KakanjLive | Ponedjeljak, 19.11.2018. godine

Sparsi u završnici slomili Kakanj

13.12.2017. - Derbi devetog kola košarkaškog prvenstva BiH između Sparsa i Kaknja pripao Sarajlijama

sparskakanjkraj

I jedna i druga momčad prije početka ove utakmice imale su po pet uzastopnih pobjeda. I jedni i drugi imali su iz sedam utakmica omjer 6:1. I Kakanj i Sparsi su zabilježili poraze od Bosne Royal. Zato je ova utakmica privlačila posebnu pažnju, pa je i Sportska dvorana Novo Sarajevo bila dobro popunjena navijačima i jedne i druge momčadi.

Kakanj je u susret ušao oslabljen neigranjem Milivoja Božovića iz zdravstvenih razloga i očekivalo se da će to biti značajna prednost za domaći tim. U prvom periodu i može se reći da je Božović nedostajao Kaknjcima jer je završen sa devet poena prednosti domaćih, koje su prvenstveno donijele trice, pogođene pet puta.Četiri je ubacio Fahrudin Manjgafić, a jednu Roko Rogić. Sa druge strane za Kakanjce su po jednu tricu u prvom periodu ubacili Adam Mirković, Danilo Negovanović i Adi Zahiragić. Na kraju četvrtine prednost je otišla na stranu domaćina, a Sparsi su prvi puta poveli u šestoj minuti utakmice 14:11 i do kraja četvrtine nisu ispuštali prednost (29:20).

Zanimljivo je da su košarkaši Kaknja u drugom periodu ubacili isti broj poena kao i Sparsi u prvoj četvrtini, koja je ovoga puta završila u korist Kaknja rezultatom 18:29. U 12. minuti utakmice Sparsi su imali najveću prednost – čak 13 poena (35:22). Međutim, kada su stigli do 41:30, od tog trenutka Kakanj pravi nevojerovatno dobru seriju 0:16. U ovoj seriji pola poena, ukupno osam, ubacio je Nebojša Pavlović, zatim Eldar Merdanović pet i Aldin Muflizović tri. Bila je to serija dovoljna da se Kakanj potpuno vrati u utakmicu i da na poluvrijeme ode sa prednošću od dva poena razlike.

Treći period također je bio u znaku igrača iz Kaknja. Domaći su uspjeli postići samo deset poena, ali skoro identično, ali obrnuto se dešava u zadnjem periodu kada Kakanjci ubacuju samo 11, dok su Sparsi stigli devet poena prednosti (57:66) koje je Kakanj imao na kraju trećeg perioda.

Ibrahim Durmo je riješio ovu utakmicu sa nizom iskorištenih slobodnih bacanja u posljednje dvije minute utakmice. Ovaj mladi igrač je i najefikasniji kod Sparsa. U ekipi Kaknja, najbolju utakmicu u ovoj sezoni odigrao je Nebojša Pavlović, a postigao je 19 poena.

Dobra košarkaška predstava koja je Sparsima omogućila da se priključe Zrinjskom na vrhu tabele.

OKK Spars Zirat Bank - KK Kakanj 81:77
(29:20, 18:29, 10:17, 24:11)

Utakmica devetog kola košarkaškog prvenstva BiH, Liga 11. Sportska dvorana Novo Sarajevo na Grbavici u Sarajevu. Gledalaca 1000. Prvi sudija: Bojan Jovanić Sudija 1: Saša Babić Sudija 2: Milan Adamović (Trebinje). Delegat/komesar: Hariz Bilić.

OKK SPARS Zirat Bank: Roko Rogić 12, Aleksa Stepanović 11 , Tarik Biberović 3, Sandi Grubelić , Fahrudin Manjgafić 12, Dejan Đokić 12 , Maksim Kovačević2 , Kenan Kamenjaš, Refik Bašić,Ibrahim Durmo 17, Igor Josipović 9, Alija Pirić. Trener: Marko Trbić.
KK Kakanj: Ermin Dedić, Darko Talić 4, Ernes Mešinović , Aldin Muflizović 13, Eldar Merdanović 11, Adi Zahiragić 11, Danilo Negovanović 7, Nebojša Pavlović 19, Zlatan Tepić, Adam Mirković 12, Nermin Buza.Trener: Josip Pandža. Pomoćni treneri: Benjamin Šabić, Mirnes Ganić i Mirza Demir.