KakanjLive | Subota, 24.06.2017. godine

Sreća na strani Bosne

08.04.2017. - U dramatičnoj završnici Bosna Royal Jolly uz dosta sreće stigla do važne pobjede, ali su košarkaši Kaknja, ipak u neravnopravnom odnosu snaga moralni pobjednici večerašnjeg susreta, a odigrali su najbolje od svih utakmica u ovogodišnjoj Ligi 6

Večeras je u Kaknju odigrana zanimljivija i kvalitetna košarkaška utakmica u kojoj se pitanje pobjednika nije znalo do posljednjih trenutaka, bolje reći sekundi.

Košarkaši Kaknja dobro su otvorili utakmicu i najavili da će biti dostojan protivnik favoriziranim Sarajlijama. U prvih pet minuta imali su vodstvo, ali su gosti brzo konsolidirali redove i uspjeli preuzeti inicijativu i prvu četvrtinu riješiti u svoju korist sa značajnom prednosti od devet poena razlike (11:20), što će se na kraju pokazati predsudnim.

I u drugoj četvrtini gosti su bili za nijansu bolju i na odmor otišli sa 11 poena prednosti. Prvo poluvrijeme donijelo je dosta tenzija, što je izgleda više odgovaralo iskusnijim igračima trenera Gvozdića. Igrači Kaknja imali su puno promašaja iz otvorenih šuteva, lopte su izlazile iz obruča i zaista im je sreća okrenula leđa.

Serijom 5:0 (Ćurevac 2 i Šakotić 3) Kakanj otvara treću četvrtinu i vraća se u igru. „Nošeni“ podrškom gledatelja, izabranici trenera Pandže zaigrali su kao preporođeni. Uspjeli su smanjiti vodstvo gostiju na samo četiri poena i u zadnju dionicu ući s nadom da mogu doći do prve pobjede. Kada je Dejan Šakotić 3 minute i 20 sekundi prije kraja po prvi put u drugom poluvremenu doveo svoj tim u vodstvo(65:64), činilo se da će „Studenti“ definitivno pasti. Ipak, serijom 6:0 Bosnaši ponovo dolaze do prednosti (65:71), ali u samom finišu trojkama Šakotića i Palavre Kakanj dolazi u priliku da izbori produžetak, pa čak i pobjedu. Prvo je kod rezulatata 72:74 Palavra iskoristio samo jedno slobodno bacanje, a 16 sekundi prije kraja, pri rezultatu 73:75 ,Vojin Svilar promašio za tri poena i gosti su iz slobodnog bacanja preko Harisa Delalića na kraju potvrdili pobjedu i ostali u trci za polufinale.

I nakon sedam kola izabranici trenera Pandže u Ligi za prvaka nisu osjetili slast pobjede. Ovaj put su bili tako blizu i nećemo pogriješiti ako kažemo da su mogli i trebali ovu veoma zanimljivu i dramatičnu utakmicu riješiti u svoju korist. I pored poraza, aplauzima su ispraćeni od navijača, koji su bili više nego zadovoljni njihovom hrabrom igrom i velikom borbenošću koju su iskazali protiv jače i iskusnije ekipe koju predvode internacionalci i bivši reprezentativci.

U ekipi Kaknja najučinkovitiji su bili Željko Palavra sa 21 poenom i Dejan Šakotić sa 17, dok su dvocifreni učinak imali Haris Ćurevac i Obrad Tomić, a kod gostiju dominirali  su bekovi Vladimir Đorđević i Marko Jošilo koji su postigli ukupno 31 poen i bili nosioci igre „Studenata“.

pnadzabosnaJosip Pandža, je i ovu utakmicu sa svojim momcima odradio najbolje što je mogao. Bilo je puno energije, žrtvovanja, želje, međutim rezultat  je izostao. Bilo je teško bilo šta reći poslije takve serije i ovakve utakmice, ipak naš zlatni selektor je ovako prokomentarisao igru sa Bosnom:

- Doveli smo utakmicu na jednu loptu, na otvoreni šut Svilara i znam da je najteže igračima koji su promašili ključne šuteve. Ja bih uvijek dao Vojinu Svilaru da šutira tu zadnju loptu. Odlično smo odigrali drugo, a jako loše prvo poluvrijeme. Ova i naša prošla utakmica u Mostaru puno su bolje od ostalih utakmica koje smo odigrali u Ligi 6. I dalje smo na nuli i to je jako mučno i traumatično.Teško to doživljavamo i preostaje nam da i dalje tražimo svoju prvu pobjedu. Odnos svih ljudi iz Kluba i Uprave i publike i svih ljudi u gradu prema nama je toliko dobar da se mi moramo boriti bez obzira što je ove godine košarkaška liga sa puno boljim igračima u napadu, sa puno boljim igračima u odbrani, i to je teško uporedivo sa Ligom koju smo igrali prošle sezone.

sasavasiljevicSaša Vasiljević je prokomentarisao utakmicu ali i igru i jedne i druge ekipe. Imao je za nas neočekivanu ocjenu o igri košarkaša Kaknja, opisujući je kao „ružnu“ u odnosu na „lijepu“ igru koju primjenjuje tim Bosne i još neke ekipe u Ligi 6:

-Znali smo da će Kakanj večeras ući sa velikim motivom. Imaju jako lošu sezonu u Ligi šest i to je sa naše strane bilo očekivano. Znali smo da je Kakanj slab na plejmejkerima, to smo iskoristili napali ih na tim pozicijama, išla nam je lopta, imali smo problema na nekim dionicama, imali smo problema sa faulovima ali smo odigrali taman koliko je trebalo. Kakanj ima čudan stil igre. Radili smo to našim skautingom. Čudnu košarku, sa ružnim stilom, igra Kakanj. Ipak smo dobili pet utakmica u kojima smo napravili 100 poena razlike. Mi smo pred utakmicu imali problema. Jučer samo tri igrača na treningu. Odigrali smo dovoljno da idemo dalje.Naš cilj je i bio dobiti obe utakmice sa Kaknjem. Uz Zrinjski i Igokeu mi igramo najljepšu košarku. Ikona i ja smo se vratili da uz trenere i druge ljude u Klubu napravimo ovo. Što se tiče prozivanja iz publike igrao sam i na težim utakmicama. Meni je to simpatično.Publika zna koga treba prozivati.Mislim da ću igrati još mjesec dana i želim da uživam taj mjesec.

Čestitali smo Saši Vasiljeviću na zaslugama za povratak Bosne u sami vrh naše košarke i sve postignuto u karijeri ali se nismo  složili sa ocjenom da Kaknj igra košarku kako je opisao i pitali da nam detaljnije pojasni šta to nije lijepo i šta je to čudno u igri koju preferira tim Kaknja?

- Morate to dublje analizirati. Čudan je to stil igre, u šali kažem da oni centriraju loptu u šesnaeterac. Nema ljepote u igri. Ovo mi je dvadeseta sezona. Igrao sam u Španiji, igrao u Grčkoj i mislim da znam, rekao je Vasiljević završavajući odgovor na ovo pitanje.

Kakanj – Bosna Royal Jolly 73:76
(11:20, 19:21, 20:13, 23:22)

Dvorana KSC u Kaknju. Gledatelja 700.Sudije: Ademir Zurapović (Tuzla), Ivan Miličević (Mostar) i Hrvoje Čavar (Čitluk). Delegat/komesar: Zoran Marković (Zenica).

KAKANJ: Ermin Dedić , Tihomir Vranješ , Dejan Šakotić 17, Aldin Muflizović 5, Eldar Merdanović, Haris Ćurevac 10, Sead Delibašić, Aldin Dželmo 5, Željko Palavra 21, Vojin Svilar 4, Obrad Tomić 11 , Rijad Smajlović. Trener: Josip Pandža.
BOSNA ROYAL JOLLY: Miljan Šarić, Vladimir Đorđević 15, Marko Jošilo 16, Haris Delalić 10, Edin Rešidović 4, Saša Vasiljević 12, Ljubomir Čampara 4, Denijal Bradić, Strahinja Dragičević 4,Maksim Šturanović 6, Aleksandar Sokolović 5, Atif Durak . Trener:Dušan Gvozdić.

gvozdicsrzicDušan Gvozdić i Dejan Srzić

Utakmici u Kaknju prisustvovao je jedan od najpoznatijih i najtrofejniji trenera sa naših prostora Dejan Srzić. Trenersku karijeru je počeo davne 1979. godine, a vodio je seniorske timove Partizana, Arisa, Panionisa, Panatenainkosa i niz košarkaških timova iz Srbije, Makedonije, Slovenije i Crne Gore. Posebno puno je napravio sa reprezentativnim selekcijama mladih timova Jugoslavije do 18 godina. U karijeri je osvojio 12 zlatnih medalja, dvije srebrne i tri bronze. Sa reprezentativnim mladim selekcijama bio je i svjetski i evropski i balkanski šampion. Večeras se srdačno pozdravljao sa mnogim znancima, pa i sa trenorom Bosne Dušanom Gvozdićem, što je zabilježio i naš fotoreporter Mirsad Mujagić.