KakanjLive | Srijeda, 14.11.2018. godine

Velež slavio u Orašju i zacementirao prvu poziciju

22.10.2018. - Trijumfom u Orašju Rođeni zadržali četiri boda prednosti u odnosu na drugoplasiranu Zvijezdu koja je „petardom“ iz Gradačca ispratila Čapljince. Briljatnom igrom u Vitezu Rudar ostvario najveću posljeratnu gostujuću pobjedu i stigao do petog mjesta

Sedad Subašić strijelac  vodećeg Rudarevog gola u Vitezu_1

Sedad Subašić - strijelac vodećeg gola Rudara u Vitezu/foto: Mirsad Mujagić King

Četiri pobjede domaćih ekipa, tri gostujućih i samo jedan remi, u kojima su  strijelci  postigli 24 gola, tri po utakmici, što je zavidan prosjek, karakteristike su 11.kola Prve lige Federacije BiH, koje je,nažalost, posmatralo samo 1.770 gledatelja ( u prosjeku mizernih 221 po utakmici).Suci su  pokazali 44 žuta kartona i tri crvena, od čega  čak  najviše na derbiju u Orašju (11), što je rekord dosadašnjeg dijela sezone

Rođeni  preokretom do  velikog trijumfa u Orašju

Izabranici trenera Ibre Rahimića nastavili su sjajnim igrama ove sezone i sve su bliže naslovu jesenjeg prvaka. Na neugodnom gostovanju u Orašju ostvarili su osmu pobjedu i „zacementirali“ vodeću poziciju. Orašje je bolje otvorilo ovaj susret i već u 19.minuti golom kapitana Marka Prgića iz penala došli do prednosti i sve do finiša prvog dijela kontrolirali igru i rezultat.Tri minute prije odlaska na odmor, sudija Antonio Bandić iz Gruda, zbog drugog žutog kartona(24. i 42.minuta,op.a) isključio je mladog napadača  Marka Živkovića  i „Labudovi su narednih sat vremena igrali sa igračem manje.Čini se da je to presudilo ovaj meč jer su Rođeni u drugom poluvremenu preuzeli dominaciju i postigli tri gola za nova tri boda. Prvo je Brandao de Souza u 52.minuti savladao Kurbašića,a brzonogi Haris Ovčina 15 minuta kasnije doveo svoj tim u vodstvo i najavio potpuni preokret. Tačku na i postavio je iskusni Nusmir Fajić u 82.minuti na asistenciju Ovčine. Bio je to 14.pogodak najvećeg ovoljetnog pojačanja Veleža, kojem neosporno pripadaju velike zasluge za preporod Rahimićevog sastava.

Zvijezda „petardom“ ispratila Čapljince

Ceh za neočekivani prošlonedjeljni poraz drugoplasirane Zvijezde u Visokom platili su Čapljinci, koji su „petardom“ ispraćeni iz Živinica. Seriju pogodaka otvorio je venjak Enes Brčkalić u devetoj minuti,a  u finišu prvog dijela nastavili i mladi Amar Mehić(40) i Ognjen Jaćimović(42.)U 59.minuti Mehić je po drugi put savladao Ivana Trifkovića, a konačan rezultat od 5:0 postavio je Nikola Šarkanović u 82.minuti.Čapljinci su od 61.minute igrali sa igračem manje jer je zbog drugog žutog kartona isključen Toni Tipurić i to je svakako utjecalo na njihov debakl.

Ekspreksna pobjeda Olimpika protiv Bišćana

Tri važna boda osvojili su i sarajevski „Vukovi“ i zadržali priključak za vodećim ekipama. Igračima Olimpika trebalo je samo pola sata da „razbiju“ bunker Bišćana i osiguraju novu pobjedu. U 15.minuti, poslije prekida, u gužvi pred golom makedonskog internacionalca Ilčeta Petrovskog, najprisebniji je bio štoper Dejan Uzelac koji je glavom loptu poslao u mrežu Bišćana. Pobjedu je ovjerio mladi kapiten, dvadesetjednogodišnji  Adnan Osmanović u 31.minuti svojim petim ovosezonskim golom.

Rekordna pobjeda Rudara

Briljatnom igrom Zeleno-crni su sa uvjerljivih 4:0 porazili Vitežane, a prema prikazanom na terenu njihova pobjeda mogla je biti još ubjedljivija! Domaćima baš ništa nije polazilo za nogom, čak nisu uputili nijedan ozbiljniji udarac na vrata mladog Alije Jamakovića. Rudar je u svim elementima nogometne igre bio bolji i skoro svaki napad bio je velika opasnost po  Splićanina na golu Vitežana. Mrežu iskusnog Antonija Kragića prvi je zatresao najmlađi pojedinac ove utakmice, sedamnaestogodišnji Sedad Subašić, kada je na asistenciju duplo starijeg Bajre Spahića, u 26.minuti manirom rasnog strijelca strahovitim udarcem pogodio malu mrežicu nemoćnog Kragića..Utakmica se definitivno „prelomila“ u 60.minuti kada je objektivni Darko Obradović iz Stoca dosudio kazneni udarac u korist Rudara, kojeg je na efektan način realizirao Belmin Kobilica.Braća Mirza i Fahrudin Kovač su sa svoja dva pogotka dotukli grogiranog protivnika i ostvarili najveću poslijeratnu gostujuću pobjedu Zeleno-crnih, koji su stigli do pete pozicije,a uz malo više pažnje,sreće i ozbiljnosti, čak uz rame vodećem Veležu.

Bratstvo otpisalo Novotravničane

Do treće gostujuće pobjede u ovom kolu došli su i igrači Bratstva koji su slavili kod fenjeraša Novog Travnika. Gosti su do prednosti došli golom Stefana Stojanova u 34.minuti a samo deset minuta kasnije Mahir Skopljak uspio je savladati Tina Divkovića i na odmor se otišlo u egalu. Imali su domaći veći posjed lopte, više prilika ali je mreža Divkovića ostala netaknuta.Kazna za promašaje Novotravničana stigla je u 75.minuti, kada je rezervista Mirza Musić postigao pobjedonosni pogodak i definitivno otpisao Novotravničane koji su ostali  „prikovani“za dno prvenstvene ljestvice i bez većih izgleda da se spase onog najgoreg - ispadanja.

Konjičani sve uspješniji

Igman je u Konjicu sa uvjerljivih 3:0 porazio ekipu Slavena i stigao do gornjeg doma prvoligaškog karavana. Izabranicima  Nedima Jusufbegovića trebalo je više od sat vremena da slome otpor borbenih Živiničana. Mrežu Sakiba Brezičanina prvi je zatresao rezervista Maid Graho u 66.minuti, a zatim su pogađali Nedim Oglečevac(71) i  drugi rezervista Ajdin Sultanić(90). Ulazak mladog Grahe i iskusnog Sultanića bio je pun pogodak trenera Jusufbegovića jer tko zna da li bi ovakav ishod bio da kormilar Konjičana  nije povukao prave poteze prilikom izmjena u drugom poluvremenu.

Almir Memić debi na klupi Metalleghea obilježio pobjedom

Da promjena trenera doista može biti šok terapija, pokazalo se u slučaju Metalleghea, čije je rukovodstvo nakon ostavke Travničanina Nedžada Selimovića za kormilara postavilo iskusnog Almira Memića, dugogodišnjeg Osimovog asistenta u Željezničaru. Predvođeni novim trenerom „Kraljevi“ su savladali mladu ekipu visočke Bosne i osvojili prve bodove na zelenom terenu. Golovima Dženana Haračić(33) i Ilije Danilovića(80), Jajčani su zasluženo slavili.Čak su mogli  bolje proći da je njihov najbolji strijelac Dženan Haračić u 54.minuti iskoristio jedanaesterac, odnosno da nije popustia koncetracija odbrambenim igračima u sudačkoj nadoknadi kada je mladi Nihad Šero(90+1) savladao iskusnog Kukriku za konačnih 2:1.

Marko Radović i Harun Strika sačuvali mreže u Goraždu

Jedino u dvoboju Goražda i TOŠK-a nije bilo pobjednika. Susret je završen najnepopularnijim rezultatom (0:0). Što 400 gledatelja nije vidjelo nijedan pogodak krivi su neefikasni napadači, prije svega, domaćeg tima, koji su „prokockali“ brojne šanse. Centralne figure ovog zanimljivog susreta bili su iskusni golmani Marko Radović(Goražde) i Harun Strika (TOŠK), kojem je nakon duže pauze trener Ajdin Mrguda dao prednost nad mladim Asimom Bošnjakom. Osvojenim bodom svakako su više zadovoljni Tešnjaci koji su ostali na četvrtoj poziciji, što je možda i najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela sezone imajući u vidu njihovu  prošogodišnju grčevitu borbu za opstanak u prvoligaškom društvu, gdje im je objektivno rečeno – pravo mjesto!