KakanjLive | Ponedjeljak, 28.05.2018. godine

Zvijezda povećala prednost nad prvim pratiocima

13.03.2018. - Nakon skoro četiri mjeseca proteklog vikenda nastavljeno je takmičenje u Prvoj ligi Federacije Bosne i Hercegovine. Jesenji prvak Zvijezda iz Gradačca u dramatičnoj završnici uspjela je velikim preokretom poraziti konjički Igman i zahvaljujići remijima glavnih pratilaca Sloge i Olimpika povećati bodovnu prednost

metalegesloga

Proljetni start najavio je žestoku borbu za prvaka, ali i opstanak u prvoligaškom društvu. Skoro sve utakmice su bile rezultatski neizvjesni i do kraja dramatične. Domaći timovi ostvarili su četiri pobjede, dok su tri utakmice završene remijem. Postignuto je samo 15 pogodaka, zabilježena je skromna posjeta od 3.150 gledatelja,čiji je prosjek od 450 izvadila utakmica Olimpik-Velež, uz dosta dobro suđenje i relativno sportsko ponašanje igrača (izrečene 34 javne opomene i jedno isključenje), osnovne su karakteristike ovog kola, koje će biti kompletirano tek 21.marta kada će svoju utakmicu odigrati Jedinstvo i Čapljina, koja je odgođena zbog neuslovnosti terrena u Bihaću.

Nevjerovatna drama u Gradačcu

Vodeća Zvijezda teško je došla do nova tri boda. Snažna momčad konjičkog Igmana,predvođena iskusnim trenerom Adisom Obadom, velikom borbenošću, ali i taktički zrelom igrom, pošteno je namučila izabranike trenera Nermina Šabića. Golom Goraždanina Amera Drljevića gosti od 62.minute imali rezultatsku prednost koju su znalački branili sve do 88.minute, kada je njegov bivši suigrač iz Goražda, štoper Muamer Adžem savladao mladog golmana Tarika Abdulahovića. Zvijezda u infarkt završnici, u drugoj minuti sudijske nadoknade preko iskusnog Obrena Cvijanovića uspjela doći do velikog preokreta i značajne pobjede.

olimpivelezDerbi na sarajevskoj Otoci bez pobjednika

Pred blizu 1.000 gledalaca, derbi kola između Olimpika i Veleža, završen je bez pobjednika.Utakmica je protekla u taktičkom nadmudrivanju trenera Dine Đurbuzovića i Ibre Rahimića. Oba tima su igrala oprezno, bez srljanja, čekajući grešku protivnika.Olimpik je imao bolje prilike,ali je golman Adnan Bobić bio na visini zadatka i sačuvao svoju mrežu.Derbi je sudio karizmatični Mirza Kazlagić, koji je izrekao 7 javnih opomena(četiri domaćim i tri gostujućim igračima). Na ovoj utakmici zabilježena je rekordna posjeta stadiona na Otoci, zahvaljujući invaziji Red Armiya, navijača Veleža, koji su zdušno bodrili svoje ljubimce.

otokaolimpik

Sloga u sudijskoj nadoknadi izbjegla poraz u Jajcu

Dosta uzbuđenja bilo je na blatnjavom Mračaju u Jajcu, gdje je favorizirana Sloga do jednog boda stigla u posljednjoj minuti sudijske nadoknade. Iako su već u 2.minuti golom Almedina Ziljkića stigli do vodstva i imali nekoliko prilika da do odmora udvostruče prednost, izabranici trenera Ratka Ninkovića su jedva izbjegli poraz. Domaći su u nastavku za samo pet minuta preko Dženana Haračića (68.) i mladog Nevena Vujice (73.) dva puta matirali Abdihodžića i došli do potpunog preokreta. Ipak, gosti u sudijskoj nadoknadi preko rezerviste Dejana Širanovića dolaze do izjednačenja za konačnih 2:2.

Orašje preko rezervista velikim preokretom porazilo Bosnu

Malobrojni gledatelji na stadionu Goal u Orašju mogli su uživati u sjajnoj igri dva ravnopravna tima. Izabranici Mate Neretljaka već u 3.minuti preko Zvonimira Mikića stižu do vodstva i na odmor odlaze s minimalnom prednošću. Rezervista Belmin Vila u 54.minuti matira Oštrakovića,a samo sedam minuta kasnije mladi Selmir Pidro dovodi Bosnu i vodstvo i najavljuje burnu završnicu. Neretljak u igru uvodi iskusne Marka Prgića i D ragu Đurčevića , koji za samo četiri minute (75. i 79.) uspijevaju savladati Amira Bekana i doći do pobjede i četvrte pozicije na prvenstvenoj tabeli.

Miroljubivi remi Bratstva i Rudara u Gračanici

Iako su nastupili znatno oslabljeni, Zeleno-crni su uspjeli Gračanicu napustiti neporaženi. Čak su bili i bliži pobjedi jer su imali povoljnije prilike, od kojih treba izdvojiti onu Amela Neimarlije iz 88.minute kada je bio jedan na jedan s golmanom Divkovićem koji je izašao kao pobjednik i spasio svoj tim od poraza. Svoj prvenstveni debi u dresu Rudara imali su golman Aleksandar Jovanović, lijevi bek Admir Fočo, štoper Ismet Pendek i napadač Kemal Salihagić, koji su zadovojili ukus povratnika na trenerskoj klupi, Fadila Hodžića, koji je pored trojice standardnih Pendeka, Čaluka i Salihagića, na spisku imao još petoricu igrača zaštićenog godišta(do 21.godine,op.a)od kojih su Anes Vehab i najmlađi Mustafa Mušija dobili šansu u završnici utakmice.

Mirnes Salihović pokopao nade Travničana

U derbiju začelja, koji je odigran na veoma lošem terenu u Živinicama, Slaven je golom prvog strijelca Mirnesa Salihovića iz penala u 35.minuti došao do značajne pobjede i bijega iz opasne zone. Pojačana ekipa Travnika imala je šansu za izjednačenje u 44.minuti kada je sudija Antonio Bandić po drugiput na ovoj utakmici dosudio najstrožiju kaznu. Udarac Dženana Duraka odbranio je mladi golman Sakib Brezičanin, koji je zasluženo ponio epitet igrača utakmice. Bandić je pokazao šest žutih(poi tri za obe ekipe) i jedan crveni karton igraču Travnika Harisu Heći u 86.minuti, kada je zbog nedozvoljenog starta dobio drugi žuti karton.

TOŠK bez teškoća „ugasio“ Iskru

Najlakši zadatak imali su nogometaši TOŠK-a, koji su lakše nego što se očekivalo savladali podmlađeni sastav bugojanske Iskre i s dva boda prednosti ostavili je iza sebe na prvenstvenoj ljestvici. Već u otvranju utakmice mladi Abdurahman Bećirević uspio je matirati golmana Karavdića a na početku drugog dijela igre konačan rezultat postavio je rezervista Osmo Numanović (61),koji je u igru ušao samo dvije minute ranije.Zanimljivo je da su javne opomene dobila samo dvojica igrača(po jedan na obe strane), što je rijetkost na prvoligaškim terenima, pogotovo ako se zna da je djelilac pravde na ovom meču bio kontraverzni Kenan Bajraktarević iz Orašja.

Rezultati 16.kola i broj gledalaca: ŽIVINICE:Slaven – Travnik 1:0 (400), ORAŠJE: Orašje – Bosna 3:2 (200), GRAČANICA:Bratstvo-Rudar 0:0 (200), SARAJEVO:Olimpik-Velež 0:0 (950), GRADAČAC:Zvijezda-Igman 2:1 (700), TEŠANJ: TOŠK-Iskra 2:0 (400), JAJCE:Metalleghe BSI – Sloga 2:2 (300). BIHAĆ: Jedinstvo-Čapljina (odgođeno za 21.mart).