KakanjLive | Četvrtak, 14.12.2017. godine

Zvijezda Olimpik i Sloga vode utrku

18.09.2017. - I nakon sedmog kola Prve lige Federacije, vodeća trojka ostala je u utrci, dok četvrtoplasirana visočka Bosna polako zaostaje bez obzira što je jedina još uvijek bez poraza

jacetoskSa utakmice u Jajcu

Pet pobjeda domaćih, dvije gostujućih ekipa i samo jedan remi, uz 38 žutih i čak pet crvenih kartona i 18 postignutih golova(2,25 po utakmici) osnovne su karakteristike proteklog kola koje je posmatralo samo 3.720 u prosjeku 465, od čega najviše u Vrapčićima (1.000),a najmanje u Čapljini (120).

Zvijezda, Olimpik i Sloga uknjižili po tri boda

U derbiju kola, vodeća Zvijezda ostvarila je minimalnu pobjedu protiv Bratstva i zahvaljujući boljoj gol-razlici zadržala čelnu poziciju. Pitanje pobjednika riješeno je već u 2.minuti kada je Muharem Čivić savladao iskusnog Tina Divkovića. Kontraverzni sudija Mirza Kazlagić, koji je izgleda predodređen da sudi samo derbije, „istakao“ se izricanjem diciplinskih mjera. Naime, pokazao je čak osam žutih kartona(dva domaćim i šest gostujućim igračima, dok je u 75.minuti zbog dva žuta kartona isključio kapitena Bratstva Edina Šušu, po čemu bi se moglo zaključiti da je ponašanje igrača bilo van granica fer-pleja.

Prvi pratilac Zvijezde, sarajevski Olimpik bez teškoća došao je do visoke pobjede na gostovanju u Bihaću. Ljetošnja premijerligaška pojačanja „Vukova“ Milan Muminović(28), Emir Jusić(40) i Nedim Oglečevac (70) tri puta su savladali golmana Jedinstva Alijagića i ostvarili veliki trijumf. Interesantno je istaći da gosti nisu imali ni jednog opomenutog igrača, dok je Zenički arbitar Sabrija Topalović igračima Jedinstva pokazao dva žuta kartona.

Trećeplasirana Sloga do četvrte domaće pobjede došla je golom mladog Mirela Ibrahimovića u 32.minuti iz kaznenog udarca kojeg je dosudio Darko Obradović iz Stoca. Momčad Mate Neretljaka ostavila je snažan utisak i malo je nedostajalo da ostane neporažena. Pobjedom protiv čvrste ekipe Orašja, izabranici trenera Darka Vojvodića ostali su u trci za vodećim dvojcem uz samo jedan bod zaostatka.

U Čapljini bez pobjednika

Pobjednika jedino nije bilo u Čapljini, u jednom zanimljivom i rezultatski neizvjesnom meču, u kojem su Visočani bili bliži pobjedi. Golom Dine Dizdarevića (52) Bosna je bila u vodstvu sve do 82.minute kada je sudija Frano Jelić iz Širokog Brijega dosudio kazneni udarac u korist Čapljinaca kojeg je realizirao Nikola Leko. Jelić je domaćim igračima pokazao samo jedan,a gostima dva žuta kartona.U 82.minuti zbog druge javne opomene isključen je igrač Čapljine Gabrijel Zubac.

Slaven priredio iznenađenje i šok u Kaknju

Iznenađenje kola priredili su igrači Slavena iz Živinica. Nakon uvjerljivog trijumfa u Bugojnu (3:0) pod vodstvom novog trenera Milenka Bošnjakovića, nogometaši Slavena slavili su i u Kaknju. I dok je smjena trenera u Slavenu donijela šok terapiju, Rudaru nije pomogla ni promjena trenera. Ponovo su Zeleno-crni pokazali stare slabosti. Efikasnost je katastrofa. Promašeni su brojni ziceri, a jedan kiks mladog Admira Smole bio je dovoljan Mirnesu Salihoviću da pokaže svoje realizatorske sposobnosti i sedmim ovosezonskim golom svom timu osigura još jednu gostujuću pobjedu. Igrači Rudara konačno moraju shvatiti da bez maksimalnog zalaganja i pune koncetracije te čvrstine i kompaktnosti ne mogu doći do željenog rezultata. Poraz od prosječne momčadi Slavena, povratnika u prvoligaško društvo, zabrinjava i vodstvo kluba mora hitno reagirati i povući prave poteze jer dosadašnje igre i rezultati na svom terenu ne daju garancije za ostvarenje željenog cilja. Naprotiv, može ih dovesti u mnogo težu situaciju, pa čak i borbu za opstanak u prvoligaškom društvu.

igmantravnikU Konjicu Igman bolji od Travnika

Velež i Igman upisali domaće pobjede

U preostale tri utakmice, Velež, Igman i Metalleghe BSI, iskoristili su prednost domaćeg terena i ostvarili sigurne pobjede.
Izabranici trenera Ibre Rahimića deklasirali su slabu ekipu Iskre. Golovima Garcia Panesa (23), Denisa Zvonića (64.ku) i Brazilca Brandao de Seuze(90), „Rođeni“ su pokazali da ulaze u formu i da prošlonedjeljni remi na „vrućem“ terenu u visočkim Lukama nije bio slučajan.

Igman je također bez teškoća porazio posljednje plasiranu ekipu Travnika, koju je predvodio iskusni Husnija Arapović, koji je na klupi naslijedio mladog Adnana Beganovića, koji u prvih šest kola nije osjetio slast pobjede.Sve je riješeno u prvom dijelu utakmice kada su mladi Samir Zeljković u 30. I iskusni Ajdin Sultanić u 40.minuti savladali golmana Nikolu Đurića i Travničane prikovali za dno začelja.

Prva pobjeda Jajčana

Do prve pobjede stigli su nogometaši dojučerašnjeg premijerligaša iz Jajca. Metalleghe BSI je u derbiju začelja golovima Farisa Fejzića(8 i 90+3), Tarika Handžića(14) i Rijada Pljevljaka(49) izrešetalo mrežu Harisa Strike i njegovog zamjenika Dizdarevića. Utješni pogodak za Tešnjake postigao je njihov najbolji strijelac Aleksandar Kršić u 89.minuti. Sudija Hermin Muslić iz Bihaća pokazao je samo tri žuta kartona(1 domaćim i dva gostima), ali su prije vremena u svlačionicu morali golman TOŠK-a Harun Strika u 45+1.minuti zbog igranja rukom van kaznenog prostora u izglednoj prilici za postizanje pogotka , te veznjak Metalleghea Ognjen Radulović u 79.minuti zbog dvije javne opomene.
Nakon poraza u Jajcu, kompletna Uprava i administracija TOŠK-a stavila je mandat na raspolaganje, o čemu će konačnu odluku donijeti Skupština kluba na sjednici 22.septembra.

Rezultati sedmog kola i broj gledalaca prema zvaničnim podacima iz zapisnika sa utakmica

Rudar-Slaven 0:1 (500), Zvijezda-Bratstvo 1:0 (700), Jedinstvo – Olimpik 0:3 (500), Čapljina-Bosna 1:1 (120), Velež-Iskra 3:0 (1.000), Igman-Travnik 2:0 (250), Metalleghe BSI – TOŠK 4:1(250), Sloga – Orašje 1:0 ( 400).

Mirnes Salihović (Slaven) 7, Brandao de Souza (Velež), Mirel Ibrahimović (Sloga) i Aleksandar Kršić (TOŠK) po 5, Dženan Haračić (Čapljina), Belmin Kobilica (Rudar), Nihad Mujić (Bosna) i Jasmin Mujkić (Bratstvo) po 4 postignuta gola.