KakanjLive | Subota, 18.11.2017. godine

Trenerska i timska košarkaška pobjeda Kaknja

11.11.2017. - U svim elementima košarkaške igre domaći igrači i stručni štab Kaknja porazili su jaku i u dosadašnjem toku prvenstva još neporaženu Slobodu

Josip Pandža je počeo sa petorkom: Muflizović, Palavra, Zahiragić, Negovanović i Božović, a sa druge strane Velimir Gašić je postavio: Hasandića, Rikala, Muratovića, Petrova i Ahmedovića.
Sloboda odlično otvara utakmicu rezultatom 1:8, a onda i 4:11. Do prvog vodstva Kakanjci stižu poslije sedam minuta igre 14:13. Poene je ubacio Božović i kraj početnog perioda igre dobija domaća ekipa rezultatom 20:19.

Onda počinje totalna primjena spremljene taktike kakanjskog stručnog štaba za ovu utakmicu. Igralo se sve sigurnije i sa puno vjere u sebe i timske mogućnosti. Igralo se koš za koš, ali pametno. Tako da se nijednog trenutka nije omogućavalo gostima da povedu. Tako da se na poluvrijeme otišlo sa minimalnom prednošću Kaknja 41:38. Mogao je Kakanj na odmor otići i sa većom razlikom da su iskorištene dvije ukradene lopte, koje su pokupili Dedić i Zahiragić, ali su se igrači Slobode brzo konsolidirali pod vlastitim košem i umjesto da od ukradenih lopti profitiraju domaći košarkaši, gosti su u oba slučaja odbranili koš i poentirali u izvedenim napadima.

Na dvocifrenu prednost od plus 11 u trećem periodu Kakanjci odlaze tri minute i 46 sekundi do kraja ove četvrtine (59:48). Ipak poslije 30 minuta igre semafor je pokazivao samo četiri poena prednosti 65:61, a zahvaljujući posljednjim atomima snage i volje Slobodu je  u egal doveo Hasandić pokazujući reprezentativnu formu i pravo sportsko držanje.

Zadnji period je priča za sebe. Košarkaška rapsodija "Kakanjskih kraljeva" i totalna nemoć igrača iz Tuzle i njihvog stratega Velimira Gašića. Predali su se skoro dvije minute prije kraja. Ubjedljiva završnica koju su košarkaši Kaknja dobili sa osam poena prednosti 25:17. Tačku na završnicu velikog timskog i trenerskog poraza Tuzlaka stavio je Nebojša Pavlović sa linije slobodnih bacanja 90-tim poenom Kaknja. Podsjećamo, Sloboda je u do sada odigranim utakmicama  najviše  poena primila od Širokog 73. Večeras u Kaknju 90.

Igrači su dosljedno odrađivali upute za ovu utakmicu i poslije pobjede bilo bi nepravedno izdvojiti one koji su više pogađali ili one koji su više skakali od drugih. Isto tako bilo bi nepravedno isticati radilice u odbrani, u odnosu na one koji su skakali, asistirali, pogađali. One koji su zaustavili ne samo šuteve nego i dobru organizaciju Slobodine igre. Bilo bi nepravedno izdvojiti igrače koji su večeras napravili, bar malo više od drugih. Baš je teška ova dilema, poslije utakmice u kojoj se vidi napredak i razvoj timske igre, a kojeg potpisuje najtrofejniji reprezentativni trener BiH - Josip Pandža. Utisak je da je pobjedila ekipa koja se bolje pripremila za protivnika u večerašnjem duelu. Pobjedili su igrači koji su unijeli više srca i energije. Pobjedila je prisebnost u trenucima kada je na terenu bila domaća ekipa u sastavu: Zahiragić, Talić, Negovanović, Palavra i Božović. Bili su to  periodi igre u kojem bi trener gostiju Gašić, sve na svijetu dao samo da kod Kaknja nije bilo tako raspoloženog Talića. Ovaj plej reprezentativnog kalibra nije samo izluđivao Gašića, već i igrače Slobode za koje je bio nerješiva enigma, a publiku oduševljavao i držao u navijačkom raspoloženje kod svakog kontakta s loptom. Kako je samo zajedno sa Zahiragićem zaustavljao Rikala i Hasandića u odbrani, a onda poentirao u napadu beskompromisno i sigurno kao da mu nije tek devetnaesta. Ipak na trenutke Rikalo i Hasndić su uz Ljubomira Čamparu kod Slobode, preuzimali odgovornost individualnim pokušajima, kada ni trener Gašić ni njegov tim nisu imali rješenja za „okretanje vode na svoj mlin“. Kako su samo igrači Kaknja pravili prostor za Željka Palavru koji je pogađao iz kornera, i u posljednjoj četvrtini odveo svoj tim do nedostižne prednosti.

Od trenutka kada su košarkaši Kaknja poveli, do kraja utakmice više nisu ispuštali prednost. Bila je ovo teška utakmica.Trebalo je dobiti sve i jednu četvrtinu protiv Slobode koja je u prva tri kola najviše pokazala i protivnike pobjeđivala sa koš razlikom od 21 do 40 poena. To večeras nisu mogli. Jer bila je ovo trenerska pobjeda. Mladi Pandža je pobjedio iskusnog Gašića. Ekipa Kaknja, košarkaška porodica, u kojoj svi dišu jedni za druge, pobjedila je tim koji u ovom susretu nije najbolje funkcionisao.

-Zaslužena naša pobjeda. Zaslužili smo je velikom borbom tokom svih 40 minuta uz nadljudske napore. Mislim da je naša prednost trebala biti i izražajnija jer smo fulali veliki broj slobodnih bacanja (19/37). Čestitam mojim momcima. Dobili smo ozbiljnu ekipu Slobode. Čestitke i veliko hvala publici na čiji pogon mi i igramo sjajno. Vrlo je važno da kući dobijemo utakmice i jako sam zadovoljan predstavom mog tima večeras, rekao je trener Kaknja, Josip Pandža nakon susreta u izjavi za KakanjLive.com.

Pokušali smo prići i treneru Slobode Velimiru Gašiću, koji je bio ljut i raspravljao sa sudijama. Požurio je u svlačionicu ne omogućivši nam da ga stignemo, kako bi čuli njegovo mišljenje.

KK Kakanj - OKK Sloboda 90:78
(21:19,20:19, 24:23 i 25:17)

Sportska dvorana Kulturno sportskog centra Kakanj u Kaknju. Gledalaca 900. Prvi sudija: Bojan Jovanić. Sudija 1: Haris Bijedić. Sudija 2: Milan Adamović. Delegat/komesar: Mirza Hatibović.
KK KAKANJ: Adi Zahiragić 2 , Danilo Negovanović 7 , Nebojša Pavlović 9, Željko Palavra 23, Milivoje Božović 13, Ermin Dedić 3, Darko Talić 18, Ernes Mešinović, Aldin Muflizović 5 , Eldar Merdanović 3, Damir Pirić, Nermin Buza 7. Trener: Josip Pandža
OKK SLOBODA: Almir Hasandić 25, Marko Rikalo 17, Nedžad Muratović 2, Dejan Petrov 3, Emir Ahmedović , Enes Latifagić 3, Jasmin Jakupović, Emir Čerkezović , Milan Lužaić, Mirsad Pilavdžić , Ljubomir Čampara 11, Nikola Silađi 17. Trener: Velimir Gašić.