KakanjLive | Četvrtak, 19.09.2019. godine

Velež i Rudar preokretima stigli do velikih pobjeda

02.04.2019. - U 20.kolu Prve lige Federacije BiH vodeći tandem ostvario očekivane pobjede i nastavio „mrtvu“ trku za prvaka.Ljepotica kola odigrana u Vrapčićima pred 2.500 gledatelja u kojoj su Rođeni nestvarnim preokretom stigli do velikog podviga.Ništa manje zanimljiv meč nije bio u Čapljini u kojem su strijelci Rudara „izrešetali“ mrežu golmana Šutala

mostartosk

Domaći su ostvarili četiri pobjede , gosti tri, dok je jedino meč u Novom Travniku završen bez pobjednika. Utakmice je posmatralo samo 4.040 gledatelja, najviše u Vrapčićima(2.500),a najmanje u Čapljini (70).Upravo je na ova dva terena postignut rekordan broj golova, čak 14, a na preostalih šest terena samo deset, što u prosjeku po utakmici iznosi 3 pogotka. Suci su također bili učinkoviti jer su izrekli rekordan broj žutih (51) i crvenih (3) kartona, najviše od strane Mostarca Dragana Stojića,koji je u Jajcu pokazao 13 žutih i jedan crveni karton.

TOŠK prokockao dva gola prednosti i s petardom ispraćen iz Vrapčića

Sjajan meč odigrali su nogometaši Veleža i TOŠK-a, u kojem je postignuto čak osam pogodaka. Završilo se 5:3 za Rođene, iako su Tešnjaci u 40. minuti imali prednost od dva gola razlike( 3:1). Domaći se nisu predavali i na kraju su došli do važne pobjede i zadržali 4 boda prednosti nad drugoplasiranim Olimpikom.
Gosti su poveli preko Andreja Pavlovića u 6. minuti nakon slobodnog udarca, ali su Rođeni već u narednom napadu golom mladog Seada Behram stigli do izjednačenja. Novo vodstvo TOŠK-u donosi Ajdin Mujagić u 31. minuti, da bi u 38. minuti uslijedio novi hladan tuš za domaće navijače. Rastoka se najbolje snašao pred golom Bogdanovića i pogodio za 3:1. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Nusmir Fajić smanjuje na 2:3 i bilo je jasno da će u drugom dijelu biti još više uzbuđenja.Tek što je počelo drugo poluvrijeme(46.) Haris Ovčina pogađa za 3:3, a u 64.minuti Nusmir Fajić pogađa stativu,da bi Vlado Koprivica nespretnom intervencijom pogodio vlastitu mrežu za veliki preokret Veleža.Tačku na i ove izuzetno zanimljive i dramatične utakmice stavlja Brandao de Souza u 86.minuti, svojim 11 ovosezonskim pogotkom.

capljina

Rudareva golijada na čapljinskim Bjelavama

Dosta uzbuđenja bilo je malo južnije – u Čapljini, gdje su igrači Rudara priredili pravu senzaciju. Domaći su golom Ahmeda Hasinovića iz 13.minute rano došli u vodstvo, ali su najmlađi prvotimci Rudara Sedad Subašić(35.) i Mustafa Mušija(43.) u finišu prvog dijela dva puta savladali golmana Brunu Šutala i na odmor otišli s minimalnom prednošću. Ahmed Hasinović je u 50.minuti po drugi put savladao Amira Bekana,ali je to bilo sve što su domaći postigli u ovom meču. U 56.minuti slavljenik Gabrijel Zubac,kojem je ovo bio 100-ti nastup u dresu Čapljine, na nedozvoljen način ruši Mirzu Kovača i sudija Benjamin Deljković dosuđuje penal za Rudar i zbog druge javne opomene isključuje kapitena domaćih. Mlađi Kovač bio je siguron egzekutor kaznenog udarca i već tad je bilo jasno da će Zeleno-crni slaviti. Pobjedu je potvrdio Mirza Šubo u 90.minuti,a prethodno su napadači Rudara promašili nekoliko zicera i propustili priliku da još više poprave gol razliku i da se iskupe za loše igre i rezultate u prva četiri proljetna nastupa u kojima su osvojili samo jedan bod !

Olimpik ne posustaje

Gostujuću pobjedu ostvarili su i sarajevski „Vukovi“. U Gradačcu su slavili golom Idriza Džafića iz 70.minute.Interesantno je istaći da je Džafić samo 8 minuta ranije zamijenio Amera Hiroša i da je iz prve prilike matirao Branislava Ružića, najveće zimsko pojačanje Zvijezde, koji je s par sjajnih intervencija svoj tim spasio težek poraza.

„Labudovi“ slavili u Visokom

I nogometaši Orašja uspjeli su doći do tri boda na gostovanju kod fenjeraša Bosne, čiji su igrači odolijevali napadima „Labudova“ sve do prve minute sudačke nadoknade, kada je korpulentni Husein Poturković matirao mladog Amara Sujića. Bio je ovo prvi pogodak u dresu Orašja, najzvučnijeg zimskog pojačanja, koji je prošle sezone iz Bratstva prešao u redove novog premijerligaša iz Simin Hana, kojeg je Azmir Husić poslao na šestomjesečnu posudbu prvoligašu sa Save.

Treća uzastopna pobjeda Bratstva

Nakon pobjede protiv Rudara i slavlja u Orašju, izabranici trenera Nikole Nikića upisali su i treću uzastopnu pobjedu. Nogometaši Viteza držali su remi sve do 51.minute kada je Kosta Bajić savladao Splićanina Antonija Kragića. I drugi srbijanski internacionalac u redovima Bratstva, iskusni Stefan Stojanov, uspio se u 88.minuti upisati u listu strijelaca i potopiti sve nade Vitežana.

capljinarudar

Armin Bijedić tvorac prve proljetne pobjede Jedinstva

Podmlađeni sastav Jedinstva, koji u prva četiri proljetna nastupa nije uspio postići ni jedan pogodak, teškom mukom je stigao do pobjede u dvoboju sa solidnom ekipom Slavena. Gol mladog Armina Bijedića bio je dovoljan da izabranici Vlade Jagodića slave i ostanu u gornjem dijelu prvenstvene ljestvice.

Dženan Haračić donio novo slavlje „Kraljevima“

Ako je suditi po broju izrečenih javnih opomena (8 domaćim i pet gostujućim igračima) i isključenju (Samir Džebo iz Goražda, 62.minuta), može se pretpostaviti da je mostarski arbitar Dragan Stojić imao najteži zadatak u ovom kolu. I kretanje rezultata implicira na naše pretpostavke jer su domaći do pobjedonosnog gola došli samo dvije minute poslije isključenja gostujućeg igrača. Domaći su poveli u 29.minuti golom Dženana Haračića,ali su uporni gosti pogotkom Igora Mirkovića u 56.minuti izjednačili. Osam minuta kasnije, prvi strijelac „Kraljeva“, Dženan Haračić po drugi put matira golmana Radovića i svom timu osigurava nova tri boda i bijeg ka „zlatnoj“sredini tablice.Sudija Stojić je u 58.minuti dosudio penal u korist domaćeg tima, kojeg nije iskoristio iskusni napadač Sabahudin Jusufbašić.

Bez pobjednika u derbiju začelja

Jedini remi u ovom kolu zabilježen je u dvoboju Novog Travnika i Igmana.Konjičani su poveli u 14.minuti preko Senada Kašića i na odmor otišli s minimalnom prednošću.Već u drugoj minuti nastavka rezervista Admir Omerbegovića uspijeva savladati Aldina Čemana i izjednačiti rezultat. Imali su domaći prilika da dođu i do vodstva, ali su gosti uspjeli sačuvati svoju mrežu i osvojiti jedan, ali vrijedan bod, koji im mnogo znači u borbi za opstanak u prvoligaškom društvu. Sudija Marin Pavović iz Čapljine u 78.minuti zbog drugog žutog kartona u svlačionicu šalje domaćeg igrača Emina Zaimovića, čijom odlukom nisu bili zadovoljni Novotravničani, koji su se, gle čuda – jedini oglasili i javno istakli kritike na dijelenje pravde u ovom kolu!