KakanjLive | Četvrtak, 20.09.2018. godine

Zvijezda i Olimpik prate vodeću Slogu

26.04.2018. - Vodeća trojka zabilježila očekivane pobjede , zadržala stečene pozicije i nastavila „mrtvu“ trku za naslov prvaka, koja će po svemu sudeći trajati do posljednjeg kola, što daje posebnu draž ovoj prvenstvenoj sezoni

olimpic
Proradili napadači Olimpika

Šest pobjeda domaćih i dva pomalo neočekivana trijumfa gostujućih ekipa, znatno veća efikasnost (2,7 po utakmici ), te samo 30 izrečenih javnih opomena i bez crvenih kartona, karakteristika je 23. kola kojeg je posmatralo tek 2.630 gledatelja (328 u prosjeku). Iznenađenje kola predstavlja pobjeda Iskre u Čapljini, dok je visočka Bosna trijumfovom u Konjicu prekinula post od pet kola bez pobjede.

jocostokicsogaJoco Stokić tek na samom kraju riješio pitanje pobjednika u Simin Hanu

Minimalna pobjeda lidera nad fenjerašem

U duelu vodeće Sloge i posljednjeplasiranog Travnika, malobrojna publika u Simin Hanu mogla je vidjeti veoma zanimljivu i kvalitetnu utakmicu u kojoj gosti umalo nisu priredili senzaciju. Travničani su pružili snažan otpor favoriziranoj ekipi Sloge, koja je do pobjede stigla u finišu meča. Mreže su mirovale sve do 78. minute kada je rezervista Joco Stokić zatresao mrežu golmana Kolaka i riješio pitanje pobjednika. U 86.minuti Kristijan Jurčević uzdrmao je prečku Franka Lalića, a u sudačkoj nadoknadi šansu utakmice propustio je Tabaković, čiji je udarac sa gol linije izbacio štoper domaćih Kostić. Sloga je zadržala tri boda prednosti u odnosu na Zvijezdu i Olimpik, dok su Travničani ostali na posljednjem mjestu s malim izgledima da i naredne sezone igraju u prvoligaškom društvu.

nktravnikTravnik sve bliže drugoligaškom rangu

Strijelci Olimpika konačno proradili

I dok je vodeća Sloga teškom mukom porazila fenjeraša, sarajevski „Vukovi“ su bez teškoća porazili oslabljenu momčad Slavena i ostvarili najveći ovosezonski trijumf. Već u 4.minuti Mahir Karić je zatresao mrežu mladog Aziza Sulejmanovića i najavio ekspresnu pobjedu svog tima. Međutim, gosti su odolijevali napadima Olimpika sve do 64. minute kada je mladi Vehudin Alešević udvostručio vodstvo, koje je rezervista Kerim Tatar povećao u sudijskoj nadoknadi na uvjerljivih 3:0. U ekipi Slavena nije bilo standardnog golmana Sakiba Brezičanina i prvog strijelca Mirnesa Salihovića, što je, nema dvojbe, olakšalo posao izabranicima trenera Radovića.

Zvijezda opravdala ulogu favorita

Prednost domaćeg terena iskoristila je i Zvijezda, koja je opravdala ulogu favorita u dvoboju sa TOŠK-om. Izabranici trenera Šapine propustili su brojne šanse i gosti mogu biti zadovoljni porazom od samo dva gola razlike. Od brojnih prilika realizirane su samo dvije i to u 11. minuti kada je Gedeon Guzina savladao mladog Bošnjaka, te ona iz 67. minute kada je mladi Anis Devedžić postavio konačan rezultat. Nakon poraza u Gradačcu, vodstvo TOŠK-a smijenilo je trenera Fuada Grbešića, koji je na kormilu Tešnjaka bio samo tri kola !

Bišćani sve bliži luci spasa

Iako su nastupili bez pet standardnih prvotimaca, igrači Bratstva pružili su dobru igru i pošteno namučili Bišćane. Ipak, domaći uspijevaju slomiti otpor gostiju i doći do nova tri boda. Tvorac pobjede bio je dvostruki strijelac, 39-godišnji Ekrem Hodžić, koji se u listu strijelaca upisao u 59. i 85. minuti. Ovom pobjedom Bišćani su stekli velike šanse da se spase ispadanja, premda su nakon blijedog jesenjeg izdanja i samo sedam osvojenih bodova bili već otpisani.

„Labudovi“ poklekli u Jajcu

Nakon domaćeg poraza od vodeće Sloge, izabranici Mate Neretljaka popravni ispit imali su u Jajcu. “Labudovi“ su bili na domaku osvajanja jednog boda, ali su poklekli u 89. minuti kada je rezervista Ivan Tankuljić savladao Senedina Oštrakovića i „Kraljevima“ osigurao novu pobjedu. Interesantno je istaći da je Tankuljić u 67. minuti u igru ušao umjesto strijelca prvog gola Andreja Pavlovića. Sudija Darko Obradović, na čije dijelenje pravde nije bilo primjedaba, izrekao je 6 javnih opomena (po tri za oba protivnika).

iskrapobjedaIskra iznenadila u Čapljini i pobjedila favorizovane domaćine

Bljesak Iskre u Čapljini

Iznenađenje kola priredili su igrači Iskre koji su neočekivano, ali zasluženo slavili u Čapljini. Domaći su poklekli u finišu kada su Muzafer Ivković (71.) i Haris Seferović (82.minuta) iz brzih kontranapada dva puta savladali nemoćnog Zvonimira Pavlovića. Sudija Admir Musić iz Sarajeva izrekao je samo jednu javnu opomenu domaćem igraču Gabrijelu Zupcu, iz čega se može zaključiti da je meč protekao u korektnom nadmetanju, što je doista rijetkost kada su u pitanju prvoligaške utakmice.

Visočani slavili u Konjicu

Neočekivano, ali zasluženo do prve proljetne gostujuće pobjede stigli su i igrači Bosne. Ovim trijumfom Visočani su prekinuli post od pet kola bez pobjede i izašli iz rezultatske krize, koja traje još od 17. kola kada su identičnim rezultatom (2:1) na svom terenu porazili ekipu Travnika.
Pobjeda je tim značajnija ako se zna da trener Ištuk nije na raspolaganju imao glavne oslonce tima, golmana Amira Bekana, veznjaka Canu i napadača Aldina-Dina Hajdarovića, te da su do pobjede stigli preokretom. Naime, domaći su golom Semira Mehića stigli u vodstvo u 16. minuti, a Bosna preko Adnana Pandžića izjednačila u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena (45+1), dok je gol odluke postigao Edin Murga u 76. minuti. Treba istaći da novi trener Igmana Nedim Jusufbegović nije mogao računati na golmana Tarika Abdulahovića, štopera Benjamina Lukomiraka, veznjaka Harisa Handžića i prvog strijelca Idriza Džafića, koji su na utakmici protiv Travnika dobili treće javne opomene, što je sigurno utjecalo na slabije izdanje Konjičana.

velezVelež u punom sastavu pobjedio oslabljeni Rudara

Prekidi kobni za odbranu Rudara

Oslabljena ekipa Rudara, kojoj su pored ranije ozlijeđenih Omera Musića i Mirze Kovača, nedostajali suspendirani Amel Hrustanović, Ismet Pendek i Anes Vehab, nije mogla pružiti jači otpor kompletnom timu Veleža. Baš kao i na prethodnom gostovanju u Živinicama, Zeleno-crni su u ranoj fazi otvaranja utakmice primili gol (4. minuta,op.a), što je sigurno utjecalo na daljnji tok i igru Hožićevih izabranika. Iskusni Emir Kuduzović glavom je matirao Jovanovića nakon ubačaja lopte iz kornera, da bi u 40. minuti visoki Denis Zvonić skoro na identičan način udvostručio vodstvo.Pokazalo se da su prekidi kobni za odbranu Rudara, koja nije bila dovoljno koncetrirana. Rođeni su preko razigranog Harisa Ovčine postigli još dva gola i lakše nego što su očekivali došli do uvjerljive pobjede. Značajno je istaći da su strijelci Rudara (Belmin Čehajić i Admir Smolo) dva puta savladali golmana Bobića i da su mladi Mušija, kapiten Kobilica i Bajro Spahić bili malo prisebniji, poraz bi bio znatno blaži.
Blizu 800 gledatelja, što je najveća posjeta u ovom kolu, mogli su uživati u zanimljivoj i dinamičnoj utakmici u kojoj je postignito čak šest pogodaka, što je rijedak slučaj na našim terenima.

Rezultati i broj gledalaca: Olimpik-Slaven 3:0 (100), Jedinstvo-Bratstvo 2:0 (700),Zvijezda –TOŠK 2:0 (300), Metalleghe –Orašje 2:1 (150), Igman-Bosna 1:2 (250), Velež-Rudar 4:2 (750), Čapljina-Iskra 0:2 (80), Sloga-Travnik 1:0 (300).