KakanjLive | Petak, 22.11.2019. godine

Velež i Olimpik nastavili mrtvu trku

18.03.2019. - Domaćim pobjedama protiv Jedinstva i Goražda, Velež i Olimpik zadržali vodeće pozicije .U narednom kolu na sarajevskoj Otoci igra se veliki derbi između vodećeg dvojca, jedina dva pretedenta za povratak u premijerligaško društvo,koji se može nazvati susretom sezone

velezjedinstvoUtakmicu u Mostaru posmatralo je više od tri hiljade ljudi

U proteklom kolu nije bilo iznenađenja.Domaći su zabilježi šest pobjeda,dok su remijem završeni mečevi u Visokom i Novom Travniku. Postignuto je samo 16 golova, odnosno 2 po utakmici, što je vidjelo svega 4.300 gledatelja, od toga 3.000 u Vrapčićima.Sudije su ispunile normu sa 37 izrečenih javnih opomena(žuti kartoni) i dva isključenja, ali i sa uobičajnim propustima ,velikim  greškama i tendencioznim suđenjem, ako je suditi po reakcijama iz klubova, posebno Novog Travnika, Jedinstva i Rudara, gdje su u glavnim ulogama bili Emir Spahalić i Ilija Živković povratnici sa A  liste Premijer lige i Ismet Ibrahimkadić.

Velež se namučio protiv Bišćana

Izgleda da su prošlonedjeljna događanja u Goraždu,gdje su pretrpjeli prvi ovosezonski poraz, u znatnoj mjeri utjecala na igrače Veleža. Rođeni su podbacili, posebno napadači i trener Rahimić nije zadovoljan realizacijom. Do vodstva su došli autogolom Ekrema Hodžića iz 28.minute, a pobjedu je potvrdio mladi Sead Behram u 52.minuti. Bišćani nisu zadovoljni suđenjem Ismeta Ibrahimkadića iz Tešnja, koji je propustio u 23.minuti dosuditi kazneni udarac u njihovu korist nakon evidentnog prekršaja Kuduzovića.Javno su se oglasili i najavili žalbu jer smatraju da je ova odluka direktno uticala na ishod utakmice.Kuriozitet  svakako predstavlja samo jedan dodijeljeni žuti karton i to domaćem igraču Hamzi Mešanoviću,što je doista prava rijetkost na našim terenima.

Olimpik „pregazio“ Goražde

I dok su se Rođeni pošteno namučili da dođu do nova tri boda,  sarajevski „Vukovi“ su bez teškoća porazili ekipu Goražda, koja je izgleda dugo slavila prošlonedjeljni trijumf nad vodećim Veležom. Kapiten Adnan Osmanović u 13.minuti iz kaznenog udarca doveo je svoj tim u vodstvu i najavio potop gostiju.Osmanović je u 68.minuti po drugi put savladao golmana Radovića a konačan rezultat postavio je rezervista Dalibor Pandža u 90.minuti.

olimgorOsmanović postiže gol sa bijele tačke

Čapljinci zaustavili Tešnjake

Trećeplasirani TOŠK,koji uspješno igra na dvije fronte(Kup i prvenstvo) poražen je u Čapljini i pao stepenicu niže. Pogodak mladog Eldina Mustafića iz 4.minute bio je dovoljan izabranicima trenera Damira Borovca da zaustave Tešnjake i potvrde da njihov prošlonedjeljni trijumf u Bihaću nije plod slučajnosti.Sudija Mahir Mehmedičević  iz Gradačca izrekao je osam javnih opomena(po 4 svakoj ekipi), što je rekord ovog kola.

Bratstvo uz pomoć Živkovića porazilo Rudar

Dosta bure bilo je  na meču u Gračanicu, gdje su megdan podijelili Bratstvo i Rudar, jedina dva tima koja u prva dva proljetna kola nisu osvojila niti jedan bod. Domaći su prekinuli bodovni post, zahvaljući golovima iz prekida koje im je poklonio sudija Ilija Živković iz Orašja. Prvo je Arnes Ćosić u 65.minuti iz  penala matirao golmana Jamakovića, a samo pet minuta kasnije iz slobodnjaka i Adnan Buljić  koji postavlja konačan rezultat. Po izjavama  iz Rudara, Živković je ponovio scenarij iz Jajca,kada je u glavnoj ulozi bio Kenan Bajraktarević, koji je nakon te lakrdije nagrađen dijelenjem pravde u Goraždu,te ulogom četvrtog suca u Gračanici.

Metalleghe BSI bolje od Viteza

U kantonalnom derbiju, na blatnjavom terenu stadiona „Mračaj“ u Jajcu, Metalleghe BSI je golom svog najboljeg strijelca Dženana Haračića iz 14.minute  slavilo protiv Viteza i pobjeglo iz opasne zone, dok su Vitežani ostali ispod crte koja svrstava kandidate za nispadanje. Ovu zanimljivu i rezultatski neizvjesni  utakmicu je uspješno vodio Travničanin Haris Poprženović, na čije suđenje nije bilo primjedaba ni  iz jednog  tabora.

Zvijezda preokretom do prve proljetne pobjede

Dosta neizvjesnosti bilo je i na meču u Gradačcu. Igman je golom Ivana Sulića u 42.minuti došao u vodstvo koje je znalački branio sve do 71.minute kada je  srbijanski internacionalac Stefan Janjić savladao golmana Aldina Čemana.Pobjedu domaćem timu osigurao je mladi Saša Maksimović u 78.minuti , koji je zimus iz Slobode došao na posudbu i svoj debi u dresu Zvijezde obilježio na najbolji način.Treba istaći da su Konjičani od 53.minute igrali s igračem manje jer je sudija Haris Halkić iz Sanskog Mosta zbog dva žuta kartona u 53.minuti isključio strijelca vodećeg pogotka Ivana Sulića, što je sigurno u velikoj mjeri pomogli Zvijezdi da dođe do velikog preokreta.

Autogol Numanovića spasio Visočane novog poraza

I u drugoj domaćoj utakmica u nastavku sezone igrači Bosne nisu uspjeli doći do pobjede.Nakon Jedinstva, bod iz Visokog nosi i Slaven. Gosti iz Živinica u ranoj fazi utakmice došli su u vostvo golom svog najboljeg strijelca, iskusnog Mirnesa Salihovića , koji je u 16.minuti savladao mladog Sujića.Bosna je do izjednačenja došla autogolom Kenana Numanovića iz 40.minute, ali nije uspjela doći do potpunog preokreta jer su strijelci promašili brojne prilike,a siguran je bio i golman gostiju Brezičanin.Sudija Josip Martinović  iz Čapljine domaćim igračima pokazao je dva žuta kartona,a gostujućim pet.

Novotravničani ostali bez dva boda i Anesa Durakovića

Meč u Novom Travniku obilježile su nemile scene, kojima je doprinio glavni sudija Emir Spahalić,sa svojim pomoćnicima, Livnjacima Markom Grebenarom i Stjepanom Kontom.Domaći su golom Sabahudina Petaka iz 14.minute vodii sve do prekida u 60.minuti kada je zbog preloma noge mladi Anes Duraković napustio teren i odvezen u travničku bolnicu. Zbog  grubog starta Marko Živković je isključen,a već u sljedoj minuti Orašje je preko novajlije Huseina Poturalića stiže  do izjednačenja i jednog boda.

Rezultati 18.kola i broj gledatelja

MOSTAR:Velež-Jedinstvo 2:0 (3000), VISOKO: Bosna-Slaven 1:1 (80), ČAPLJINA:Čapljina-TOŠK 1:0 (70), GRAČANICA:Bratstvo-Rudar 2:0 (200), N.TRAVNIK:Novi Travnik-Orašje 1:1 (350), JAJCE:Metalleghe BSI-Vitez 1:0 (150), SARAJEVO:Olimpik-Goražde 3:0 (200)

T A B E L A

tabela18

19 – Nusmir Fajić (Velež), 12 – Mirnes Salihović (Slaven), 10 – Brandao de Souza (Velež), 9 – Dženan Haračić (Metalleghe BSI), Ognjen Jaćimović (Zvijezda), Adnan Osmanović (Olimpik).

PAROVI 19.kola koje se igra u nedjelju  24.marta sa početkom u 15 sati i 30 minuta

KAKANJ:Rudar-Bosna, ŽIVINICE:Slaven-Čapljina,  ORAŠJE:Orašje-Bratstvo, KONJIC:Igman-Metalleghe BSI, GORAŽDE:Goražde-Zvijezda,  VITEZ:Vitez-Novi Travnik, SARAJEVO: Olimpik-Velež, TEŠANJ:TOŠK-Jedinstvo.