KakanjLive | Subota, 15.12.2018. godine

Velež jedini stoprocentan

27.08.2018. - Sa dva gola internacionalca Nusmira Fajića „Rođeni“ su bacili na koljena (pre)ambiciozno Jedinstvo i zadržali vodeću poziciju s makslimalnim učinkom. Utakmica između Goražda i Olimpika prekinuta zbog fizičkog napada na sudije od strane domaćih navijača i sarajevski „Vukovi“ će do bodova doći za zelenim stolom, dok Goraždanima prijete teške sankcije

prvaligabihacU Bihaću pet hiljada gledalaca na utakmici Jedinstvo-Velež

Četiri pobjede domaćih, jedna gostiju,dva remija i prekid u Goraždu, uz rekordnu posjetu u Bihaću, na kojoj mogu pozaviditi i mnogi premijerligaši, karakteristike su 3.kola Prve lige Federacije, u kojem su strijelci postigli samo 14 golova(1,75 u prosjeku po utakmici) a suci izrekli 36 žutih i tri crvena kartona.

Nusmir Fajić pokorio i Bišćane
U sjajnoj atmosferi, pred više od pet hiljada posjetilaca, Velež je zasluženo porazio ambicioznu momčad Jedinstva i ostvario drugu gostujuću pobjedu. Tvorac novog velikog triujumfa bio je robusni napadač Nusmir Fajić, koji je na identičan način u 9. i 46.minuti snažnim udarcima glavom s peterca matirao nemoćnog makedonskog internacionalca, golmana Ilče Petrovskog.Bila je ovo treća utakmica na kojoj je Fajić bio dvostruki strijelac i već sad se može reći da je njegov angažman pun pogodak trenera Ibre Rahimića. Domaći su pružili snažan otpor samo u prvom dijeli igre kada su golom Sinana Samardžića u 27.minuti uspjeli stići do izjednačenja. Poklekli su u nastavku jer su od 51.minute ostali bez isključenog štopera Ekrema Hodžića. Tačku na i stavio je Mustafa Mujezinović u 78.minuti poslije sjajne akcije navale Veleža.
Derbi je u svakom opravdao očekivanja. Sve je bilo na zavidnoj visini, od rekordne posjete(prema procjeni delegata Mirsada Džuzdanović iz Živinica 5.500 gledatelja), odličnog suđenja sarajevske trojke na čelu sa Sarajkićem, do ponašanja igrača i navijača, što je prava rijetkost na prvoligaškim terenima.

prvaligagorazde

Nemile scene i prekid meča u Goraždu
Lijepu nogometnu priču iz Bihaća pokvarile su nemile scene u Goraždu gdje je zbog fizičkog napada na sudije i slabe organizacije utakmica prekinuta nakon prvog poluvremena. Kada je sudija Haris Poprženović iz Travnika poslao igrače na odmor domaći su nezadovoljni suđenjem fizički napali pomoćnog suca Borisa Bilješka iz Novog Travnika, a zatim i glavnog Poprženovića, koji je donio odluku da prekine meč jer je njihova bezbijednost po njegovoj procjeni ugrožena.
U izvještaju o utakmici, delegat Karlo Jurišić iz Posušja nije naveo razloge prekida, jedino je istakao da je organizacija bila sa propustima.
Vodstvo Goražda optužuje sudije za tendenciozno suđenje, ali ne negira da je nije bilo fizičkog napada i prijetnji sudijama od strane revoltiranih navijača.
Olimpik će sigurno meč dobiti službenim rezultatom(3:0), a domaći snositi sankcije za lošu organizaciju i napad na službena lica o čemu će odluku donijeti organi NS Federacije BiH, Komisija za takmičenje i Disciplinska komisija , dok će nakon detaljne analize Komisija za suce i suđenje dati mišljenje o suđenju na ovom inkriminiranom susretu, koji je, nema dvojbe, velika mrlja nove prvenstvene sezone.

Golman Vasilije Kolak spasio Konjičane domaćeg poraza
Bez obzira što se susret završio bez pobjednika i najnepopularnijim rezultatom (0:0),publika u Konjicu može biti zadovoljna dešavanjima na meču između domaćeg Igmana i veoma kvalitetne ekipe Zvijezde. Gosti su bili bolji, imali više zrelih prilika, ali je Konjičane spasio mladi Vasilije Kolak(22.), koji je fenomenalnim intervencijama „skinuo“ čak četiri zicera napadačima Zvijezde i svoj tim spasio od poraza.

Rudar deklasirao Bratstvo
Iako su u 30.minuti golom kapitena Edina Šuše prvi stigli do vodstva, izabranici Nikole Nikića pretrpjeli su uvjerljiv poraz u Kaknju. Sa dva ekspresna pogotka poletaraca Mustafe Mušije(34.) i Sedada Subašića(36.) od kojih je posebno efektan bio prvijenac sedamnaestogodišnjeg Subašića, Zeleno-crni su na odmor otišli s golom prednosti.Sve je bilo riješeno u 61.minuti kada je rezervista Salkić zatresao vlastitu mrežu, a susret je završen lijepim golom iskusnog Bajre Spahića iz slobodnjaka u 90.minuti.

Mirnes Salihović u sudačkoj nadoknadi slomio otpor Visočana
Mlada ekipa Bosne, predvođena iskusnim trenerom trenerom Ivom Ištukom, pružila je snažan otpor Slavenu i sekunde su ih dijelile od jednog boda. Igrala se zadnja minuta sudačke nadoknade od četiri koliko je označio četvrti sudija Dario Karačić, kada je iskusni Mirnes Salihović savladao Ninu Abadžiju i svom timu po tko zna koji put donio tri boda. Interesantno je istaći da su domaći od 88.minute igrali sa dva igrača manje(isključenje Selvedina Islamovića zbog dvije javne opomene i ozljede jednog igrača,op.a), ali njihova upornost i lucidnost Salihovića urodila je plodom i bodovi su ostali u Živinicama.

prvaliga jajce

Minimaac „Labudova“ za nova tri boda
Nakon trijumfa u Jajcu, nogometaši Orašja uspjeli su slomiti otpor Novotravničana i doći do nova tri boda. Gol odluke postigao je iskusni Zoran Brković u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena.Treba istaći da su gosti više od sat vremena igrali s igračem manje jer je u 27.minuti isključen Admir Smolo, koji je za samo 4 minute dobio dvije javne opomene zbog nesportskog ponašanja .Iako brojčano jači „Labudovi“ nisu uspjeli u nastavku savladati mladog golmana Emira Ćutahiju, koji je bilo na visini zadatka.

prvaligavitezvitezu

Novi domaći remi Viteza
I u drugom nastupu pred svojim navijačima, izabranici Splićanina Vjerana Šimunića nisu uspjeli postići gol i doći do prve prvoligaške pobjede. Nakon Olimpika i Jajčani su Vitez napustili bez primljenog gola što jasno pokazuje da je neefikasnost glavna rak-rana Vitežana, koji su u novu sezonu ušli s potpuno novim igračkim kadrom i sigurno će im trebati dosta vremena da konsolidiraju redove i pobjegnu iz opasne zone.

prvaligatesanj

TOŠK penalima razbio Čapljince
U posljednoj utakmici 3.kola, koja je jedina odigrana u nedeljnom terminu, TOŠK je opravdao ulogu favorita i uvjerljivo savladao podmlađenu momčad Čapljine. Dva gola domaći su postigli iz penala preko Šerifa Hasića( 24.i 87.minuta),a u listu strijelaca se upisao i Dino Dizdarević, koji u 68.minuti savladao mladog golmana Ivana Trifkovića, koji je iz redova Sarajeva ovoljetnog prelaznog roka došao na pozajmnicu u oslabljenu ekipu Čapljine. Utakmicu je vodio Kenan Bajraktarević iz Orašja, koji je po ustaljenoj praksi „istakao“ u izricanju javnih opomena(četiri domaćim i tri gostima).