KakanjLive | Nedjelja, 20.05.2018. godine

Zrinjski i dalje jedini bez poraza

05.12.2017. - U do sada odigranih sedam kola jedino mostarski zrinjski nije osjetio gorčinu poraza

mesinovicbosnjak
Poslije sedmog kola BH košarkaške Lige 11 jedina neporažena ekipa je mostarski Zrinjski, koji je na omjeru 7/0, a potom slijede Sparsi i Kakanj (5/1). Bosna Royal je na 4/2, a Sloboda i Široki 3/3. Mladost je na omjeru 2/4, a Radnik 3/2, dok Student na devetom mjestu ima omjer 1/4. Vogošća je deseta sa 1/6, a Bošnjak posljednji sa 0/8.

MVP i tim kola

Ibrahim Durmo, prvotimac Sparsa, MVP je 7. kola Lige BiH, a prema izboru redakcije portala BHBasket. On je u derbi susretu sa Slobodom ostvario double-double učinak od 21 poen i 12 skokova.
Također prema izboru uredništva portala BHBasket u petorci kola su joši: Adam Mirković, koji je u debiju za Kakanj kontra Bošnjaka postigao 16 poena, imao tri skoka i jednu asistenciju, Draško Knežević koji je bio najefikasniji u pobjedi Bosne Royal na gostovanju u Mrkonjiću sa 23 poena, jednim skokom i četiri asistencije, Marko Ramljak koji je u derbiju sa Širokim za Zrinjski postigao 15 poena, imao po pet skokova i asistencija i Filip Kaluđerović koji je za Radnik protiv Vogošće postigao 16 poena uz po pet skokova i asistencija.

Poeni, asistencije i skokovi

Igrači sa najviše postignutih poena, ukupno, bez obzira na broj odigranih utakmica su: Almir Hasndić (Sloboda) 113 poena u šest utakmica, Jure Brajković (Bošnjak) 103 poena u osam utakmica i Mujo Tuljković (Vogošća) 102 poena u sedam utakmica.
Igrači sa najviše asistencija su Dinko Peljti iz Vogošće sa 42 asistencije u sedam utakmica, Filip Dumić (Mladost) 39 asistencija u šest utakmica i Nebojša Maksimović (Vogošća) sa 35 asistencija u šest utakmica.
Najviše skokova imaju centar Kaknja Milivoje Božović i Torrion Brummit iz Zrinjskog sa po 52 skoka, dok je Maksim Šturanović iz Bosne Royal skupio 48 skokova. Božović je ovu brojku dostigao iz samo pet utakmica, Dok je Brammit odigrao sedam, a Šturanović šest utakmica.

Utakmice sedmog kola

KK Mladost – KK Bosna Royal 77:78
(16:22, 23:21, 23:11, 15:24)

Bosna Royal je u neizvjesnoj utakmici u Mrkonjić Gradu pobijedila domaću Mladost. Ovo je drugi puta u ovom prvenstvu da Mladost gubi utakmicu u posljednjim sekundama. Dogodilo se to i u Mostaru kada su savladani od Studenta, a ovoga puta i na domaćem terenu. Dvije minute prije kraja utakmice semafor je pokazivao prednost za domaće 77:76. Do kraja utakmice Stefan Torbica i Sreten Knežević su promašili šuteve za tri poena, a Draško Knežević je u solo akciji ubacio dva poena koja su donijela bodove Bosni. Inače Draško Knežević je ubacio 23 poena i najzaslužniji je za trijumf Bosne, a odličan je bio i Brandford sa 21 poenom, šest skoka i tri asistencije. Miković je dodao 15 poena. U timu Mladosti Sreten KneževiĆ je ubacio 30, Mijović 15, a po 13 poena Majić i Radivojević.

adamuakciji

KK Kakanj – KK Bošnjak
(33:24, 19:14, 24:12, 16:8)

Rutinska pobjeda košarkaša Kaknja. Nešto veća minutaža data je dvojici mladih igrača. Ernes Mešinović je proveo na terenu skoro punih 17 minuta, a Zlatan Tepić 15 minuta.Najviše vremena na terenu 25:45 proveo je reprezentativac Adi Zahiragić i to dovoljno govori o rasporeda snage i vremena po jednom igraču koju je realizovao trener Pandža na ovoj utakmici. Svih 12 igrača ulazilo je u igru.Najbolji učinak u redovima domaćih imali su Danilo Negovanović, Darko Talić i Adam Mirković.Negovanović je bio najefikasniji, Talić je imao po četiri skoka i asistencije, dok je Mirković svaku provedenu sekundu na terenu produktivno iskoristio sa visokim procentom šuta, stopostotnim za tri poena (3/3) i 75-procentnim za dva poena, tri od četiri pokušaja. Bila je ovo odlična uvertira za derbi kola koji se igra u subotu sa početkom u 20,00 sati kada na kakanjski parket stiže mostarski Zrinjski.

zrinjskisiroki

HKK Zrinjski – HKK Široki 75:66
(19:12, 21:18, 12:16, 23:20)

U hercegovačkom derbiju košarkaši Zrinjskog pobijedili su Široki s 75:66.Plemići su tako zadržali stopostotan učinak u prvenstvu, i jedina su momčad bez poraza.Zrinjski je prvu četvrtinu riješio u svoju korist 19:12, a zatim su domaći košarkaši u drugoj dionici stekli i 16 poena prednosti. Široki se pomalo vraća do odlaska na odmor, i prvo poluvrijeme završeno je rezultatom 40:30.Nakon treće četvrtine Širokobriježani su smanjili na šest poena zaostatka, a u posljednjoj četvrtini u nekoliko navrata imali su tri poena manjka. Domaći sastav je bio mirne ruke sa linije slobodnih bacanja, a važnu ulogu odigrao je i kapetan Vedran Princ tricom u trenucima kada je Široki lovio zaostatak. Vedran Princ 16 i Marko Ramljak 15 poena bili su najefikasniji kod Zrinjskog, Dario Drežnjak i Mateo Čolak postigli su po 15 poena za Široki.

KK Radnik – KK Vogošća 94:87
(26:18, 19:26, 26:24 i 23:19)

Košarkaši Radnika su u Bijeljini savladali Vogošću rezultatom 94:87. Bila je ovo utakmica u kojoj nijedna ni druga ekipa nisu posebnu pažnju posvećivali odbrani. Vogošća je po tome postala i prepoznatljiva, tako da će u nastavku prvenstva ovom segmentu igre morati posvetiti znatno više treninga i pažnje. Domaći tim je u prvoj četvrtini slavio sa 26:18, ali je Vogošća do odlaska na odmor uspjela da se potpuno vrati u egal i na poluvremenu je rezultat bio 45:44 za domaće.U nastavku utakmice, Radnik je bio bolji tim na terenu i na kraju je stigao do treće pobjede u sezoni. Konačan rezultat bio je 94:87.Najefikasniji pojedinac utakmice bio je kapiten Radnika Kokoruš sa 24 poena, a pratio ga je saigrač Jovanović sa četiri poena manje.U timu Vogošće najviše su se istakli Tuljković sa 17 i Mustafica sa 15 poena.

sparssloboda

OKK Spars – OKK Sloboda 84:59
(25:17, 29:22, 13:8, 17:12)

Košarkaši Sparsa pobijedili su Slobodu sa uvjerljivih 84:59. Sarajevski tim je lagano došao do pete pobjede. Mada trener Sarajlija, Trbić tvrdi da nije bilo lako kako pokazuje rezultat. Tuzlaci su nakon odličnog otvaranja sezone upali u veliku krizu i ovo im je treći uzastopni poraz. Istina, nije igrao jedan od ključnih igrača Marko Rikalo, ali tim kao što je Sloboda i trener sa renomeom Velimira Gašića ovakav niz nisu trebali zabilježiti. Sparsi su izgledali mnogo bolje na parketu, Sloboda je igrala dosta slabo na obje strane i Sparsi su na odmor otišli sa 15 poena razlike, 54:39. Šuterski slaba treća dionica donijela je samo osam poena za goste, pa su domaći košarkaši nakon 30 minuta igre imali plus 20. Katastrofa tuzlanskog tima nastavljena je i u posljednjoj četvrtini. Sparsi su lagano priveli meč kraju i došli su do zaslužene pobjede.Domaći tim je do trijumfa vodio vrlodobri Ibrahim Durmo sa 21 poenom i 12 skokova.