KakanjLive | Srijeda, 15.08.2018. godine

Sloga sve bliža Premijer ligi

25.05.2018. - Pobjedama u Čapljini i Visokom, vodeći dvojac ostao u mrtvoj trci za prvaka, dok su Jedinstvo i TOŠK gostujućim trijumfima u Bugojnu i Orašju zadržali šanse za opstanak u prvoligaškom društvu

DSC00026
Dvadesetosmo kolo Prve lige Federacije proteklo je u znaku gostujućih ekipa.Domaći su ostvarili samo tri pobjede(Rudar, Slaven i Velež), dok su Sloga, Olimpik, TOŠK, Bratstvo i Jedinstvo zabilježili gostujuće pobjede i završnicu prvenstva učinili još neizvjesnijom i dramatičnom! Postignuto je 26 pogodaka(3,25 u prosjeku po utakmici), zabilježena poražavajuća posjeta od samo 1.800 gledalaca (225 po utakmici), ali zato rekordna poplava žutih kartona, čak 59 od čega po 12 na utakmicama u Čapljini, Bugojnu i Visokom, što je uz dva isključenja doista zabrinjavajući podatak.

Pobjedom u Čapljini vodeća Sloga zakuračila u Premijer ligu

Nakon domaćeg kiksa protiv Veleža, vodeća Sloga je trijumfom u Čapljini ostala glavni kandidat za prvaka. Iako su Čapljinici autogolm Jove Kojića u 15.minuti prerano stigli do vodstva, igrači Sloge uspjeli su doći do velikog preokreta i nova tri boda. Ivan Kostić je u 40.minuti izjednačio,a gol odluke postigao je Almedin Ziljkić u 71.minuti poslije kardinalne greške domaće odbrane.Pobjedi gostiju svakako je pomoglo i prerano isključenje kapitena Čapljine, štopera Nikole Rodina, kojeg je sudija Kenan Bajraktarević zbog dvije javne opomene(16. i 39.minuta) isključio iz igre. Kontroverzni sudija iz Orašja izrekao je čak 12 javnih opomena(7 domaćim i 5 gostujućim igračima).Sloga je ovom pobjedom skoro pa osigurala plasman u Premijer ligu s obzirom da je u preostala dva meča očekuju utakmice protiv Igmana na domaćem terenu , te gostovanje u Živinicama kod Slavena koji je već osigurao opstanak u prvoligaškom društvu.

olimpicBljesak Olimpika u Visokom

Tri gostujuća boda ostvarili su i nogometaši Olimpika, koji su na visočkim Lukama bljesnuli punim sjajem i s uvjerljih 4:1 porazili ekipu Bosne. Mahir Karić je bio dvostruki strijelac(12.minuti iz kaznenog udarca i 44.iz igre) dok su Sabahudin Jusufbašić74. i Fahrudin Kovač u 89.minuti zatresli mrežu Amira Bekana za uvjerljivu pobjedu, koju je donekle ublažio svojim autogolom Elvis Sadiković u 86.minuti. „Vukovi“ s Otoke ostali su u trci za vodećom Slogom koja ima dva boda prednosti , ali još uvijek je sve otvoreno i pitanje novog premijerligaša po svoj prilici bit će poznato tek po završetku posljednjeg kola.

bugojnobihac

Veliki trijumf Jedinstva u Bugojnu

Izuzetno važnu pobjedu u borbi za opstanak ostvarili su Bišćani u derbiju začelja u Bugojnu u kojem su savladali domaću Iskru, koja se ovim porazom pridružili Travniku i naredne sezone će zajedno igrati u Drugoj ligi Zapad. Interesantno je istaći da su strijelci oba tima pokazali veliku efikasnost u prvih pola sata igre kada su postignuto svih pet golova. Gosti preko Dejana Vučića došli u vodstvo već u 8.minuti, ali su kapiten Iskre Elvedin Nebić iz kaznenog udarca u 15.minuti i mladi Stefan Kršić u 17.minuti uspjeli dva puta matirati Alijagića i produžiti nadu u pobjedu i opstanak. Uporni Bišćani su golovima Duška Radfosavljevića(22.) i Amira Remića(33.) došli do nove prednosti koju su sačuvali do kraja i stigli do velikog trijumfa i 14.pozicije i još uvijek imaju šanse za opstanak, naravno ako dobiju obe preostale utakmice(Rudar kući i Velež na gostovanju).

toskoerasjeTOŠK sve bliži luci spasa

Nogometaši TOŠK-a koji pod vodstvo trenera Ajdina Mrgude, bivšeg predsjednika kluba, znaju samo za pobjede, priredili su veliko iznenađenje pobjedom u Orašju. Sa dva ekspresna pogotka Nedima Ogleševca(9.) i Dina Kalesića(17.minuta) Tešnjaci su stigli do važne pobjede i 13.pozicije, koja ih ostavlja u prvoligaškom društvu, ali bez prava nakiks u iduća dva duela protiv Bratstva i visočke Bosne. Na utakmici u Orašju pokazan je samo jedan žuti karton(gostujućem igraču) što je zaista rijedak slučaj na prvoligaškim terenima.

(Ne)očekivana pobjeda Bratstva u Travniku

Gostujuću pobjedu ostvarili su i igrači Bratstva na travničkoj Piroti pred pedesetak gledalaca, što je najmanja posjeta u ovogodišnjoj sezoni. Gosti su mnogo lakše nego se očekivalo savladali podmlađenu momčad Travnika, koja je u zadnjim kolima pružila nekoliko dobrih partija i priredila velika iznenađenja(rekordna pobjeda protiv Jedinstva od 6:0,nap.a.) Golovima prvog strijelca Lige, iskusnog Jasmina Mujkića u 24. i mladog Mahira Vejzovića u 55.minuti Bratstvo je stiglo do nove gostujuće pobjede . Interesantno je istaći da je Vejzović u igru ušao u 54.minuti i da je u prvom mkontaktu s loptom postigao pogodak. Anel Ćurić u 74.minuti nije iskoristo dosuđeni kazneni udarac i Travničani su izgubili ovaj meč bez ispaljenog metka !

velez„Rođeni“ sve bolji i efikasniji

Najubjedljiviju domaću pobjedu ostvarili su igrači Veleža koji su na svom terenu u Vrapčićima deklasirali „Kraljeve“ iz Jajca. Internacionalac Ojeda Lukac dva puta je savladao Trebinjca Kukriku na golu Metalleghea,a u listu strijelaca upisao se i štoper Denis Zvonić (42.minuta) što je bilo dovoljno za sigurnu pobjedu i nastavak sjajne pobjedonosne serije izabranika trenera Rahimića, koji igraju najmoderniji i najgledaniji nogomet u Prvoj ligi Federacije.

Strijelci Rudara konačno proradili

Nakon tri uzastopna poraza, igrači Rudara donekle su se iskupili sigurnom pobjedom protiv Zvijezde. Dva gola Belmina Čehajića i Bajre Spahića bili su dovoljni da se zabilježi važna pobjeda i ostvare tri bitna boda. Trener Rudara Fadil Hodžić može biti zadovoljan igrom i rezultatom, ali s obzirom na čudne rezultate klubova koji se bore za opstanak u ligi, opuštanja u preostala dva kola ne smije biti jer 36 bodova nisu garancija za opstanak !

Berbić osigurao Slavenu opstanak

Dosta neizvjesnosti bilo je u dvoboju u Živinicama,gdje su domaći do trijumfa stigli golom mladog Jasmina Berbića u 37.minuti. Ovom pobjedom Slaven je definitivno izborio opstanak u prvoligaškom društvu jer ima bolji skor u odnosu na ostale ugrožene klubove, što je odlučujuće kod utvrđivanja plasmana prema članu 43.Propozicija takmičenja Prve lige Federacije i člana 46.Pravilnika o nogometnom/fudbalskom takmičenju N/F Saveza Bosne i Hercegovine.

Rezultati 28.kola i broj gledalaca: Slaven-Igman 1:0 (200), Rudar-Zvijezda 3:1 (200), Čapljina-Olimpik 1:2 (300), Velež-Metalleghe 3:0 (300), Iskra-Jedinstvo 2:3 (400), Bosna-Olimpik 1:4 (200), Travnik-Bratstvo 0:2 (50) i Orašje-TOŠK 1:2 (100).