehanović.