KakanjLive | Utorak, 16.07.2019. godine

Velika borba za prvaka i opstanak

14.05.2019. - I nakon 26.kola vodeći dvojac ostao na istim pozicijama i nastavio „mrtvu“ trku , dok je povećana neizvjesnost u borbi za opstanak jer razlika između šestopasirane ekipe Goražda i četrnaestoplasiranog Slavena iznosi pet bodova i čak devet klubova se nalazi u opasnoj zoni od kojih će se dva pridružiti davno otpisanom Novom Travniku i Bosni

olimpik18pobjedaEkipa Olimpika 18 utakmica uzastopno bez poraza

U ovom kolu domaći su ostvarili četiri pobjede, dva susreta su završena bez pobjednika,dok su gosti slavili u Bihaću i Visokom.Utakmice je posmatralo samo 3.820 gledatelja(u prosjeku 477 po utakmici), postignuto je  26 pogodaka, dok su suci izrekli 40 javnih opomena, od toga čak 10 na utakmici Jedinstvo-Olimpik, koja je imala burnu završnicu

Tri gola za tri boda Rođenih

Vodeći Velež nije imao problema protiv Orašja. Rođeni su postigli tri gola, očekivano  osvojili nova tri boda i zadržali minimalnu prednost u odnosu na drugoplasiranu ekipu Olimpika. Mrežu mladog Živkovića prvi je pogodio De Oliveira u 13.minuti,a udarni tandem Brandao de Souza -Nusmir Fajić pogađali su u 46. i 61.minuti za konačnih 3:0.Izgleda da su se izabranici trenera Rahimića čuvali za meč sezone u Gračanici, što se može zaključiti po podataku da je sudija Ernis Džemidžić u svoju bilježnicu upisai samo Marka Živkovića i Kenana Lugavića iz ekipe Orašja.

jedinstvo

Mile Pehar u sudijskoj nadoknadi produžio nadu „Vukovima“

I dok se za  meč u Vrapčićima  može reći da je protekao u miroljubivom tonu, dosta bure i neizvjesnosti bilo je u Bihaću, gdje su „Vukovi“ stigli do pobjede u posljednjim sekundama.Fenomenalnim pogotkom mladog Amara Beširevića iz 63.minute gosti su imali vodstvo sve do prve minute sudijske nadoknade kada je tuzlanski arbitar Elvedin Topuzović dosudio penal u korist Bišćana.Kapiten Anes Nuspahić bio je siguran egzekutor i preko 700 gledatelja se radovalo izjednačenju i jednom bodu.Međutim,  samo dvije minute kasnije, u posljednjim sekundama prije kraja,rezervista „Vukova“ Mile Pehar  iz gužve trese mrežu Vernesa Karavdića i svom timu donosi tri boda i produžavu nadu u pohodu ka naslovu prvaka. Igrači Olimpika  su u Bihaću oborili prvoligaški rekord jer čak 18 kola  nisu poraženi.

tesanjgor

Goražde iznenadilo Tešnjake

Trećeplasirani TOŠK nije uspio savladati čvrstu ekipu Goražda. Gosti su poveli već u 2.minuti golom Benjamina Šehića  i mreža gostiju je  mirovala  sve do 39.minute kada je Muzafer Ivković savladao golmana Marka Radovića. Pet minuta kasnije u strijelce se upisuje Šerif Hasić , ali radost domaćih kratko traje. U četvrtoj minuti sudijske nadoknade prvog poluvremena ! Dario Blagojević uspijeva savladati Haruna Striku i nastaviti svoj proljetni golgeterski niz. U nastavku nije bilo pogodaka, premda su domaći imali više prilika.

Slaven se ne predaje

U derbiju začelja , koji je igran u Živinicama, Slaven je bio uspješniji od Igmana. Pobjedonosni pogodak postigao je Mirza Musić u 19.minuti. Ovom pobjedom Slaven se primakao Igmanu,Vitezu i Čapljini sa samo jednim bodom zaostatka i stekao šanse da u preostala četiri meča izbori opstanak.Neposredno pred gostovanje u Živinicama trener Igmana Nedim jusufbegović podnio je ostavku i ekipu je predvodio njegov pomoćnik  Amel Murtić.

Novotravničani namučili  Bratstvo

Davno otpisani Novi Travnik umalo nije iznenadio favorizirane Gračanlije. Golom Samira Silajdžije iz 37.minute Novotravničani su prvi došli u vodstvo.Izjednačio je Kosta Bajić iz penala u 41.minuti,ali su uporni gosti drugim pogotkom Samira Silajdžeje iz penala ponovo poveli(69.minuta) i najavili iznenađenje.U 76.minuti  mrežu golmana  Poračanina zatresao je kapiten Edin Šuša, a  samo jednu minutu kasnije Kosta Bajić postiže svoj drugi gol i donosi nova tri boda za skok na peto mjesto.

Novi domaći kiks Rudara

Nakon poraza od Novog Travnika(0:1) i remija protiv Bosne(2:2), Zeleno-crni su po treći put ovog proljeća ostali bez punog plijena na svom trerenu. Remizirali su u dvoboju sa znatno slabijim protivnikom, ekipom Viteza, čiji napadači  za 90+3 minute nisu  ozbiljnije zaprijetila golmanu Aliji Jamakoviću.Gosti su do izjednačenja stigli u 74.minuti nakon kardinalne greške odbrane Rudara. Bila je to kazna za silne promašaje u prvom dijelu u kojem je mrežu Antonija Kragića pogodio samo štoper Admir Fočo (42.minuta) na asistenciju mladog Sedada Subašića.

capljinaČapljinci se spašavaju penalima

Veoma važnu pobjedu ostvarili su nogometaši Čapljine. Golovima Ahmeda Hasinovića(33.) i Salke Jazvina iz penala(52.minuta), izabranici trenera Tomislava Raguža uspjeli su savladati visokopozicioniranun ekipu Zvijezde, koja je nastupila sa osam igrača zaštićenog godišta(21.i mlađi,op.a).Interesantno je istaći da je Salko Jazvin u zadnje tri utakmice realizirao čak četiri dosuđena penala u korist Čapljinaca.

„Kraljevi“ deklasirali nemoćnu Bosnu

Najuvjerljiviju pobjedu ostvarila je ekipa Metallegea na gostovanju u Visokom. Iako su domaći poveli golom Armina Cibre u 19.minuti, „Kraljevi“ su petardom napustili visdočke Luke i deklasirali nemoćnu ekipu Bosne. Strijelci su bili Dženan Haračić(28.iz penala), Ilija Danilović(33), Aleksandar Malbašić(57.), Rijad Pljevljak(59.) i Sabahudin Jusufbašić 69.minuta. Ovom pobjedom Jajčani su pobjegli iz opasne zone i mirno i bez potresa dočekuju preostala četiri prvenstvena nastupa.

Rezultati 26.kola i broj gledatelja

Velež-Orašje 3:0 (2.000), Rudar-Vitez 1:1 (150), Slaven-Igman 1:0 (200), Jedinstvo-Olimpik 1:2(700), Čapljina-Zvijezda 2:0, (120), Bosna-Metalleghe 1:5(150), Bratstvo-Novi Travnik 3:2 (200), TOŠK-Goražde 2:2 (300).