KakanjLive | Srijeda, 14.11.2018. godine

Velež osigurao naslov jesenjeg prvaka

05.11.2018. - Pobjedom u Vitezu, Rođeni su dva kola prije kraja prvog dijela prvenstve sezone 2018/2019.godine, osigurali naslov jesenjeg prvaka sa čak sedam bodova prednosti u odnosu na glavne konkurente Olimpik i Zvijezdu

velezsampionjeseniVelež je tri kola prije kraja polusezone osigurao titulu  šampiona - Jeseni

Tri pobjede domaćih ekipa, isto tiliko remija i dva trijumfa gostiju,na kojima su strijelci postigli 21 gol (2,5 po utakmici), posmatralo je samo 1.950 gledatelja ( u prosjeku 244 po utakmici), što je neslavan rekord u posljednjih desetak sezona. Pokazana su 34 žuta i jedan crveni karton, čime su sudije zadržale konstantu ,čemu je najviše doprinio Dario Karačić iz Čitluka koji je u Jajcu izrekao osam javnih opomena(dvije igračima Metalleghea i šest gostima iz Bihaća).

Velež i Fajić ne posustaju

Desetkovani Vitežani nisu uspjeli zadržati razigrane izabranike trenera Ibre Rahimića, koje je predvodio neumoljivi strijelac Nusmir Fajić. Rođeni su bili bolji i zasluženo osvojili tri nova boda i dva kola prije kraja ovjerili naslov jesenjeg prvaka. Domaći su u prvih pola sata bili ravnopravan protivnik, imali dvije kolosalne šanse(Đogić u 7. i 19.minuti), ali je njihove promašaje kaznio iskusni Nusmir Fajić pogotkom u 29.minuti.Kada je Edo Vehabović u 41.minuti udvostručio vodstvo, pitanje pobjednika već je bilo riješeno. Tačku na „i“ trećim golom u 89.minuti stavio je internacionalac Ojeda Lucas. Ovu borbenu i izuzetno korektnu utakmicu odlično je vodio Samir Sarajkić iz Sarajeva, bez dvojbe, jedan od najperspektivnijih bh.sudija.

Poker „Vukova“ na sarajevskoj Otoci

Sigurnu pobjedu ostvarili su i nogometaši Olimpika, koji su četiri puta savladali golmana Slavena Sakiba Brezičanina. Seriju pogodaka otvrio je štoper Emir Jusić u 22.minuti, a u drugom poluvremenu nastavili Olimpikovi poletarci Meldin Jusufi(49),Dženan Kišić(55) i kapiten Adnan Osmanović(72.)Izuzev šanse Mujića u finišu prvog dijela igre, gosti iz Živinica nisu ništa pokazali i čak mogu biti zadovoljni konačnim ishodom!

emirjusicEmir Jusić strijelac vodećeg gola za Olimpik

Ognjen Jaćimović deklasirao (pre)ambiciozne Tešnjake

Derbi kola u Gradačcu protekao je u znaku trostrukog strijelca Ognjena Jaćimovića, ljetošnjeg pojačanja Zvijezde iz Rudar Prijedora. Bila je ovo ekspresna pobjeda Zvijezde jer je Jaćimović svoj prvi hat-trik postigao već u prvom dijelu utakmice. Mladi golman TOŠK-a Asim Bošnjak(21.godina), kojem je trener Ajdin Mrguda dao prednost nad znatno iskusnijem Harunom Strikom, savladan je u 10, 23.i 37.minuti i već tad je bilo jasno da će Tešnjaci ostati bez bod(ov)a.

Mirza Tičić prekinuo Rudarevu seriju

I pored dobre igre igrači Rudara nisu uspjeli savladati Goražde i doći do četvrte uzastopne pobjede.Zeleno-crni su nadigrali „ljutog“ rivala, postigli jedan pogodak, kojeg je glavni sudija Kasupović priznao,a zatim na intervenciju asistenta Mirze Tičića iz Sarajeva poništio, što je šokiralo igrače i vodstvo Rudara jer je mladi Sedad Subašić sa ivice šesnaesterca savladao golmana Radovića i nije bilo nikakvog kontakta s protivničkim igračem i razloga za poništenje pogotka. Da kod Tičića ima osjećaja grižnje savjesti može se zaključiti po otkazivanju suđenja nedeljne utakmice između kadeta Rudara i Sutjeske iz Foče, koja je odigrana u Kaknju. Da se radi o kontroverznom sudiji najbolje pokazuje podatak da je zbog katastrofalno slošeg suđenja prije dvije godine skinut sa A liste Premijer lige i tek ove sezone prebačen na B listu(pomoćni suci,op.a) Prve lige Federacije, što je nonses koji se ne pamti u bh.nogometu!

Drama na blatnjavom Mračaju

Najviše uzbuđenja bilo je na blatnjavom terenu stadiona „Mračaj“ u Jajcu, gdje su domaći velikim preokretom došli do jednog boda. Golovima Elvina Halavaća(37) i Damira Rovčanina(64), Bišćani su imali sigurno vodstvo sve do 80.minute kada je rezervista Metalleghea Bakir Hota uspio savladati makedonskog internacionalca na golu Jedinstva Ilčeta Petrovskog. Osam minuta kasnije , prvi strijelac Jajčana Dženan Haračić postigao je svoj sedmi ovosezonski pogodak i njemu pripadaju najveće zasluge što su „Kraljevi“ stigli do jednog boda.

„Labudovi“ u sudijskoj nadoknadi stigli do boda u Konjicu

Dosta drame bile je i u Konjicu, gdje su gosti iz Orašja do jednog boda stigli u drugoj minuti sudijske nadoknade. Igman je golom Senada Kašića u vodstvo došao u 19.minuti i tu prednost čuvao sve do 90+2.minute kada je Tomislav Marković savladao Vasilija Kolaka i izjednačio rezultat. Domaći su od 58.minute igrali sa igračem manje jer je zbog dva žuta kartona (50. i 58.) isključen Amer Halilović, što je sigurno skupo koštalo izabranike trenera Nedima Jusufbegovića, koji su očekivali puni pogodak u dvoboju sa „Labudovima“.

Katastrofa Bosne u Gračanici

Pored Olimpika ubjedljivu pobjedu u ovom kolu zabilježila je ekipa Nikole Nikića. Razigrane Gračanlije četiri puta su zatresle mrežu Brezanina na golu Bosne, mladog Nine Abadžije. Jasmin Berbić je već u 8.minuti doveo Bratstvo u vodstvo,a do kraja prvog dijela igre u listu strijelaca upisao se i Stefan Stojanov (36.). Sa dva pogotka veznjaka Maida Jaganjca za samo četiri minute (60.i 64.) Bratstvo je stiglo do najveće ovojesenje pobjede.

Slavlje Čapljinaca u Novom Travniku

Pored Veleža, gostujuću pobjedu ostvarila je i Čapljina, koja je ranim pogotkom Ahmeda Hasinovića(5.minuta) stigla do velikog trijumfa i bijega iz opasne zone.Imali su Novotravničani dosta prilika, čak su promašili i kazneni udarac u 38.minuti, kojeg je loše izveo Sabahudin Petak.Već sad je izvjesno da će se Novi Travnik, baš kao i u prvoj prvoligaškoj sezoni 2016/2017.godine ekspresno vratiti među drugoligaše.

Rezultati broj gledalaca:Olimpik-Slaven 4:0 (200), Goražde-Rudar 0:0 (400), Vitez-Velež 0:3 (250) , Igman –Orašje 1:1 (300), Zvijezda-TOŠK 3:0 (300), Metalleghe-Jedinstvo 2:2 (200), Novi Travnik-Čapljina 0:1 (100) i Bratstvo-Bosna 4:0 (200).