KakanjLive | Subota, 18.11.2017. godine

Zvijezda preuzela vodeću poziciju

23.10.2017. - Zahvaljujući briljatnoj pobjedi u Bugojnu i kiksevima glavnih konkurenata Sloge u Mostaru i Olimpika u Travniku, izabranici trenera Nermina Šabića zasjeli su na prvoj poziciji s velikim izgledima da osvoje naslov jesenjskog prvaka. Podatak da su u dosadašnjih 12 kola primili samo dva gola i pretrpjeli isto toliko poraza, najbolje govori o snazi momčadi Zvijezde, koja bilježi sjajne rezultate i ozbiljno prijeti svojim pratiocima Slogi i Olimpiku koji su (pre)ambiciozno ušli u novu prvenstvenu sezonu.

prrudarmetal

U dvanaestom kolu , koje je posmatralo samo 3.050 gledalaca(prosječno 382 po utakmici), postignuta su 24 gola(3,33 po utakmici), domaći su zabilježili tri pobjede, tri susreta završena su bez pobjednika, dok su gosti slavili na dvije utakmice. Ovaj put nije bilo incidenata i povika na suce, koji su pokazali 35 žutih kartona.Nije bilo isključenja igrača, dok je s rezervne klupe udaljen službeni predstavnik Slavena Edin Šabanović zbog psovanja službenim licima poslije utakmice u Živinicama, na kojoj su nogometaši TOŠK-a ostvarili svoju treću uzastopnu gostujuću pobjedu, što je možda i najveće iznenađenje kola.

Velež deklasirao vodeću Slogu

U derbiju kola, koji je odigran pred 1.200 gledalaca na stadionu u Vrapčićima, izabranici trenera Ibre Rahimića očitali su lekciju favoriziranoj Slogi, koja je pala bez ispaljenog metka.Igrači Veleža prosto su deklasirali vodeću Slogu i zabilježili uvjerljivu pobjedu golovima  kapitena Denisa Zvonića(44.iz penala), Garcie Panessa(57.) i rezerviste Harisa Ovčine(90.) Sudija Sabrija Topalović pokazao je šest žutih kartona(dva domaćim i četiri gostujućim igračima) uglavnom zbog nedozvoljenih startova i prigovora na njegove odluke.

Travnik zaustavio Olimpik

I drugi kandidat za prvaka , ekipa Olimpika, nije opravdala očekivanja. Iako su od 30.minuta bili u prednosti pogotkom mladog Adnana Osmanovića, izabranici trenera Mirze Varešanovića nisu uspjeli poraziti posljednjeplasiranu ekipu Travnika, koja još nije osjetila slast pobjede. Gol za jedan bod postigao je Marinko Rastoka u 63.minuti i spasio svoj tim novog poraza, ali ne i bijega sa začelja tabele.

prtravnikolimpik

Bljesak Zvijezde u Bugojnu

Kiks glavnih konkurenata Sloge i Olimpika iskoristili su igrači Zvijezde, koji su briljantnom igrom na bugojanskom Jakliću deklasirali nemoćnu Iskru. Za samo tri minute, preko ljetošnjeg pojačanja iz banjalučkog Borca, Gedeona Guzine (32. i 35) izabranici trenera Nermina Šabića dva puta su savladali golmana Aldina Ćemana i pitanje pobjednika već tad je bilo riješeno. Pogotkom iskusnog Armina Kapetana na otvaranju drugog poluvremena(55.minuta) pobjeda je definitivno potvrđena. Osvajanjem nova tri gostujuća boda Zvijezda je umakla Slogi za jedan, a Olimpiku za dva boda i preuzela čelnu poziciji s velikim izgledima za osvajanje naslova jesenjeg prvaka.

Bez pobjednika u hercegovačkom derbiju

Susret Čapljine i konjičkog Igmana, koji je odigran još u petak zbog direktnog prenosa na platformi Cyti TV, završen je najnepopularnijim rezultatom (0:0). Utakmica starih rivala na čapljinskim Bjelavama  nije donijela dopadljiv nogomet.Osvojenim bodom više mogu biti zadovoljni Konjičani koji su poslije Kaknja i Čapljinu napustili neporaženi i uvezali četiri utakmice bez poraza.

Treća uzastopna gostujuća pobjeda TOŠK-a

Za iznenađenje kola pobrinuli su se nogometaši TOŠK-a koji su slavili u Živinicama. Nakon trijumfa u Bihaću i Gračanici, izabranice trenera Denisa Sadikovića ostvarili su treću uzastopnu gostujuću pobjedu i pobjegli iz opasne zone. Tešanjcima je bilo dovoljno samo deset minuta da dva puta zatresu mrežu golmana Brežičanina i dođu do zlata vrijedne pobjede. Najbolji strijelac TOŠK-a Aleksandar Kršić u prvom dodiru s loptom postigao je vodeći pogodak u trećoj,  a već u 9.minuti na semaforu je bilo 0:2.Strijelac je bio mladi Demir Bedak. Samo pet minuta kasnije Davor Todorović je uspio matirati  Haruna Striku, ali do preokreta nije došlo jer je odbrana TOŠK-a djelovala sigurno i organizirano i sva tri boda otišla su u Tešanj.

prvisokojedinstvoBosna petardom ispratila Jedinstvo

Svakako, najlakši posao imali su igrači visočke Bosne, koji su, bez većih teškoća uvjerljivo savladali mladi sastav Jedinstava u kojem je u početnoj postavi bilo čak sedam igrača zaštićenog godišta, kojima su se u drugom poluvremenu pridružila još trojica rezervista ispod 21.godine. Bišćani su poklekli u finišu prvog dijela igre, kada su Amar Čabaravdić (35), Dino Dizdarević(36) i kapiten Denis Cana(39) za  za nepune četiri minute tri puta savladali mladog golmana Mehu Bećirevića . U listu strijelaca upisao se i prvi strijelac Bosne Nihad Mujić(76.),a Dino Dizdarević je u sudačkoj nadoknadi postigao svoj drugi gol za uvjerljivih 5:0.

Kovačevim het-trikom Rudar porazio Metalleghe

Konačno su i navijači Rudara mogli uživati u golijadi. Po prvi put su slavili u dvobojima sa najmlađim prvoligašem, ekipom Metalleghea iz Jajca, koja je istrčala u podmlađenom sastavu. Gosti su bili bolji u prvom dijelu i golom Rijada Pljevljaka na odmor otišli s minimalnom prednošću. Igračima Rudara trebalo je samo sedam minuta da dođu do potpunog preokreta. Mirza Kovač, koji se ovog ljeta u Rudar vratio iz sada već bivšeg premijerligaša iz Jajca, za tri minute postigao je dva gola(52. i 55.), a osam minuta kasnije u listu strijelaca se nakon duže pauze upisao i kapiten Belmin Kobilica, kojem je to bio  peti ovosezonski pogodak. Do svog prvog het-trika u dresu Rudara Mirza Kovač je došao prekrasnim pogotkom u 69.minuti, kada je centaršut Heće glavom „zakucao“ u mrežu mladog Jamakovića.

Bratstvo iznenadilo Neretljakove  „Labudove“

Poslije velike senzacije na sarajevskoj Otoci, kada su porazili favoriziranu momčad Olimpika, očekivalo se da će nogometaši Orašja bez teškoća doći do nova tri boda u dvoboju protiv neuvjerljivog Bratstva. Umjesto pobjede izabranici Mate Neretljaka spašavali su jedan bod. Husejn Puturalić je u 75.minuti doveo Bratstvo u vodstvo i da nije sudija Roman Balić u  84.minuti dosudio kazneni udarac, kojeg je realizirao iskusni Antonio Vidović, „Labudovi“bi ostali  i bez polovičnog plijena.

Na ovoj utakmici pokazano je čak osam žutih kartona(2 domaćim i šest gostujućim igračima) jedan više u odnosu na mečeve u Čapljini i Živinicama u kojima su Danijel Bojo i Jasmin Varupa izrekli po sedam javnih opomena.

Rezultati 12.kola i broj gledalaca

Prema zvaničnim zapisnicima: ŽIVINICE:Slaven – TOŠK 1:2 (400), ORAŠJE:Orašje – Bratstvo 1:1 (200), TRAVNIK:TRAVNIK – OLIMPIK 1:1 (150), VISOKO: Bosna – Jedinstvo  5:0 (200),BUGOJNO: Iskra – Zvijezda 0:3 (250), KAKANJ:Rudar-Metalleghe BSI 4:2 (200),MOSTAR:Velež – Sloga 3:0 (1.200), ČAPLJINA:Čapljina –Igman 0:0 (400).