KakanjLive | Nedjelja, 19.11.2017. godine

Zvijezda na korak do naslova jesenjeg prvaka

07.11.2017. - Četrnaesto kolo Prve lige Federacije BiH protreklo je u znaku remija vodeće trojke na gostovanjima u Mostaru, Konjicu i Bugojnu i dosta polemika vezanih za suđenje, posebno cazinskih djelitelja (ne) pravde Mirze Kazlagića i Sanela Silića, koji su svojim odlukama utjecali na konačne rezultate i izazvali buru negodovanja igrača i vodstva Igmana i Olimpika.

posjeta_u_mostaruU Mostaru bilo više gledalaca nego na svim olstalim stadionima zajedno

Da su sudije bile u prvom planu pokazuje i rekordni broj izrečenih disciplinskim mjera; 42 žuta i 5 crvenih kartona, te tri udaljavanja trenera zbog napuštanja tehničkog prostora i psovki arbitrima, što je doista zabrinjavajući podatak. Zabrinjava i veoma loša posjeta na svim utakmicama izuzev u Vrapčićima gdje je bilo više gledalaca nego na ostalih sedam stadiona. Domaći su ostvarili pet pobjeda, dok su gosti „izvukli“ samo tri remija. Strijelci su postigli 25 pogodaka, u prosjeku 3,1 po utakmici, čemu su najviše doprinijeli napadači Bosne, Rudara i Čapljine, koji su protivničke mreže zastresli čak 12 puta.

Miroljubivi remi u Vrapčićima

U derbiju kola, koji je odigran pred 1.500 gledalaca u Vrapčićima, vodeća Zvijezda uspjela je zaustaviti zahuktali Velež i osvojiti jedan, ali izuzetno vrijedan bod. Malo je nedostajalo da gosti osvoje sva tri boda jer su golom Gedeona Guzine u 73.minuti stigli do vodstva koje su držali sve do 85.minute kada je Brazilac Brandao de Souza zatresao mrežu Prljače i spasio svoj tim poraza.Bio je to miroljubivi remi u jednoj kvalitetnoj nogometnoj predstavi u kojoj je bihaćki arbitar Adnan Kasupović podijelio po tri kartona igračima oba tima. Remijem u Vrapčićima izabranici trenera Nermina Šabića praktično su došli na korak do naslova jesenjeg prvaka, što je, mora se priznati, malo ko očekivao s obzirom na velike ambicije Husićeve Sloge i donedavnog premijerligaša , ekipe Olimpika, koji su ljetos doveli brojna poznata nogometna imena. Zvijezda je vrebala iz drugog plana i uspjela.Samo tri primljena gola u 14 kola, najbolje govore o kompaktnosti i snazi bivšeg premijerligaša iz Gradačca.

Sloga golom iz ofsajda došla do boda u Konjicu

Drugoplasirana Sloga nije opravdala ulogu favorita u dvoboju sa sve boljim Igmanom,koji je šest kola bez poraza. Konjičani su poveli u 24.minuti golom Idriza Džafića i bili na domaku pobjede. Sloga je do izjednačenja stigla u trećoj od četiri minute sudijske nadoknade golom kapitena Ivana Kostića iz ofsajd pozicije koju nije signalizirao prvi asistent Mirze Kazlagića, Amir Hušidić iz Velike Kladuše.Po završetku utakmice došlo je do velike gužve, nezadovoljni suđenjem igrači i trener Igmana su žučno protestirali kod sudija , ali do većih incidenata nije došlo jer su spriječeni zahvaljujući brzim intervencijama policije, zaštitara i redara. Sudija Mirza Kazlagić gostujućim igračima izrekao je tri javne opomene,a domaćim čak sedam, od toga pet zbog prigovora na njegove odluke. U 62.minuti s klupe za rezervne igrače odstranjen je pomoćni trener Igmana Amel Murtić zbog upućenih prijetnji i psovki sudiji Kazlagiću.

varesanovicrazucaranVarešanović razočaran  suđenjem

Silić zaustavio Olimpik u Bugojnu

Još više bure i nemilih scena bilo je u Bugojnu, gdje je u centru pažnje bio drugi cazinski arbitar, bolje reći režiser, Sanel Silić, koji poslije svake utakmice teren napušta u pratnji policije. Nakon komedija u Kaknju(Rudar-Velež) i Gradačcu(Zvijezda-Bosna), Silić je demonstrirao silu i u Bugojnu.Svim silama je nastojao i uspio da zaustavi Olimpik, koji je u 29.minuti preko Omara Pršeša došao u vodstvo.Iskra je izjednačila u 58.minuti preko ljetošljeg pojačanja iz Goražda, Samira Čakara i izbjegla poraz. Silić je opomenuo samo jednog domaćeg igrača, dok je gostima pokazao četiri žuta i dva crvena kartona(Pršeš 68. i Emir Jusić 90+2) , a zbog učestalih prigovora na njegove odluke i psovanja u 63.minuti isključio je trenera Olimpika Mirzu Varešanovića i njegovog pomoćnika Esada Selimovića.

Travnik konačno osjetio slast pobjede

U derbiju začelja, Travnik je kao domaćin bio uspješniji od TOŠK-a i došao do svoje prve ovosezonske pobjede. Gol odluke postigao je Edvin Hamzić iz penala u 57.minuti. Sudija Darko Gedžić izrekao je devet javnih opomena(pet domaćim i četiri gostujućim igračima), te po jedan crveni karton Arminu Jazvinu(Travnik) i Zlatanu Gafuroviću(TOŠK) zbog duplih žutih kartona.

travnikprvapoTravnik na Piroti zabilježio prvu pobjedu

Salihovići zaustavili „Labudove“ u Živinicama

Golovima Hasmira i Mirnesa Salihovića u 22. i 35. Iz penala, Slaven je uspio zaustaviti oraške „Labudove“, koji su pobjedama u Kaknju, Gradčcu, Sarajevu i Tešnju postali strah i trepet domaćim ekipama. Ovaj put izabranici ambicioznog Mate Neretljaka pali su bez ispaljenog metka, što se moglo i očekivati jer su nastupili bez ponajboljih igrača, među kojima je i prvi strijelac, iskusni Antonio Vidović, koji su na prethodnom gostovanju u Tešnju zaradili treće javne opomene.

Golijada u visočkim Lukama

Ljepotica kola odigrana je u visočkim Lukama, gdje su strijelci Bosne i Bratstva postigli čak sedam golova. Gosti su poveli već u 4.minuti preko Draženka Stjepanovića, ali su se raspucali Kenan Šarić(14), Aldino-Dino Hajdarević (48), Dino Dizdarević(58. i 73),te rezervista Amar Čabaravdić(67) i Bratstvo je bilo pred katastrofom. Njihov prvi strijelac Jasmin Mujkić uspio je u 83.minuti matirati Amara Bekana i donekle ublažiti težak poraz.Danijel Bojo izrekao je tri opomene gostima, dok je Adis Goralija (Bosna) isključen u 87.minuti, a zvanični predstavnik Mirza Husić udaljen je sa klupe u 45+5.minuti zbog ulaska u teren. U prvom poluvremenu prvi strijelac Bosne Nihad Mujić zadobio je prelom noge i za njega je ova sezona završena, što je veliki hendikep za Visočane jer se radi o klasnom napadaču i pravom sportašu.

Čapljinci ne posustaju

Iako su nastupili bez najboljeg strijelca, mladog Nikole Leke, igrači Čapljine su tri puta zatresli mrežu gostiju iz Jajca i ostvarili još jednu domaću pobjedu i ostali u gornjem domu.Ivan Buhač(21), Dženan Haračić(35) i Nikola Rodin(61) bili su strijelci za domaće, a Ivan Tankuljić(43) i Tarik Handžić(81) za ekipu Metalleghea, koja je ovim porazom došla u zonu ispadanja , što se može smatrati najvećim iznenađenjem s obzirom da su prošle sezone igrali u premijerligaškom društvu i da nemaju financijskih problema kao mnogi drugi prvoligaši.

Rudar deklasirao nemoćne Bišćane

Konačno su proradili i napadači Rudara. Belmin Kobilica(7.i 22) i rezervisti Adin Čiva(77) i Amel Neimarlija (90+2) četiri puta su matirali golobradog Mehu Bećirevića i donekle se iskupili za brojne promašaje u prethodnim domaćim utakmicama, izuzev protiv Bratstva i Metalleghea, zbog čega su ostali bez čak deset domaćih bodova i mjesta u vrhu tabele.Ova utakmica ostat će upamćena po debiju kadeta, šesnaestogodišnjeg Sedada Subašića, kojeg je u 64.minuti zamijenio 18 godina stariji Bajro Spahić, te nastupu čak desetorice igrača u početnoj postavi koji su ponikli u mlađim selekcijama Rudara, što se ne pamti u posljednjih pedesetak godina! Visoka pobjeda Rudara ne bi trebala zavarati njegove čelnike i trenera Pavića jer su za protivnika imali nemoćne Bišćane, koji su nastupili sa desetoricom igrača zaštićenog godišta (mlađi od 21.godine,op.a), o kojima niko ne vodi računa zbog čega su početkom drugog poluvremena sjeli na travnjak u znak protesta Upravi kluba, što je izazvalo različite komentare među navijačima Rudara, ali i brojnim bh. medijima.

bakjrospahiocsedadsubasicBajro Spahić mijenja Sedada Subašića, Rudarevog šesnaestogodišnjeg kadeta

Rezultati 14.kola i broj gledalaca prema zvaničnim zapisnicima: ŽIVINICA: Slaven-Orašje 2:0 (350), TRAVNIK: Travnik –TOŠK 1:0 (140), VISOKO: Bosna – Bratstvo 5:2 (120), BUGOJNO: Iskra-Olimpik 1:1 (200), KAKANJ: Rudar-Jedinstvo 4:0 (150), ČAPLJINA: Čapljina-Metalleghe BSI 3:2 (60), KONJIC:Igman-Sloga (SH) 1:1 (400) i MOSTAR: Velež-Zvijezda 1:1 (1.500).