KakanjLive | Subota, 18.11.2017. godine

Vodeći kvartet ne posustaje

31.10.2017. - Trinaesto kolo Prve lige Federacije BiH proteklo je u znaku vodećih timova koje su opravdali ulogu favorita i ostvarili puni pogodak i nastavili „mrtvu“ trku za naslov jesenjeg prvaka

zvijezdarudargrad

Domaći su zabilježili pet,a gosti tri pobjede (Velež, Orašje i Iskra), postgnut je dvadesetjedan pogodak(2,6 u prosjeku), koje je vidjelo samo 2.980 gledalaca (prosječno 372,5 po utakmici), što je najmanja posjeta u dosadašnjem dijelu prvenstva. Jedino su se „istakli“ suci koji su pokazali rekordna 52 žuta i dva crvena kartona.

Zvijezda sačuvala vodeću poziciju
Sa po jednim golom krajem prvog ( Cvijanović 36.minuta) i početkom drugog poluvremena (Guzina 60.minuta ) vodeća Zvijezda je bez većih teškoća savladala neuvjerljivu ekipu Rudara i sa nova tri boda ostala na prvom mjestu. Izabranici trenera Nermina Šabića opravdali su ulogu favorita i još jednom potvrdili da spadaju među najstabilnije prvoligaše i da njihovi dosadašnji rezultati nisu plod slučajnosti.

Sloga uz pomoć golmana Buntića porazila Čapljinu
I dok je Zvijezda lako došla do novog trijumfa, favorizirana Sloga iz Siminog Hana teškom mukom i uz dosta sreće, prije svega, zahvaljujući pogreškama golmana Franje Buntića, uspjela je poraziti sjajnu momčad Čapljine, koja je osam kola bila bez poraza. Prva dva gola postignuta su iz penala, koje je opravdano dosudio Semir Sarajkić iz Sarajeva, a koja su realizirali vodeći strijelci Sloge i Čapljine, dvadestjednogodišnjaci Mirel Ibrahimović(23.) i Nikola Leko(37.). Veoma važnu pobjedu domaćinu donio je gostujući golman Franjo Buntić, koji je u 58.minuti postigao auto-gol.

siminhan

Olimpik u finišu savladao Visočane
Baš kao i Sloga, i Olimpik se dobro namučio dok je savladao veoma snažnu i kvalitetnu ekipu Bosne. Izabranici iskusnog Ive Ištuka uspješno su parirali „Vukovima“ sve do 76.minute, kada je mladi Adnan Osmanović iz gužve loptu ubacio u mrežu Bekana, koji je i na ovoj utakmici pokazao da se radi o jednom od najboljih prvoligaških vratara.Ostaje dvojba da li je Darko Obradović predvidio dosuditi kazneni udarac u korist Bosne kada je loptu rukom u ležećem položaju zaustavio Rastoder u gužvi pred golom Bandovića kod rezultata 0:0.

Nezapamćena kartonijada u Tešnju
Da su „Labudovi“ sa Save najneugodniji gosti potvrdili su i na „vrućem“ terenu u Tešnju. Nakon pobjeda u Kaknju, Gradačcu i Sarajevu, izabranici Mate Neretljaka slavili su i protiv TOŠK-a. Već u 3.minuti iskusni Antonio Vidović uspio je matirati Haruna Striku,a pitanje pobjednika definitivno je riješio mladi Marko Živković u 52.minuti. Bila je ovo četvrta gostujuća pobjeda Orašja, koje s četvrte pozicije vreba kiks vodećeg trojca.Utakmica u Tešnju ostat će upamćena po rekordnom broju žutih i crvenih kartona. Sudija Dragan Stojić iz Mostara pokazao je čak 14 žutih kartona(pet domaćim i devet gostujućim igračima) i dva crvena igračima TOŠK-a; Džemalu Hasanbašiću u 47. i Arminu Bijediću i 88.minuti(oba zbog drugih javnih opomena).

Bljesak „Rođenih“ u Jajcu
Neočekivano, ali potpuno zasluženo, „Rođeni“ su golovima Mustafe Mujezinovića(26), kapitena Denisa Zvonića(51.iz penala) i Farisa Handžića (90+1.) po veoma teškom i neuslovom terenu uvjerljivo savladali momčad Metalleghea BSI. Jajčani su u 69.minuti preko Rijada Pljevljaka postigli jedan gol, ali je to bilo nedovoljno da dođu do preokreta i izbjegnu novi domaći poraz koji ih je doveo u opasnu zonu ispadanja.

zivinicestadion

Igman bolji od Slavena
Duel novajlija u prvoligaškom društvu pripao je Konjičanima , koji već pet kola ne znaju za poraz. Iskusni Ajdin Sultanić već u otvaranju utakmice uspio je savladati golmana Brezičanina(12.minuta), a konačan rezultat postavio je kapiten Senad Kašić u 81.minuti iz jedanaesterca. Odbrana Igmana uspjela je neutralizirati napade gostiju i njihovog najboljeg strijelca Mirnesa Salihovića i sa nova tri boda stići u gornji dio tabele.

Travnik i dalje bez pobjede
Iako su golom Marinka Rastoke poveli u 10.minuti, Travničani nisu uspjeli Gračanicu napustiti neporaženi. Bratstvo je sa tri gola( Edin Šuša 36, Jasmin Mujkić 54.i Vahid Kahrimanović 86.minuta) osvojilo nova tri boda i izbjeglo opasnu zonu u kojoj su se neočekivano našli. Travnik je i dalje bez pobjede i bez izgleda da pobjegne sa začelja jer na svom kontu ima samo mizerna četiri boda.

bihaciskra

I Iskra slavila u Bihaću
U derbiju začelja, bihaćko Jedinstvo nije uspjelo savladati Iskru i bar donekle poboljšati izglede da se primakne Bugojancima, koji su se pobjedom u Bihaću bodovno izjednačili sa TOŠK-om i Metallegheom koji spadaju u najuži krug kandidata za ispadanje. Golovima Kristijana Jurčevića(37) i Muzafera Ivkovića(58) Iskra je relativno rano osigurala pobjedu, premda je Jedinstvo poslije pogotka Ismeta Pendeka u 71.minuti bilo blizu osvajanja jednog boda, ali je mladi golman Bugojanaca Ćeman bio na visini zadatka i Bišćani su pretrpjeli i treći uzastopni domaći poraz.

Rezultati 13.kola i broj gledalaca prema zvaničnim zapisnicima

KONJIC: Igman –Slaven 2:0 (400). SIMIN HAN:Sloga-Čapljina (500), JAJCE:Metalleghe BSI-Velež 1:3 (300), GRADAČAC:Zvijezda-Rudar 2:0 (200), BIHAĆ:Jedinstvo-Iskra 1:2 (300), SARAJEVO: Olimpik-Bosna 1:0 (280), GRAČANICA: Bratstvo-Travnik 3:1 (200), TEŠANJ:TOŠK-Orašje 0:2 (800).