KakanjLive | Nedjelja, 21.10.2018. godine

Velež usamljen na tronu-Olimpik sve više posustaje

25.09.2018. - Pobjedom u Živinicama Rođeni zadržali vodeću poziciju, dok je Olimpik domaćim remijem protiv fenjeraša Novog Travnika zaostao četiri boda i dijeli četvrto mjesto sa Rudarom, koji je ostvario pirovu pobjedu u susretu sa TOŠK-om u kojem je u centru pažnje bio sudija Kenan Bajraktarević

IMG_3474

Pet pobjeda domaćih, jedna gostiju i dva remija, koje je na sedam susreta ( u Goraždu bez publike zbog kazne,op.a.)  posmatralo samo 2.130 gledatelja, prosječno 304 po utakmici, uz rekordan broj  žutih (44) i crvenih (5) kartona, te zavidna efikasnost od 25 goova(3,1 u prosjeku), karakteristika je sedmog kola Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine.

Rođeni slavili i u Živinicama

Najinteresantni i najneizvjesni meč odigran je u Živinicama, gdje su mostarski Rođeni do treće gostujuće pobjede stiglo u 89.minuti golom kapitena Denisa Zvonića. Nusmir Fajić je svojim devetim pogotkom Velež  doveo u vodstvo već u 20.minuti i na odmor otišao s minimalnom prednošću. U 56.minuti Mirnes Salihović je izjednačio rezultat , ali je rezervista Brandao de Souza u 80.minuti ponovo Rođene doveo u vodstvo. Prekaljeni strijelac Mirnes Salihović u 86.minuti po drugi put je savladao Bobića, ali to nije bilo dovoljno da njegov tim izbjegne poraz jer je Zvonić u posljednjim minutama postigao pobjedonosni pogodak za tri nova boda i ostanak na tronu.

Novotravničani zaustavili Olimpik

I dok su Mostarci u Živinicama opravdali ulogu favorita, njihov glavni konkurent, sarajevski Olimpik,ostao je bez planirane pobjede u dvoboju sa fenjerašom Iz Novog Travnika. Iako su imali uvjerljivo vodstvo od 2:0, (Adnan Osmanović 25.i Emir Jusić 47.minuta), „Vukovi“ su na kraju spašavali jedan bod. Prvo je Mahir Skopljak u 52.minuti smanjio prednost Olimpika,a  kada je Sabahudin Petak u 62.minuti po drugi put savladao Dejana Bandovića, gosti su najavili iznenađenje. Premda su domaći imali bezbroj prilika da savladaju mladog Emira Ćutahiju, umalo Novotravničani nisu stigli do punog plijena jer je Kakanjac Admir Smolo u sudačkoj nadoknadi promašio šansu utakmice.Bio je ovo drugi domaći remi Olimpika koji ga je udaljio od vodećeg Veleža i već sad se može reći da su Rođeni najbliži povratku u premijerligaško društvo.

Pirova pobjeda Rudara protiv TOŠK-a i sudije Bajraktarevića

Rijetko viđena utakmica u Kaknju. Sjajno izdanje Rudara u prvom poluvremenu i lakrdija suca Kemala Bajraktarevića iz Orašja u nastavku, kada je svojim čudnim odlukama izazvao revolt domaćih  igrača,navijača i čelnika kluba. Epilog je rekordan broj žutih (10) i crvenih(3) kartona, što je utjecalo na nervoznu igru i konačan rezultat. Rudar je u zadnjih pola sata ostao sa samo 9 igrača budući da je Goralija u 64.minuti zbog drugog žutog kartona isključem, a mladi Mušija teren napustio zbog ozljede i bez prava na zamjenu jer su mnogo ranije sve tri izvršene. Gosti su to znalački iskoristili i sa dva gola Aleksandra Kršića(87. i 90+3.minuta) ozbiljno zaprijetili,a li je to bilo prekasno i nije došlo  do izjednačenja. Bila je ovo peta Rudareva pobjeda i da nije ostao bez tri boda za zelenim stolom zbog nastupa Goralije protiv Metalleghea, bio bi uz bok vodećem Veležu.

„Labudovi“ visoko lete

Nogometaši Orašja  ostvarili su još jednu pobjedu i sa 15 bodova zauzimaju visoko, drugo mjesto, što se može smatrati kao iznenađenje jer su u ljetnom prelaznom roku ostali bez ključnih igrača.Drugom izastopnom porazu Jedinstva kumovao je njihov lijevi bek Ante Petrović kojeg je sudija Josip Martinović iz Čapljine isključio već u 12.minuti zbog druge javne opomene! Istina, domaći su golom Eldina Fačića (10.minuta) poveli dok su Bišćani bili kompletni, ali su tek u 82.minuti potvrdili pobjedu kada je Tomislav Marković savladao makedonskog internacionalca na golu Jedinstva,Ilčeta Petrovskog.

Zvijezda se ponovo budi

Nakon katastrofe u Mostaru, igrači Zvijezde uspjeli su doći k sebi i ostvariti pobjedu protiv „Kraljeva“, koji jedini uz Novi Travnik nisu osjetili slast pobjede na zelenom terenu. Golom Dženana Haračića gosti su prvi poveli(40.minuta), ali je Nikola Šarkanović u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela igre(45+1) iz penala izjednačio. Golovima Ognjena Jaćimovića(59.) i Enesa Brčkalića(70.) Zvijezda je stigla do značajne prednosti, koju je ublažio Dženan Haračić svojim drugim golom u 89.minuti iz penala.

Bosna i dalje tone

Najlakši zadatak imali su igrači Igmana koji su tri puta zatresli mrežu golmana Visočana , Nine Abadžije. Bosna se držala sve do sudačke nadonade prvog poluvremena kada je Senad Kašić iz penala doveo Konjičane u vodstvo. Preostala dva gola postigli su mladi Maid Graho(77.) i Milorad Albijanić(85.), kojima je trener Nedim Jusufbegović dao priliku u drugom poluvremenu. Novim porazom Bosna je pala na zadnju poziciju sa samo tri osvojena boda(pobjeda protiv TOŠK-a 1:0) i katastrofalnu gol-razliku 2:11!

Armin Kapetan presudio Bratstvu

U drugom domaćem susretu bez gledatelja, igrači Goražda teškom mukom uspjeli su savladati Bratstvo. Gol odluke postigao je iskusni Armin Kapetan u 68.minuti. Interesantno je istaći da sudija Haris Halkić iz Sanskog Mosta, inače debitant na A listi Prve lige, domaćim igračima nije izrekao ni jedni javnu opomenu dok je gostima iz Gračanice pokazao pet žutih kartona.

Vitežani bez municije

Jedini remi u ovom kolu izborila je sve bolja Čapljina na gostovanju u Vitezu. Susret je završen bez pobjednika i bez golova. Vitežani su propustili bezbroj prilika i po treći put ostali bez domaće pobjede. O neefikasnosti Vitežana najbolje kazuje gol-razlika (4:3), u prosjeku u dosadašnjih sedam kola 0,57 po utakmici, što sigurno muči Splićanina Vjerana Simunića, koji je Vitežane preuzeo u velikom rasulu jer je nakon ispadanja iz Premijer lige otišao kompletan igrački kadar i najuže rukovodstvo.