KakanjLive | Srijeda, 17.10.2018. godine

Sloga premijerligaš-Iskra i Travnik drugoligaši

04.06.2018. - Pobjedom nad Slavenom u Živinicama od 3:1 u 30. kolu prve lige Federacije BiH, nogometaši Sloge iz Siminog Hana plasirali su se u Premijer ligu BiH i tako ostvarili historijski uspjeh. Ligu napuštaju Iskra i Travnik, dok je opstanak Jedinstva neizvjestan. Naime, ukoliko N/FS BiH potvrdi da u Premijer ligi ostaje Čelik umjesto Borca koji nije dobio licencu, iz Prve lige Federacije umjesto tri ispast će dvije ekipe, a Jedinstvo je prvo iznad crte.

Sloga slavila u Živinicama

Ovo kolo će ostati upamćeno po konačnom raspletu u „mrtvoj trci“ Sloge i Olimpika oko novog prvaka, tri pobjede gostujućih ekipa, jednom remiju i četiri domaćih timova i rekordno malom broju dodjeljenih žutih kartona (21). Postignuto je relativno malo pogodaka-26 (u prosjeku 3,25 po utakmici), a zabilježena je i relativno mala posjeta od 2900 gledalaca (prosjek 362 po utakmici) od toga više od pola na utakmicama u Živinicama i Vrapčićima.

Premijerligaško slavlje Sloge u Živinicama

Vodeća Sloga ostvarila je sigurnu pobjedu u Živinicama i ostvrila historijski uspjeh. Golovima Ivana Kostića (36.) i Nemanje Stjepanovića (44.) gosti iz Siminog Hana već u prvom poluvremenu stekli su značajnu prednost i već tad je bilo jasno da će zadržati prvo mjesto i izboriti ulazak u Premijer ligu. U 56. minuti Kukić je smanjio rezultat, a tačku na i samo minut kasnije stavio je Salko Jazvin, zimska prinova iz Zrinjskog.  Nakon meča uslijedilo je veliko slavlje, koje se kasnije preselilo u Simin Han i trajalo do ranih sati. Sloga je sa 66 osvojenih bodova zasluženo osvojila prvo mjesto u ovoj izuzetno turbulentnoj sezoni, uz dosta sumnjiih i nelogičnih sudijskih odluka koje su se ponajviše odnosile upravo na klub iz Siminog Hana koji je u vlasništvu kontroverznog Azmira Husića, kojem su na osvajanju prvog mjesta čestitala samo dva rivala, Slaven i Tošk.

Rudar sezonu okončao na skromnoj sedmoj poziciji

Rudar zaustavio Olimpik

Glavni konkurent Sloge, sarajevski Olimpik mrtvu trku u borbi za naslov prvaka definitivno je izgubio porazom u Kaknju. S obzirom da su izabranici treneri Dedića trijumfovali u Živinicama i imali prednost od dva boda, „vukovima“ ni pobjeda u Kaknju ne bi ništa značila. Rudar je ostvario treću uzastopnu pobjedu golovima Mirze Kovača, Bajre Spahića te Admira Foče u trećoj minuti sudačke nadoknade i sa nova tri boda pretekao visočku Bosnu i Metalleghe i sezonu završili na sedmom mjestu.

Mostarski rođeni bez milosti

Igrači Veleža još jedanput su pokazali da igraju najljepši nogomet u prvoligaškom društvu i da nemaju milosti prema najugroženijim protivnicima. Sezonu su okončali pobjedom protiv Jedinstva koje je i dalje u neizvjesnosti oko opstanka s obzirom na dešavanja oko dobivanja licence Banjalučkog premjerligaša. Ponovo su bljesnuli najmlađi prvotimci rođenih Haris Ovčina (18.) i Mehmed Čosić (72.) koji su savladali golmana Alijagića i novom pobjedom zadržali treće mjesto.

Pobjeda Igmana za opstanak u prvoligaškom društvu

Iako su bili pod imperativom pobjede igrači Igmana pružili su veoma dobru partiju i ostvarili značajnu pojedu protiv solidne ekipe Metalleghea. U 11. minuti mreži Jajčana zatresao je Amer Drljević, a konačan rezultat postavio prvi strijelac Konjičana Idriz Džafić u 52. minuti. Interesantno je istaći da sudija Hermin Muslić iz Bihaća nije pokazao nijedan žuti karton što je doista prava rijetkost na našim terenima.

Miroljubivi remi Čapljine i Zvijezde

Pred rekordno malim brojem gledatelja, svega 50! Čapljina je protiv Zvijezde izborila remi i sa jednim osvojenim bodom osigurala opstanak. Domaći su u prvom dijelu igre imali dvostruko vodstvo golovima Srđana Vulića (5.) i Josipa Miketeka (21.) koju su gosti anulirali golovima Himze Haveševića (60.) i Armela Delića (78.).

TOŠK-ova serija nastavljena u Visokom

Nakon neočekivane pobjede u Orašju igrači TOŠK-a priredili su još jednu gostujuću seznaciju. U Visokom su deklasirali nemoćnu momčad Bosne s uvjerljivih 3:0 i više nego zasluženo izborili opstanak u prvoligaškom društvu. Gosti su već u otvaranju utakmice preko Kadušića (2.) i Oglečevca (15.) stekli veliku prednost koju su boljom igrom i u nastvku utakmice golom Nuhanovića (55.) pretvorili u svoju najveću gostujuću pobjedu. Svakako zanimljiv podatak je minoran učinak Visočana u nastavku sezone u kojoj su osvojili samo 9 bodova i zahvaljujući ogromnoj zalihi iz jesenjeg dijela od 28 bodova izbjegli ono najgore-ispadanje iz Prve lige.

Iska slavila na kraju sezone

Pobjeda Iskre bez sjaja

Igrači bugojanske Iskre od svojih malobrojnih navijača oprostili su se minimalnom pobjedom protiv Bratstva od 1:0. Strijelac pobjedonosnog gola bio je štoper Vlado Koprivica (74.) i pored pobjede Bugojanci su napustili prvoligaško društvo i naredne sezone će igrati u Drugoj ligi-zapad.

Tužna epizoda na travničkoj Piroti

Nogometaši Travnika koji su davno otpisani pretrpjeli su novi domaći poraz. Ovaj put bolji su bili „Labudovi“ iz Oršja koji su golovima Antonija Vidovića (63.), N. Šaranovića (79.) i Elvedina Aletića (85.) tri puta matirali golmana Kolaka. Domaći su dva puta bili u vodstvu golovima Marinka Rastoke (52. i 68.) ali su ipak poklekli pred boljim i kvalitetnijim igračima Orašja. Utakmicu je posmatralo svega pedeset gledalaca prema zvaničnom zapisniku, premda su pojedini portali objavili snimke pustih tribina stadiona Pirote na kojima je jedan od gledatelja izbrojao samo 27 prisutnih najodanijih navijača.

21-Jasmin Mujkić (Bratstvo)

15-Dženan Haračić (Metalleghe) i Mirnes Salihović (Slaven)

13-Antonio Vidović (Orašje)

12-Husein Poturalić (Sloga) i Idriz Džafić (Igman)

Odlukom izvršnog odbora NS Federacije BiH prvenstvena sezona 2018/19. počinje 11/12 augusta 2018.godine.