KakanjLive | Subota, 21.10.2017. godine

Sparsi idu dalje

03.02.2016. - Bili smo u pravu kada smo u najavi utakmice konstatirali da će ovo biti fanale prije finala

Dvije prvoplasirane ekipe Lige 12 BiH, koje uz Igokeu, spadaju u kremu bh. košarke, ostavile su snažan utisak i dokazale da nisu slučajno na ovim pozicijama. Pitanje pobjednika riješeno je u dramatičnoj završnici u kojoj su izabranici trenera Mensura Bajramovića bili više koncetrirani i u ključnim trenucima poenima Trorana Browna i Nikole Gajića došli do pobjede. Promašaji zicera i slobodnih bacanja (Muflizović 2/6 i Delalić (4/10), te slab procenta u šutevima za tri poena, koštali su naše košarkaše poraza.Uzavrela atmosfera u gledalištu, ali i umor, koji je očito sustigao Pandžine izabranike, utjecali su na slabu realizaciju u trećoj i četvrtoj dionici, što se na kraju, pokazalo ključnim u ishodu ove izuzetno zanimljive utakmice.

Inače, utakmica je bila puna tempa, dinamična, agresivna i borbena. Kakanj je prvu četvrtinu riješio u svoju korist (27:21, ali su gosti ipak na odmor otišli s jednim poenom prednosti (46:47). Trojkama Hodžića i Gegića Sparsi povećavaju prednost, koja je u 28. minuti bila plus devet (53:62). Igrači Kaknja i pored slabe realizacije uspijevaju u zadnju dionicu ući sa minusom od pet poena (57:62), pokazalo se na kraju i presudnim. Zadnju četvrtinu otvara Željko Palavra sa dvije uzastopne trojke i Kakanj preuzima vodstvo (63:62) i najavljuje burnu završnicu. Tek u trećoj minuti zadnje četvrtine gosti preko raspoloženog Gajića postižu prve poena, zatim preko Kenana Bajramovića stižu do novog vodstva (63:64). Igralo se poen za poen do 38. minute, kada je Gajić trojkom odveo goste na plus tri (68:71), a poenima Hodžića stižu na plus pet (68:73). Kada je Dedić tek iz petog pokušaja 25 sekundi prije kraja pogodio svoju prvu trojku i smanjio na minus dva (73:75) igrači Kaknja stekli su potajnu nadu da mogu doći do preokreta, ali su Brown i Gajić su neumoljivi i definitivno stavljaju tačku na i te riješavaju pitanje pobjednika.
Sparsi idu dalje, a da je pobjeda pripala i igračima Kaknja ne bi bilo nezasluženo. I pored poraza, publika je zadovoljna napustila prepune tribine jer su izabranici trenera Pandže dali sve od sebe. Ovoga puta sreća im je okrenula leđa.

Kakanj-Saprs 74:79
(25:21,19:26,11:15,17:17)

Sportska dvorana KSC u Kaknju. Gledalaca 1000. Sudije: Damir Kunosić, Said Nožinović i Maid Lasetović (svi iz Tuzle). Delegat: Samir Krdžalić (Žepče).
KAKANJ: Dedić 5, Maksimović 5, Boljkovac 11, Muflizović 6, Merdanović 11, Delalić 8, Tepić, Đozić, Palavra 16, Šabić, Tomić 12, Buza. Trener: Josip Pandža.
SPARS (Sarajevo): Hodžić 14, Zahiragić 2, Brown 18, Mičić 1, Bilić, Atić , Glogovac 5, K. Bajramović 7, Gegić 11, Bašić, Gajić 21. Pirić. Trener:Mensur Bajramović.