KakanjLive | Utorak, 12.11.2019. godine

Veliki trijumf Rudara protiv vodećeg Olimpika

26.10.2019. - U najboljoj partiji ove sezone, Zeleno-crni više nego zasluženo porazili favorizirani Olimpik,koji nije opravdao očekivanja

Nakon 12.kola više nema neporaženih timova u Prvoj ligi Federacije. Rudar je sjajnom igrom uzeo skalp vodećem Olimpiku i obradovao 800 gledatelja, koji su, kao rijetko kad, frenetičnim aplauzom ispratili fenomenalnog kapitena Belmina Kobilicu kada je u 86.minuti napustio teren,a zatim na kraju utakmice, koja je, nema dvojbe, opravdala epitet derbija i oduševila i najprobirljivije nogometne fanove.

molitvagoralijaUtakmica je počela molitvom i minutom šutnje za poginulog oca Rudarevog igrača Adisa Goralije

Početak je nagovijestio veliku partiju Mehanovićevog sastava. Već u prvom naletu domaći stižu u vodstvo.Hrelja je presjekao napad gostiju, odigrao dupli pas s Kobilicom, koji majstorski dubinskom loptom proigrava Fahrudina Kovača, koji manirom rasnog strijelca matira nekadašnjeg golmana Rudara Adnana Hadžića. U 12.minuti Mirza Kovač u svom karakterističnom prodoru bježi odbrani Olimpika,izalazi sam pred Hadžića, ali njegov udarac odlazi preko gola.Samo tri minute kasnije repriza, ponovo M.Kovač na isti način dolazi u gol šansu,ali neuspijeva savladati nekadašnjeg kluspkog saigrača, sada uzdanicu na golu Olimpika. Gosti su uzvratili u 18.minuti kada mladi Stjepanović s pet metara nije uspio matirati dobro postavljenog Bekana. Gosti su tokom cijelog prvog poluvremena imali terensku premoć, opsjedali gol Rudara, ali bez izrazitih prilika, zahvaljujući sigurnoj igri zadnjeg reda,ali i ostalih igrača, koji su lavovski odradili posao.

Baš kao i na početku meča, Zeleno-crni bolje otvaraju drugo poluvrijeme.U 49.minuti Fahrudin Kovač sjajnim udarcem iz slobodnjaka sa nekih 25 metara pogađa prečku. Tri minute kasnije satiže kazna. Sudija Živković svira penal zbog igranja loptre rukom od strane Gačana i iskusnom Zebi nije bilo teško da matira Bekana, koji je otišao u lijevu, a lopta u desnu stranu.Primljeni pogodak nije destimulativno djelovao na igrače Rudara koji su već iz prvog napada poslije izjednačenja stigli do novog vodstva. Bila je to krasna akcija Hrelje i Kobilice, koju je materijalizirao Mirza Kovač. Šanse su se ređale na obe strane i gledatelji su mogli uživati u dobroj i sadržajnoj igri. U 57.minuti Džafić je imao priliku za izjednačenje, ali je Bekan fenomenalno intervenirao i spasio svoj gol. Već u sljedoj minuti braća Fahrudin i Mirza Kovač, po tko zna koji put, izigravaju odbranu gostiju,ali stariji Kovač šutirao pored gola.Pitanje pobjednika definitivno je riješeno u 73.minuti kada je nakon sjajnog proigravanja od strane Kobilice, raspoloženi Hrelja umaka svom čuvaru i rezantnim udarcem u bliži ugao savladao Hadžića za konačnih 3:1.

U posljednjih desetak minuta odbrana Rudara bila je na teškim iskušenjima jer su gosti iz prekida ozbiljno prijetila ,ali osim šanse Stjepanovića u 90+2.minute, kada s pet metara šutira pored gola,nije bilo ozbiljnije prilike. Treba istaći još jedan bijeg raspooženog Mirze Kovača iz 82.minute kada je na asistenciju Kobilice izašao sam pred Hadžića, ali ponovo je zatajio u realizaciji.
Pobjeda Rudara je čista kao suza.Sve linije tima djelovale su besprijekorno.Odbrana čvrsta, agresivna, vezni red predvođen kapitenom Kobilicom s puno ideja i igre u oba pravca, dok je navalni trio: M.Kovač-F.Kovač i Hrelja pored tri postignuta gola u svakoj akciji zadavao velike muke ne baš organiziranoj odbrani Olimpika i nećemo pogriješiti ako konstatiramo da gosti mogu biti sretni što nisu pretrpjeli pravu katastrofu!

Rudar-Olimpik 3:1

Stadion Rudara. Gledatelja 800. Glavni sudija Ilija Živković iz Orašja. Pomoćni suci Marko Brezović(Kostrč) i Mario Grgić(Odžak). Četvrti sudija Kenan Bajraktarević iz Orašja. Posmatrač suđenja Ahmet Ibranović iz Gradačca. Delegat utakmice Ekrem Ibreljić iz Fojnice.

Strijelci:1:0 Fahrudin Kovač(2), 1:1 Zajko Zeba(52.iz penala), 2:1 Mirza Kovač(54), 3:1 Adnan Hrelja(73).
Žuti kartoni:Kobilica, Hrelja, Gačan i F.Kovač(Rudar), Beširević i K.Handžić(Olimpik).

RUDAR: Amir Bekan, Malik Gačić(od 77.Tarik Zukić) Gabrijel Popović, Omer Musić, Faruk Gačan, Ermin Ajanović, Adnan Hrelja, Denis Cana(od 59.Alija Čulov), Belmin Kobilica (od 86.Adi Bešić), Fahrudin Kovač, Mirza Kovač.Trener:Bećir Mehanović.

OLIMPIK: Adnan Hadžić,Miloš Borovčanin(od 73.Kristijan Medić), Amar Bećirević, Ognjen Stjepanović, Milan Muminović(od 62.Haris Handžić), Idriz Džafić, Elvis Sadiković, Danijel Stojanović (od 66.Dalibor Pandža), Fadil Čizmić, Kenan Handžić, Zajko Zeba. Trener: Esad Selimović.