KakanjLive | Subota, 18.11.2017. godine

Senzacija na Otoci-cirkus u Gradačcu

17.10.2017. - Jedanaesto kolo Prve lige Federacije BiH , koje je kao nikad dosad, igrano od četvrtka do nedjelje, ostat će upamćeno po dešavanju u Gradačcu, koje su bombastičnim naslovima prenijeli mediji iz BiH i regije. Komedija u Gradačcu, Fudbalski bh cirkus, Neviđeni cirkus na travnjaku, Nevjerovatne scene stižu iz BiH, Iz protesta seli na travu, a protivnici davali golove, samo su neki od objavljenih naslova o nezapamćenom cirkusu u Gradačcu na utakmici između domaće Zvijezde i visočke Bosne

navijacirudara

Na osam utakmica bilo je prisutno 5.150 gledalaca( u prosjeku po 613), strijelci nisu bili naročito efikasni (postignuto samo 17 golova), ali su zato suci bili učinkoviti jer su pokazali 49 žutih i dva crvena kartona i ponovo su se našli pod lupom jer su dijelenjem pravde, pored igrača Bosne, koji su se odlučili na „orginalan prosvjed“ protiv odluka Sanela Silića iz Cazina, nezadovoljni i čelnici Olimpika, Igmana, Rudara, koji su osuli paljbu na suđenje Antonia Bandića, Admira Musića i Darija Karačića, od kojih su čak trojica skinuti sa A liste Premijer lige i spadaju u red glavnih režisera sve češćih komedija na terenima Prve lige Federacije BiH.

Ovo po mnogo čemu čudno kolo, otvorili su već u četvrtak Igman i Velež. Komšijski derbi, kojeg je posmatralo oko 3.000 gledalaca, završen je najnepopularnijim rezultatom (0:0). Izabranici trenera Adisa Obada pružili su veoma dobru partiju i nadigrali favorizirane Mostarce, koji su imali obilatu pomoć suca Musića. Igrači Igmana propustili su brojne šanse.Čak i jedanaesterac u 80.minuti, kada je izvanredni Almin Abdihodžić odbranio udarac Idriza Džafića. Umalo nije uslijedila kazna jer je u 88.minuti Mustafa Mujezinovića sa peterca šutirao pored gola.

Derbi kola je odigran u petak na sarajevskoj Otoci. Vodeći Olimpik bio favorit u duelu sa ekipom Orašja, ali to nije potvrdio na terenu. Domaći su preko Adnana Osmanovića imali prvu priliku, ali je golman Senedin Oštraković bio siguran. U 30. minuti gosti stižu do vodstva iz sumnjive pozicije , jer pomoćnik Stjepan Konta nije označio ofsajd poziciju strijelca Zvonimira Mikića. Olimpik je svim silama pokušao doći do izjednačenja, ali je Oštraković sjajanim odbranama uspio sačuvati svoju mrežu i osigurati treću gostujući pobjedu protiv jakih protivnika (Rudar,Zvijezda,Olimpik). Posljednjih 20 minuta gosti su ostali sa 10 igrača, jer je sudac Bandić isključio Marka Živkovića. Usudačkoj nadoknadi došlo je do velike gužve i protesta igrača i vodstva Olimpika jer su smatrali da im nije priznat regularan pogodak. Bandić i njegov pomoćnik usaglasili su se da lopta nije prešla gol-crtu i ostalo je 0:1,a predstavnik domaćih Emir Hadžić udaljen je s klupe zbog protesta.

prvagradacacNa kraju utakmice protest igrača Bosne

Daleko više bure i nezapamćenih scena bilo je na drugom derbiju u Gradačcu , o kojem će se još dugo prepričavati i ostaje da se vidi kako će reagirati čelnici Saveza i njegove nadležne komisije. U prvom poluvremenu domaći su imali terensku premoć, ali bez pravih prilika. Zvijezda je nastavila sa napadima i u nastavku, ali su prvu pravu šansu imali gosti u 65. minuti koju nije realizirao kapiten Denis Cana. U 70. minuti domaći s(p)retno stižu do vodstva. Rezervista Ivan Ivanovski je iz slobodnog udarca sa lijeve strane ubacio loptu koju niko nije dirao i ona je otišla u desni ugao gola iznenađenog golmana Bekana. U 89. minuti jedan od domaćih igrača ostao je ležati u terenu tražeći pomoć, navodno zbog grčeva u nogama, čime je nastojao odugovlačiti vrijeme i sačuvati vodstvo, na što je reagirao pomoćni trener Bosne Dženan Hošić, kojeg je sudija Sanel Silić udaljio s rezervne klupe. I dok je Hošić napuštao teren, igrači Bosne su u znak protesta nakon udaljavanja svog pomoćnog trenera, sjeli na travnjak, dok su domaći dva puta ubacili loptu u mrežu golmana Bekana. Bile su to tragikomične scene, neviđene na nogometnim terenima. Strijelac prvog gola Ivanovski je u 90. i 92. minuti postigao još dva gola i svoj prvi het-trik(engl.hat-trick).Na kraju je završilo s 3:0,a zanimljivo je istaći da je čak i nekoliko domaćih igrača bilo razočarano postupkom makedonskog internacionalca, Ivana Ivanovskog, koji je zabijao golove dok je gostujuća momčad odbijala igrati, što se, naravno, kosi sa fer-plejom.

prvalicapljinaStadion u Čapljini

Nogometaši Čapljine su seriju dobrih igara i rezultata, koja traje još od debakla u četvrtom kolu u Tešnju(4:0) i smjene na kormilu.Ovaj put izabranica Damira Borovca na svojim Bjelavama savladali su solidnu ekipa Slavena. Ponovo je u glavnoj ulozi bio mladi Ivan Leko koji je sa svoja dva pogotka(30.iz penala i 42.minuti) već u prvom poluvremenu osigurao novu pobjedu. U 55. Dženan Haračić je postigao svoj peti pogodak i ovjerio pobjedu, da bi najbolji strijelac Lige, Mirnes Salihović, dvije minute poslije, svojim devetim golom, postavio konačan rezultat od 3:1 i bar donekle ublažio težak poraz.

prvbakljada-toskSlavlje navijača TOŠK-a u Gračanici

Pored Orašja, za veliko iznenađenje ovog kola pobrinuli su se fudbaleri TOŠK-a koji su zabilježili drugu gostujuću pobjedu pod vodstvom Denisa Sadikovića. Nakon velikog trijumfa u Bihaću, slavili su i u Gračanici. Ponovo je bljesnuo Aleksandar Kršić koji je u 26.minuti postigao prvi gol, a pobjedu je osigurao rezervista Osmo Nuhanović u 79.minuti, samo petnaest minuta nakon ulaska u igru. Vođa navale Bratstva Husejn Puturalić uspio je u 74.minuti savladati veoma dobrog golmana Haruna Striku, ali to je bilo nedovoljno da se izbjegne prvi domaći poraz .Mostarac Dragan Stojić pokazao je devet žutih kartona(četiri domaćim i pet gostima), uglavnomzbog nedozvoljeno oštre igre i protesta na njegove odluke, što je inače svojstveno našim igračima.
Meč u Jajcu između Metalleghea BSI i bugojanske Iskre također je bio dosta buran. Domaći su imali inicijativu tokom cijelog susreta, ali je mladi golman Iskre Ćeman bio na visini svog zadatka sve do 77.minute kada je Amir Kukavica postigao pobjedonosni pogodak. Prethodno je dvije sjajne prilike za Iskru imao Ćakar, ali je bio neprecizan. Gosti su od 67.minute igrali s igračem manje jer je zbog drugog žutog kartona isključen Aid Zukanović, što su domaći iskoristili i zabilježili treću pobjedu i s nova tri boda pobjegli iz grupe ugroženih timova.

Derbi začelja u Bihaću završen je bez pobjednika (1:1). Bišćani su u vodstvo došli u 40.minuti iz kaznenog udarca preko povratnika Miloša Galina.Travničani su u 56.minuti izjednačili golom Edvina Hamzića.Bio je to njihov tek treći postignuti gol i treći osvojeni bod . Tuzlanski arbitar Topuzović podijelio je po četiri kartona igračima oba tima, a od 83.minute domaći su igrali s igračem manje jer je isključen Armin Demirović.Bivši premijerligaši ostali su „prikovani“ za dno tabele i već sad se može reći da su najozbiljniji kandidati za ispadanje !

prvasiminhanDetalj sa utakmice u Simin Hanu

Posljednji susret ovog kola odigran je u nedjelju u Siminom Hanu kod Tuzle u kojem su favorizirani igrači Sloge porazili kakanjski Rudar i preuzeli lidersku poziciju.Zeleno-crni su pružili jak otpor u prvom dijelu igre, ali su poklekli početkom drugog poluvremena kada je sudija Dario Karačić poklon penalom dao domaćima vjetar u leđa. Sa dva gola Nemanje Stjepanovića i Joce Stokića iz penala, Sloga je ostvarila uvjerljivu pobjedu i ponovo zasjela na lidersku poziciju i kako stavri stoje, najvjerovatnije će biti jesenji prvak . Bio je ovo peti i najteži ovosezonski poraz igrača Rudara, koji sa 14 osvojenih bodova zauzimaju tek deveto mjesto, što predstavlja veliko iznenađenje i razočarenje jer su Zeleno-crni u novu sezonu ušli s novim, podmlađenim timom i ambicijama da budu pratioci kvartetu; Sloga, Olimpik, Zvijezda i Bosna, koji su najavili borbu za naslov prvaka i prelazak u premijerligaško društvo.

Rezultati 11.kola i broj gledalaca prema zvaničnim zapisnicima
Igman – Velež 0:0(3.000), Olimpik-Orašje 0:1 (200) , Jedinstvo-Travnik 1:1 (200 ), Čapljina-Slaven 3:1 (120), Zvijezda-Bosna 3:0 (400), Metalleghe BSI-Iskra 1:0 (130), Bratstvo-TOŠK 1:2 (400) i Sloga(SH)-Rudar 3:0 (700).