KakanjLive | Četvrtak, 14.12.2017. godine

Velika pobjeda Pandžinih košarkaša

10.01.2017. - U zaostaloj utakmici košarkaškog prvenstva BiH, prošlosezonski vicešampioni, uspjeli su u Sarajevu savladati dosta neugodnu i borbenu ekipu Sparsa

Skoro svi statistički podaci u ovoj utakmici  na strani su košarkaša Kaknja. U odnosu na Sparse, postigli su više poena iz kontranapada, više poena iz reketa, više poena iz izgubljenih lopti, a ono što je stvarna vrijednost Kaknja, svakako je učinak igrača sa klupe od 36 poena. Procenat za dva poena kod Kaknja je bio 62 posto, a kod domaće momčadi tek 43 posto. Sparsi su od 27 pokušaja za tricu ubacili tek dva puta. Naši košarkaši su od 19 pokušaja ubacili četiri trojke, a posebno su bile važne one dvije vezane Merdanovića (38:46) i Dedića (38:49). Poslije toga je i povratnik na parket, Nebojša Maksimović ubacio dva i to je bila najveća prednost jedne ekipe na ovoj utakmici 13 poena za Kakanj (38:51).

Pored toga što je Kakanj u drugoj četvrtini uspio preokrenuti rezultat i prvo poluvrijeme dobiti sa četiri poena razlike (33:37), ono je obilježeno, bar je to naš utisak, neujednačenim sudijskim kriterijima kod dosuđivanja ličnih grešaka u kontaktima. Košarkašima Kaknja u prvih dvadeset minuta dosuđeno je 19 prekršaja, a domaćim igračima samo devet. Posebno su nelogično dosuđeni prekršaji Željku Palavri. To je rezultiralo i sa 16 slobodnih bacanja za košarkaše Sparsa, od čega su iskoristili 12. Treba istaći da na početku druge četvrtine dugo nije bilo poena. Tek nakon dvije minute i 18 sekundi, pogodio je Merdanović i rezultat iz prve četvrtine smanjio na 23:21. Kakanj je stigao do drugog izjednačenja početkom petnaeste minute (25:25), košem Obrada Tomića. Najveće vodstvo Kakanj je imao dvije minute prije kraja prvog poluvremena 29:37. Na odmor se otišlo nakon što su košarkaši Sparsa smanjili na 33:37.

Drugo poluvrijeme karakteristično je po kvalitetnoj odbrani vlastitog koša i jedne i druge ekipe. Posebno se to odnosi na odbranu Kaknja u trećem periodu kada su Sparsi ubacili samo pet poena, pa je ova četvrtina završila rezultatom 5:14.

U zadnji period igre domaći košarkaši su ušli odličnom odbranom. Pet minuta i 45 sekundi trebalo je košarkašima Kaknja, da ubace prve poene u zadnjem periodu igre. Đelmo je uspio proći ispod koša i ubaciti poslije sedam poena Sparsa, tako da je četiri minute i 15 sekundi prije kraja rezultat glasio 47:53. Tomić (2), Maksimović (2+1), Đelmo (1) i Svilar(1+1) do kraja utakmice uspjeli su ubaciti još osam poena tako da je ukupni skor na kraju utakmice 53:63. Treba reći da u nastavku utakmice nije bilo sumnjivih sudijskih procjena u kontaktima, bez obzira što se igrala izuzetno jaka odbrana sa obe strane.

Najvjerniji navijači Kaknja, njih oko dvije stotine, dali su veliki doprinos i u ovoj pobjedi. Svakako da treba čestitati i igračima, ali i na ovoj utakmici se pokazalo da je vođenje tima i igre velemajstorski odradio Josip Pandža, koji nam je poslije utakmice rekao:

- Potajno smo se nadali iznenađenju. Ovo je doista velika pobjeda mog tima protiv jakog protivnika.Odbrambeno smo odlično stajali.Uspjeli smo zaustaviti najbolje igrače Sparsa i igrom u odbrani mogu biti zadovoljan u svim periodima izuzev u prvom u kojem smo primili veliki broj poena.Na ruku nam je išao nestvarno loš procenat šuta igrača Sparsa za tri poena i tu smo imali dosta sreće.Bila je ovo tvrda, ratnička utakmica u kojoj smo mi bili raspoloženiji, sretniji i spretniji.Čestitam svojim igračima na velikom zalaganju i odličnoj utakmici, a Sparsima želim svu sreću i da se sretnemo u Ligi za prvaka gdje i mi i oni po kvaliteti doista i pripadamo, istakao je trener košarkaša Kaknja Josip Pandža.

Spars - Kakanj 53:63
(23:18; 10:19; 5:14 i 15:12)

Zaostala utakmica 9. kola košarkaške Lige 10. Mala dvorana u Centru Skenderija. Gledalaca 350. Sudije:Milan Adamović, Saša Babić, Miljan Šobot.

SPARS: Adi Zahiragić 6, Zlatko Jovanović 11, Đorđe Mićić 12, Aleksandar Sokolović 4, Tarik Biberović, Božidar Babović, Fahrudin Manjgafić, Nikola Spasov, Aleksa Stepanović, Refik Bašić 3, Ibrahim Durmo 6, Igor Duković 11. Trener: Marko Trbić.

KAKANJ: Ermin Dedić 3, Tihomir Vranješ 6, Nebojša Maksimović 5, Aldin Muflizović, Eldar Merdanović 14,Haris Ćurevac 5, Naser Đozić, Aldin Đelmo 9, Željko Palavra 6, Vojin Svilar 7, Obrad Tomić 8, Rijad Smajlović. Trener: Josip Pandža.