KakanjLive | Srijeda, 12.12.2018. godine

Sarajevo penalima eleminisalo Rudar iz Kupa

03.10.2018. - U regularnom toku igre Zeleno-crni imali daleko više prilika, ali su se pošteno ispromašivali i pitanje pobjednika riješeno poslije izvođenja penala. Strijelci Sarajeva bili uspješniji i izborili plasman u četvrtfinale Kupa Bosne i Hercegovine

Odavno tribine Rudarevog stadiona nisu bile punije. U jednoj pravoj nogometnoj atmosferi, više od dvije hiljade gledatelja uživalo je u solidnoj partiji u kojoj su igrači Rudara hrabrom i taktički zrelom igrom pružili snažan otpor favoriziranim Sarajlijama. Rudar je bez respekta prema daleko poznatijem protivniku ušao u dvoboj i već u 5.minuti bio u prilici da dođe u vodstvo. Kapiten Kobilica idealno centrira s desne strane na glavu Bajre Spahića, čiji udarac odlazi pored desne stative.Bila je to najava dobre igre domaćeg tima, koji je sve do odmora bio potpuno ravnopravan protivnik.

Izabranici trenera Hodžića kontrolirali su i igru i rezultat i Sarajlije skoro da nisu ozbiljnije zaprijetile golmanu Bekanu. Istina, Sarajevo je imalo laganu terensku premoć, ali osim prilike Ševkije Resića u 25.minuti i dva pokušaja Aladina Šišića, ništa nisu pokazali. U finišu prvog dijela Rudar je imao dvije prilike preko Mirze Kovača i Bajre Spahića,od kojih je ova zadnja bila najizrazitija u prvih 45.minuta jer je udarac Spahića pogodio spoljni dio mreže Džafićevog gola.
Nezadovoljan igrom svog tima, trener Musemić u poluvremenu je izvršio sve tri izmjene.Usvlačionici su ostali Resić, Šišić i Šofranac, a šansu su dobili ponabolji igrači dosadašnjeg dijela prevenstva Nihad Mujakić, Amar Rahmanović i golgeter Mersudin Ahmetović.

Baš kao i na otvaranju utakmice, na startu drugog poluvremena Rudar je imao fantastičnu priliku da dođe do toliko željenog vodstva. Iskusni Bajro Spahić u trku je prešao dva štopera Sarajeva, izašao sam pred golmana Džafića i snažnim udarcem uzdrmao prečku.Dvije minute kasnije uzvratio je Krste Velkovski, ali je golman Bekan sjajnom intervencijom zaustavio udarac kapitena Sarajeva.

Rudar je u finišu imao još dvije šanse da riješi meč, ali su ponovo Bajro Spahić (75.) i Mirza Kovač(82.) propustili sjajne prilike da savladaju golmana Džafića .U posljednjim trenucima, zahvaljujući očitoj naklonjenosti suca Luke Bilbije, Sarajevo je iz dva prekida ozbiljno zaprijetilo, ali je odbrana Rudara djelovala besprijekorno i susret je završen bez pogodaka i pitanje putnika u četvrtfinale odlučeno je izvođenjem penala.

Strijelci Sarajeva imali su bolju koncetraciju, bili su sigurniji i već nakon druge serije se vidjelo da će gosti slaviti. Prvi penal za goste uspješno je izveo Krste Velkovski, Helja je bio siguran i izjednačio na 1:1. U drugoj seriji Ljuban Crepulja pogađa za 2:1, dok je udarac Belmina Čehajića otišao preko gola.Promjene rezultata nije bilo ni nakon treće serije jer su Bekan i Džafić odbranili udarce Rahmanovića i Čizmića. Mladi Numan Kurdić prisebnim udarcem povećao je prednost Sarajeva na 3:1, precizan je bio i bek Rudara Admir Fočo i produžio nadu svom timu, ali je u posljednjoj seriji uspješan bio Dušan Hodžić, koji je Bekana poslao u jednu, a loptu u drugu stranu i odveo Sarajevo u četvrtfinale.

Bez obzira što su njihovi ljubimci pognute glave i razočarani napustili teren, jer su u regularnom toku igre bili bolji i imali zrelije prilike, objektivna kakanjska publika ih je nagradila zasluženim aplauzima. Kad bi u prvenstvenim utakmicama Zeleno-crni igrali ovako hrabro, taktički zrelo i organizirano, tribine bi sigurno bile dupke pune.Ova ekipa ima kvalitet, treba i mora igrati bolje i s više motiva.

Utakmica protiv lidera Premijer lige je pokazala njihovo pravo lice. Za veliku i bespoštednu borbu, htjenje i odnos prema igri i protivniku, kao i publici, igrači i trener Hodžić zaslužuju čestitke. Časno su se oprostili od Kupa i mogu biti ponosni bez obzira što ne idu dalje. A, samo malo je nedostajalo da prirede senzaciju i uzmu skalp favoriziranom Sarajevu, koje je zahvaljujući penal lutriji izborilo plasman u četvrtfinale i ostalo jedan od najozbiljnijih kandidata za osvajanje novog trofeja.

Rudar – Sarajevo 0:0 (2:4 nakon penala)

Stadion Rudara. Gledalaca 2000. Glavni sudija Luka Bilbija (Prijedor). Pomoćnici: Igor Radković(Prijedor) i Dejan Maksimović(Modriča).Četvrti sudija Mirza Kazlagić(Cazin).Posmatrač suđenja Danko Čavar (Široki Brijeg).Delegat utakmice Damir Šarić iz Tuzle.
Strijelci iz penala: Hrelja i Fočo (Rudar), Velkovski, Crepulja, Kurdić i Hodžić(Sarajevo).
Žuti kartoni: Bajro Spahić i sedad Subašić(Rudar), Amar Rahmanović(Sarajevo).

RUDAR: Amir Bekan, Belmin Čehajić, Admir Fočo, Adis Goralija, Fadil Čizmić, Omer Musić(od 44.Adin Čiva), Armin Topalović, Belmin Kobilica, Adnan Hrelja, Mirza Kovač(od 89.Akif Kovač), Bajro Spahić(od 87.Sedad Subašić).Trener:Fadil Hodžić.
SARAJEVO: Elvis Džafić, Dušan Hodžić, Halid Šabanović, Šefkija Resić(od 46.Amar Rahmanović), Krste Velkovski, Aladin Šišić(od 46.Mersudin Ahmetović), Ljuban Crepulja, Aleksandar Šofranac(od 46.Nihad Mujakić), Alen Mustafić, Emir Halilović i Numan Kurdić. Trener:Husref Musemić.