KakanjLive | Petak, 22.09.2017. godine

Zvijezda i dalje bez poraza i primljenog gola

05.09.2017. - Visokom pobjedom protiv podmlađenog sastava Jedinstva (4:0), bivši premijerligaš iz Gradačca zadržao je lidersku poziciju .I nakon petog kola Zvijezda je jedina uz visočku Bosnu bez poraza i sa 13 osvojenih bodova i impozantnom gol-razlikom (8:0)

bobajrosansa

U petom kolu Prve lige Federacije BiH postignuto je 18 golova, odnosno 2,25 po susretu, a prema zvaničnim zapisnicima NS FBiH na osam utakmica bilo je 4.600 gledalaca, odnosno 575 po susretu. Na komšijskom derbiju u Kaknju bilo je više gledalaca nego na svim ostalim susretima, izuzimajući Vrapčiće gdje je posjeta bila znatno slabija u odnosu na prethodne domaće utakmice Veleža.

Pokazano je 40 žutih kartona i jedan crveni, od čega čak devet na utakmici Metalleghe –Olimpik, na kojoj je sudija Sabrija Topalović iz Zenice zbog dvije javne opomene isključio domaćeg igrača Kukavicu. I u ovom kolu više uspjeha imali su domaćini (pet pobjeda), dva susreta završena su bez pobjednika, a jedinu gostujuću pobjedu zabilježila je momčad Slavena u Bugojnu, što se može smatrati i najvećim iznenađenjem kola.

Derbi u Kaknju bez pobjednika

Komšijski derbi između Rudara i Bosne bio je u centru pažnje sportske javnosti. Više od dvije hiljade gledatelja uživalo je u izuzetno zanimljivoj utakmici koja je, baš kao i ona majska , opravdala epitet derbija. Susret je završen bez pobjednika, što je prema prikazanoj igri možda i najrealniji ishod, premda su domaći u finišu propustili tri zicera i ostali bez toliko željenog trijumfa. Atmosfera je bila sjajna, ponašanje igrača oba tima veoma korektno, kao i dijelenje pravde od strane glavnog suca Darka Obradovića ili bolje reći kompletne šestorke, što je doista rijetkost na ovako značajnom susretu. Šteta što je incident, koji se desio po završetku utakmice, pokvario cjelokupni dojam i atmosferu. Saopštenja za javnost koja su prezentirana iz oba tabora dijametralno su suprotna, ali akteri su poznati i organi za javni red i mir će vinovnike sankcionirati.
Derbi klubova Tuzlanskog kantona, koji je odigran pred svega 250 gledalaca u Siminom Hanu, pripao je izabranicima trenera Darka Vojvodića. Sloga je do pobjede došla već u prvom dijelu golovima iskusnog Joce Stokića (20. i 39. minuti iz penala).

Šest igrača zaštićenog godišta

I vodeća Zvijezda je ekspresno došla do uvjerljive pobjede protiv podmlađene ekipe bihaćkog Jedinstava u kojoj je u početnoj postavi bilo čak šest igrača zaštićenog godišta (do 21.godine, op.a). Mrežu golmana Alijagića prvi je zatresao njegov suigrač Armin Karabegović u 6., a samo dvije minute kasnije Muamer Adžem, dok je Obren Cvijanović u 17.minuti zapečatio sudbinu Bišćana. Konačan rezultat postavio je iskusni Zoran Kokot u 50. minuti i potvrdio svoje golgeterske sposobnosti.

Promjene trenera donijele rezultat

Da promjene trenera donose šok terapiju potvrdili su rezultati Čapljine i Slavena koji su neočekivano, identičnim rezultatima porazili Orašje, odnosno Iskru.
Čapljina je pod vodstvom novog-starog trenera Damira Borovca, koji je naslijedio svog imenjaka Beću nakon uvjerljivog poraza prošle nedjelje u Tešnju (4:1), trijumfovala protiv solidne momčadi Orašja. „Labudovi“ su pali tek u drugom poluvremenu kada su Dženan Harači ć(47.), Ivan Buvač (61) i Nikola Leko (84) tri puta zatresli mrežu golmana Senedina Oštrakovića i na najbolji način se iskupili za debakl u Tešnju.

Pravu senzaciju priredili su nogometaši Slavena na gostovanju u Bugojnu. Debi novog trenera Milenka Bošnjakovića, koji je poslije domaćeg poraza od Zvijezde (0:1) zamijenio smijenjenog Midhata Memiševića, bio je više nego uspješan. Sa dva gola prošlogodišnjeg prvog strijelca Radničkog iz Lukavca, iskusnog Mirnesa Salihovića (5. i 78.), te Almira Kukića u sudačkoj nadoknadi (90+2) Slaven je zabilježio prvu prvoligašku pobjedu i jedinu gostujuću u ovom kolu. Slavlje Živiničana donekle je pomućeno teškom ozljedom mladog Enisa Mašića, kojeg je kapiten Iskre Elvedin Nebić koljenom neoprezno udario u glavu zbog čega je morao napustiti teren, dok je Nebić ostao bez sankcije od sudije Sanela Silića iz Cazina !

Pobjede hercegovačkih prvoligaša
Minimalne, ali izuzetno vrijedne domaće pobjede zabilježila su dva hercegovačka prvoligaša Velež i Igman. Pobjedu izabranicima trenera Ibre Rahimića protiv posljednjeplasiranog Travnika donio je prvi strijelac „Rođenih“ Brandao de Souza u 46. minuti, dok je do nova tri boda Igman stigao golovima Idriza Džafića u drugoj i Ajdina Sultanića u 45+1. minuti. Poraz TOŠK-a ublažio je Muamer Kadušić pogotkom u 52.minuti.

Olimpiku bod u Jajcu

Jedino golova nije bilo u Jajcu, na susret u Metalleghea i Olimpika, koji odigran na izuzetno teškom terenu stadiona „Mračaj“ . Sudija Sabrija Topalović iz Zenice izrekao je čak devet javnih opomena; šest domaćim i tri gostujućim igračima. Zbog dva žuta kartona iz igre je isključio domaćeg igrača Amira Kukavicu, ali su Jajčani uspjeli sačuvati i osvojiti jedan bod. Uz Travnik, Metalleghe je jedini prvoligaš bez pobjede u prvih pet kola, što je svakako veliko iznenađenje jer su Jajčani do ove sezone bili u premijerligaškom društvu.

Rezultati 5.kola i broj gledalaca prema podacima iz zapisnika utakmica

Iskra-Slaven 0:3 (100), Rudar-Bosna 1:1 (2.000), Velež – Travnik 1:0 (1.000), Čapljina-Orašje 3:0 (100), Igman-TOŠK 2:1 (400), Sloga-Bratstvo 2:0 (250), Metalleghe BSI-Olimpik 0:0(300) i Zvijezda –Jedinstvo 4:0 (450).

5 golova Mirnes Salihović (Slaven), 4 gola Belmin Kobilica (Rudar), Brandao de Souza (Velež), Dženan Haračić(Čapljina), Nihad Mujić (Bosna) i Aleksandar Kršić (TOŠK).