KakanjLive | Srijeda, 18.10.2017. godine

Sloga deklasirala Bosnu i ostala na tronu

03.10.2017. - Deveto kolo Prve lige Federacije BiH obilježilo je šest domaćih pobjeda i dva velika iznenađenja koja su na gostovanjima priredili TOŠK , koji je u derbiju začelja deklasiralo nemoćno Jedinstvo u Bihaću sa visokih 5:1 i Orašje, koje je u sudačkoj nadoknadi uzelo skalp Zvijezdi i izbacilo je iz trke za jesenjeg prvaka. Derbi kola u Siminom Hanu izmeđ vodeće Sloge i visočke Bosne pripao je izabranicima Darka Vojvodića koji su novom pobjedom zadržali vrh tabele

received_128105191270405

U ovom kolu postignuto 25 golova, odnosno nešto više od tri po susretu, dok je utakmice posmatralo 4.150 gledalaca (518 po susretu). Sudije su pokazale 40 žutih kartona, najviše u Travniku (8), te po sedam u Gradačcu i Sarajevu, dok su četvorica igrača prije vremena morala u svlačionicu zbog isključenja.

Sloga deklasirala Visočene

Derbi kola u Siminom Hanu između vodeće Sloge i Bosne pripao je izabranicima trenera Darka Vojvodića, koji su deklasirali Visočane i nanijeli im prvi poraz. Sloga je već u 2. minuti preko Joce Stokića došla u vodstvo, a kada je sudija Adnan Kasupović iz Bihaća u 13. minuti iz igre isključio mladog štopera Bosne Almira Čubaru zbog prekršaja u izglednoj prilici za postizanje pogotka, bilo je jasno da će Ištukova momčad biti na teškom iskušenju. U 34. minuti Stokić je iz penala udvostručio vodstvo i najavio katastrofu Bosne. Iako s igračem manje, gosti su preko Nihada Mujića u 43.minuti smanjili rezultat i na odmor otišli samo s jednim golom u minusu. U nastavku prava rapsodija i kanonada igrača Sloge. Razigrali su se Mirel Ibrahimović i rezervista Mirza Musić, koji su po dva puta zatresli mrežu Almira Bekana i pridružili se iskusnom Joci Stokiću. Sloga je ovom pobjedom ponovo preuzela vrh tabele sa bodom prednosti u odnosu na glavnog,slobodno možemo reći i jedinog pravog konkurenta, ekipu Olimpika.

Fahrudin Kovač donio bodove Olimpiku

Tešku, ali veoma vrijednu pobjedu , ostvarili su izabranici trenera MirzeVarešanovića u dvoboju sa čvrstom ekipom Bratstva. Pobjedu sarajevskim „Vukovima“ donijeli su bivši igrači Rudara. Armin Mahović je u 18. minuti doveo Olimpik u vodstvo, ali je prvi strijelac Bratstva Jasmin Mujkić u 73. minuti uspio matirati Dejana Bandovića i produžiti nadu svom timu da će Otoku napustiti neporaženi. Sve nade gostiju iz Gračanice pokopao je mladi Kakanjac Fahrudin Kovač u drugoj minuti sudijske nadoknade, koji je uspio savladati Tina Divkovića i svom timu osigurati novu pobjedu koja ih ostavljaju u trci za jesenjeg prvaka.Sudija Darko Obradović izrekao je čak sedam žutih kartona, četiri domaćim i tri gostujućim igračima, dok je zbog dvije javne opomene u 90+3 minuti crveni karton dodijelio napadaču Bratstva Husejnu Puturaliću.Uglavnom niko, ni treneri ni navijači ni igrači, nisu imali zamjerke na suđenje.

darkoobradovbicolimpikbratstvoDarko Obradović je ponovo pokazao kako se dijeli pravda na nogometnim terenima

Orašje odnijelo bodovbe i iz Gradačca

Do pobjede u sudijskoj nadoknadi došli su i nogometaši Orašja na gostovanju u Gradačcu.Gol odluke za veliko iznenađenje postigao je Marijan Matošević u 90+4.minuti.I na ovoj utakmici izrečeno je sedam javnih opomena, tri domaćim i četiri gostujućim igračima. Zvijezda je od 65.minute igrala s igračem manje jer je zbog dva žuta kartona isključen štoper Muamer Adžem. Prije njega s klupe je odstranjen trener golmana Hazim Nukić zbog prigovora na odluke glavnog sudije Sabrije Topalovića iz Zenice. Interesatno je istaći da je ovo prvi primljeni gol vratara Prljače na svom terenu u ovoj sezoni, koji je izabranike trenera Nermina Šabića koštao gubitka tri boda i velikog zaostatka za vodećom Slogom. Podsjećamo Orašje je uzelo bodove i u Kaknju.

Rudar pao u završnici

I utakmica u Čapljini imala je dramatičan završetak. Domaći su do nove, pete pobjede došli pogotkom mladog Nikole Leke u 89.minuti, kada je iskusni vratar Rudara Ratko Dujković po drugi put savladan. Ovaj meč su obilježila dva majstorska pogotka Ivana Buhača(25) i Bajre Spahića(65) iz slobodnih udaraca, za koje se može reći da su pravo remek djelo ove dvojice iskusnih napadača. I dok Čapljinci mogu slaviti jer su zadržali kontinuitet uspjeha i stigli do pete pozicije, Zeleno-crni sve više tonu i pred novim trenerom Pavićem je doista težak zadatak , jer kriza igre i rezultata ima dublje korijene i s loše selektiranim kadrom teško može stabilizirati tim i konosilidirati redove što mu je jedan osnovnih ciljeva.

radostvelez

U dvoboju Veleža i Slavena nije bilo dilema

Pitanje pobjednika riješeno je za sat vremena kada su Mehmed Ćosić(26), Mustafa Mujezinović (53) i Garcia Penesso(63) tri puta zatresli mrežu mladog Brezičanina. Dobrom igrom i sigurnom pobjedom „Rođeni“ su se iskupili za lošu partiju i poraz u Kaknju i sada s mnogo više optimizma dočekuju zahuktalu Čapljinu koja je dolaskom novog –starog trenera Damira Borovca u posljednjih pet kola ostvarila četiri pobjede i jedan remi.

Idriz Džafić osigurao tri boda za Igman

Igrači Igmana iz Konjica morali su uložiti posljednji atom snage da savladaju Bugojance, koji su poput Zvijezde i Bratstva poraženi u sudijskoj nadoknadi. U posljednoj od četiri minute nadoknade, debitant na A listi sudija, Ernis Džemidžić iz Goražda je dosudio kazneni udarac u korist domaćeg tima, kojeg je uspješno realizirao Visočanin Idriz Džafić i svom timu osigurao tri boda i bijeg iz opasne zone.

Travnik u agoniji i bez pobjede

Minimalnu pobjedu u kantonalnom derbiju donedavnih srednjobosanskih premijerligaša ostvarili su nogometaši iz Jajca, koji su golom Sabita Alispahića iz četvrte minute stigli do trijumfa nad posljednjeplasiranom ekipom Travnika, koja je još uvijek jedini prvolliogaš bez pobjede nakon devet odigranih kola. Sudija Danijel Bojo iz Kiseljaka je pokazao šest žutih kartona igračima Metalleghea,a Travničanima dva, s tim što je Armin Jazvin u 54.minuti iskljujčen zbog druge javne opomene.

TOŠK priredio podvig u Bihaću

Svakako, najveći podvig priredili su igrači TOŠK-a, koji su u Bihaću deklasirali podmlađenu ekipu Jedinstva, koja preživljava teške dane. Tešnjaci su sa po dva gola Harisa Kudića(18. i 24.minuta) i Eldina Suljića(49. i 51.), te Adema Hodžića u 75.minuti do vrha napunili mrežu Bišćana, koji su preko povratnika Miloša Galina počasni pogodak postigli u 28.minuti, ali je to bilo nedovolojno da izbjegnu pravu katastrofu.

Rezultati 9. kola i broj gledalaca prema zvaničnim zapisnicima:Velež-Slaven 3:0 (800), Čapljina-Rudar 2:1 (150), Igman –Iskra 1:0 (500), Metalleghe BSI – Travnik 1:0 (350), Zvijezda-Orašje 0:1(800), Jedinstvo-TOŠK 1:5(250), Olimpik-Bratstvo 2:1 (300), Sloga-Bosna 6:1 (1.000).