KakanjLive | Četvrtak, 18.07.2019. godine

Velež ovjerio jesenju titulu-Rudar deklasirao Zvijezdu

19.11.2018. - Trijumfom u Konjicu “Rođeni“ su zadržali sedam bodova prednost u odnosu na drugoplasiranu momčad Olimpika i na najbolji način se oprostili od jesenje sezone koju su završili bez poraza, uz 12 pobjeda i tri remija

Bajro_Spahic_braćcaKovac sa najvjernijim navijacemRudara iz DobojaSaudinom DogdibegovicemBajro Spahić, braća Kovač i najvjerniji navijač Rudara iz Doboja, Saudin Dogdibegović, poslije pobjede u Gradačcu

Posljednje kolo jeseni obilježili su strijelci Rudara i Čapljine koji su na gostovanjima u Gradačcu i Visokom postigli deset golova, što je prava rijetkost kada je u pitanju Prva liga Federacije Bosne i Hercegovine
Svakako, iznenađenje predstavlja i identičan broj pobjeda domaćih i gostujućih ekipa (po četiri,op.a), te rekordna posjeta u hercegovačkom derbiju (3.500), odnosno mizerna na preostalih sedam utakmica, samo 870, prosječno 128 ! Strijelci su postigli 24 pogotka, suci izrekli 35 žutih i jedan crveni karton, čime su ispunili svoju uobičajnu normu.

Fešta Mostaraca u Konjicu

U hercegovačkom derbiju, koji je odigran u prekrasnom ambijentu pred više od 3.500 gledatelja, igrači Veleža ostvarili su svoju 12 pobjedu i na zimsku pauzu odlaze s liderske pozicije sa sedam bodova prednosti u odnosu na jedinog konkurenta, ne baš uvjerljivu ekipu Olimpika. U jednom borbenom, ali izuzeto korektnom meču, čemu su doprinijeli igrači oba tima, ali i glavni sudija Darko Obradović iz Stoca, koji je komšijski derbi vodio bez greške, slavili su izabranici trenera Ibre Rahimića. Gol odluke postigao je Mustafa Mujezinović u 52.minuti, sjajnim udarcem sa ivice šesnaesterca.Bio je to izuzetno efektan pogodak kojeg su brojni navijači“ Rođenih“ proslavili na sebi svojstven način i na kraju priredili veliku feštu.

Darko-Obradovic odlicnovodio hercegovackiderbiDarko Obradović, odlično je vodio hercegovački derbi

Kapiten Osmanović produžio nadu „Vukovima“

Za razliku od prepunih tribina u Konjicu, na sarajevskoj Otoci bilo je samo stotinjak gledatelja, koji su također vidjeli samo jedan pogodak. Premda su tokom cijele utakmice napadali, strijelci Olimpika nisu uspjeli realizirati brojne prilike. Ipak, odbrana Orašja je poklekla u 67. minuti kada je kapiten Adnan Osmanović sjajan centaršut Danijela Stojanovića glavom poslao u mrežu nemoćnog Kurbašića. Bio je ovo šesti pogodak mladog Osmanovića, koji je svom timu donio tri nova boda i „Vukovima“ produžio nadu da u nastavku proljetne sezone mogu (pre)stići odmakle Mostarce. Prethodno su Labudovi“ u 58. minuti pogodili stativu,a priliku za izjednačenje propustio je rezervista Cho Minsea u završnici meča, ali je Dejan Bandović odbranio njegov udarac i spriječio iznenađenje.

Adnan_Osmanovic_donio_pobjedOlimpikuOsmanović je postignutim golom produžio nadu Vukovima u borbi za  titulu sa jesenjim liderom Veležom

Kanonada Rudara u Gradačcu

Senzaciju kola priredili su nogometaši Rudara koji su deklasirali Zvijezdu, koja je tokom sezone imala dosta uspjeha i većim dijelom bila uz rame vodećem dvojcu, neprikosnovenom Veležu i favoriziranom Olimpiku. Sjajnom igrom Zeleno-crni su deklasirali momčad srbijanskog stručnjaka Lazarevića i čak šest puta matirali nemoćnog golmana Prljaču. Iskusni Bajro Spahić dva puta se upisao u listu strijelaca(28. i 55.minuta) i ponio epitet igrača utakmice. Efektni su bili i pogoci mladog Mustafe Mušije u 45. i Mirze Kovača u 79 .minuti, a posebno rezerviste Amela Neimarlije (81) i Adnana Hrelje(87), koji su majstorski završili školski izvedene akcije razigranog navalnog reda Rudara. Domaći su svojim navijačima priredili pravu blamažu i trener Mile Lazarević za ovu mrlju na kraju polusezone, koja je bez obzira na sve uspješna, zaprijetio je oštrim kaznama, pa čak i otkazima pojedinim igračima.
Trijumfom u Gradačcu igrači Rudara, kojima je ovo bila četvrta gostujuća pobjeda, bar donekle su se iskupili za devet izgubljenih bodova u Kaknju protiv Čapljine, Veleža i Olimpika, s kojima bi uz oduzeta tri boda za zelenim stolom osvojena protiv Metalleghe bili rame uz rame s vodećim Veležom.

Slavlje Jedinstva u Gračanici

Gostujuću pobjedu ostvarili su i igrači Jedinstva protiv Bratstva. Domaći su golom Edina Salkića iz 30. minute imali prednost do 49. minute kada je nespretni Samir Čakar zatresao vlastitu mrežu. Da su Bišćani sretno stigli do nova tri boda može se zaključiti po pobjedonosnom pogotku kojeg je postigao mladi Miloš Borovčanin u četvrtoj minuti sudačke nadoknade, odnosno samo tri minute nakon ulaska u igru (90+1) što je nezapamćeni nonsens jer je njegov ulazak vjerovatno imao za cilj odugovlačenje vremena , što je sve učestalija praksa na prvoligaškim terenima. Ovom pobjedom Bišćani su stiglido do treće pozicije, što je, imajući u vidu lanjsko posrtanje i opstanak u ligi pod čudnim okolnosti, uspjeh vrijedan pažnje. Očito je novo vodstvo i angažman trenera Jagodića, uspjelo konsolidirati redove i Jedinstvo se nakon dvogodišnje borbe za opstanak vratilo u sami vrh.

Prva pobjeda Novotravničana

Iznenađenje kola predstavlja pobjeda ekipe Novog Travnika nad visokopozicioniranim TOŠK-om. Izabranici novog trenera Ivice Bonića do prve pobjede došli su u burnoj završnici. Prvo je Mahir Skopljak u 82.minuti savladao mladog Asima Bošnjaka, koji je samo šest minuta ranije zamijenio na golu gostiju ozlijeđenog Haruna Striku, a osam minuta kasnije Sabahudin Petak uspio je po drugi put matirati rezervnog čuvara TOŠK-ove mreže. U prvoj minuti sudijske nadoknade Marsel Mace smanjio je rezultat, ali je to bilo prekasno za preokret Tešnjaka, koji su kotirali kao favoriti u ovom susretu.

Vitežanima ne pomaže ni igrač više

Buran početak najavio je golijadu u Goraždu. Za samo pola sata postignuta su četiri gola, ali su mreže Marka Radovića i Antonija Kragića u preostalom dijelu utakmice mirovale. Golovima Igora Mirkovića u 16.minuti iz jedanaesterca i Armina Kapetana u 23, domaći su brzo stekli prednost,ali je mladi Kemal Salihagić u 27. minuti iz kaznenog udarca smanjio rezultat. Mirko Vujica je šest minuta kasnije postigao auto-gol i zapečatio sudbinu svog tima. Vitežanima nije pomoglo ni rano isključenje ponajboljeg igrača Goražda Daria Blagojevića, koji je zbog dva žuta kartona igru napustio već u 36.minuti.

Još jedan težak domaći poraz Visočana

Igrači Bosne propustili su kolokvijalno rečeno posljednji voz da pobjegnu sa začelja. Čapljinci su im očitali pravu lekciju i čak četiri puta zatresli mrežu mladog Nine Abadžije. Već u otvaranju utakmice Niko Jović (8) i Eldin Mustafić (15) dva puta su matirali Abadžiju. U finišu prvog dijela iskusni Vedad Džafić (43.minuta) uspio je savladati Trifkovića, ali je to bilo sve što su izabranici iskusnog Ive Ištuka postigli na oproštaju od najlošije prvoligaške sezone. Gabrijel Zubac je u 54.minuti iz jedanaesterca povećao vodstvo Čapljinaca, a tačku na „i“ ovog susreta kojeg je posmatralo jedva 100 gledatelja postavio je Dejan Vučić u 64. minuti.

Metalleghe bolje od Slavena

Važnu pobjedu izborili su nogometaši Metalleghea protiv Slavena. Domaći su golom Rijada Pljevljaka već u 6. minuti došli u vodstvo i kada je iskusni Goran Popović u 38. minuti po drugi put matirao Sakiba Brezičanina bio je jasno da će bodovi ostati na Mračaju. Imali su izabranici trenera Almira Memića dosta prilika da zabilježe uvjerljiviju pobjedu, ali neefikasnost ostaje rak-rana Jajčana, koji će morati u zimskom prelaznom roku pronaći pravog golgetera jer u suprotnom crno im se piše s obzirom da se nalaze u zoni ispadanja i bez pojačanja teško mogu sačuvati prvoligaški status.

Rezultati 15.kola i broj gledatelja

KONJIC: Igman-Velež 0:1 (3.500), GORAŽDE:Goražde-Vitez 3:1 (150). GRADAČAC: Zvijezda-Rudar 1:6 (150), JAJCE:Metalleghe BSI-Slaven 2:0 (100), N.TRAVNIK:Novi Travnik-TOŠK 2:1 (120), GRAČANICA:Bratstvo-Jedinstvo 1:2 (150), VISOKO:Bosna-Čapljina 1:4 (100), SARAJEVO: Olimpik-Orašje 1:0 (100)