KakanjLive | Ponedjeljak, 17.12.2018. godine

Rudar iznenadio u Bihaću - Velež ponovo na tron

18.09.2018. - Zahvaljujući porazima vodećeg tandema Jedinstva i Orašja, briljantnom igrom i visokom pobjedom u derbiju protiv Zvijezde, izabranici trenera Ibre Rahimića ponovo preuzeli vodeću poziciju

0000

Detalj sa susreta u Bihaću

U šestom  kolu  Prve lige Federacije BiH po četiti pobjede ostvarili  domaći i gostujući timovi,što je uistinu pravi raritet. Posjeta je kao i u prethodnim kolima bila skromna, izuzev u Vrapčićima i Bihaću,a zatajili su i strijelci, osim na derbiju i u Tešnju gdje je postignuto  čak 12 golova, čak tri više nego na preostalih šest mečeva!  Sudije su pokazale 42 žuta kartona,(u prosjeku 5,2 po utakmici), najviše  devet u Bihaću gdje je Dragan Stojić iz Mostara pokazao i jedini crveni karton ( rezervnom golmana Rudara Aliji  Jamakoviću.

Razigrani Rođeni demolirali Zvijezdu

U derbiju kola, koji je odigran u sjajnoj atmosferi pred više od 2.000 gledatelja, izabranici trenera Rahimića bljesnuli su punim sjajem i izrešetali mrežu Zvijezde, koja je pala bez ispaljenog metka. Igrači Veleža pružili su odličnu partiju, koju su materijalizirali sa čak sedam pogodaka, od kojih je najljepši bio šesti kojeg je postigao mladi Haris u 77.minuti.Bio je to uistinu rijetko viđen pogodak. Gosti su uspješno odolijevali napadima Rođenih do 38.minute kada je mrežu Emira Prljače zatresao njihov donedavni golgeter Obren Cvijanović. Pitanje pobjednika riješeno je u posljednje  dvije minute prvog dijela igre kada je iskusni Nusmir Faljić po četvrti put u ovoj sezoni bio dvostruki strijelac( 44. i 45.minuta).U listu strijelaca upisali su se i štoper Denis Zvonić(52.), Brandao de Souza(   62.) i mladi Suad Behram(83.). Nakon dvonedjeljnog posta  i bez postignutog gola (Olimpik i TOŠK) strijelci Veleža  su došli do punog izražaja i prosto deklasirali Zvijezdu, koja je na prethodnih pet utakmica primila samo tri gola. Derbi je protekao u korektnoj igri i mladi arbitar iz Bihaća Adnan Kasupović pokazao je samo dva žuta kartona(po jedan za oba tima), što je doista rijetkost kad su u pitanju prvoligaški mečevi.

Bajro Spahić i Fahrudin Kovač skinuli Jedinstvo s trona

Za iznenađenje kola pobrinuli su se igrači Rudara, koji su po drugi put ove godine uzeli skalp (pre)ambicioznoj ekipi Jedinstva. Premda su prvo poluvrijeme riješili u svoju korist golom Sinana Samardžića(41.minuta), Bišćani su ostali bez bodova i čelne pozicije. Golovima iskusnog Bajre Spahića(64.) i mladog Fahrudina Kovača(85.) Zeleno-crni su zasluženo triujumfovali i još jednom potvrdili da im leži travnjak Pod borićima u Bihaću. Velikim zalaganjem, hrabrom i taktički zrelom igrom, pogotovo u drugom poluvremenu, izabranici Fadila Hodžića ponovili su uspjeh iz Visokog i stigli do druge gostujuće pobjede, čime su se iskupili za kiks protiv Čapljine. U Rudaru tek sad mogu da žale za oduzetim bodovima protiv Metalleghea jer bi sa ta tri boda bili uz rame vodećem Veležu,a ne na diobi 6/7 mjesta sa TOŠK-om.

Emir Jusić u crno zavio „Kraljeve“ iz Jajca

I nakon šestog kola igrači Metalleghea nisu osjetili slast pobjede na zelenom terenu. Ovaj put poraženi su od Olimpika, koji je do pobjede došao u trećoj minuti sudačke nadoknade.Tvorac pobjede bio je štoper Emir Jusić koji je savladao rezervnog golmana, mladog Zejda Muratspahića, koji je u 66.minuti zamijenio ozlijeđenog  Trebinjca Mladena Kukriku.Ovom pobjedom Olimpik se „probio“ do druge pozicije i ostao kao jedan od glavnih konkurenata favoriziranom Veležu, koji ima dva boda prednosti. Da nisu za zelenim stoom dobili bodove od Rudara, „Kraljevi“ bi  nakon šest kola držali fenjer  i dijelili sudbinu Novotravničana koji imaju samo dva boda. Jajčani imaju zbiljne zamjerke na dijelenje pravde Cazinjanina Mirze Kazlagića,koji je domaćim igračima izrekao pet javnih opomena,a gostima samo jednu!

Bosna ostala bez bodova, Uprave i trenera

Igrači visočke Bosne su  i peti put ove  sezone  pognute glave napustili teren , od čega drugi put uzastopno pred svojim malobrojnim gledateljima (svega 100,op.a). Nakon Rudara, bodove s terena u Lukama odnijela je i ekipa Viteza. Za slavlje gostiju bio je dovoljan jedan gol Tomislava Ivčića, koji je u  ranom otvaranju utakmice(14.minuta) savladao debitanta na golu Bosne, mladog Amara Sirću.Pored gubitka bodova, Bosna je ostala bez kompletnog Upravnog odbora i Stručnog štaba, koji su podnijeli neopozive ostavke. Visočani imaju samo tri boda (domaća pobjeda protiv TOŠK-a) i već sad su među glavnim kandidatima za ispadanje. Bosna ima daleko najmlađu ekipu u Prvoj ligi i očito plaćaju ceh neiskustvu .Protiv Viteza u početnoj postavi bilo 7 igrača zaštićenog godišta(do 21.godine, op.a),a na kraju čak 10 jer su i sva trojica igrača koji su ušli s klupe ispod od 21.godine.

Novotravničani i dalje bez pobjede

Poput Bosne i povratnik u prvoligaško društvo, NK Novi Travnik, preživljava tešku krizu i još je bez pobjede. Novotravničanima nije pomogla ni očekivana šok terapija smjene trenera (Bonić umjesto Džidića) jer su iskusniji igrači Goražda uspjeli postići jedan gol i osvojiti sva tri boda. Tvorac pobjede bio je veznjak Benjamin Dizdarić, koji je u 28.minuti savladao mladog Emira Ćutahiju i svom timu donio drugu uzastopnu pobjedu i bijeg sa začelja prvenstvene ljestvice.

Čapljinci prizemljili „Labudove“

Nakon slavlja u Kaknju, igrači Čapljine postigli su još jedan veliki uspjeh. Porazili su favoriziranu momčad Orašja i stigli do treće uzastopne pobjede.Ništa ne bi bilo neuobičajno da u prva tri kola nisu pretrpjeli isto toliko poraza, od čega prva dva na domaćem terenu(Velež 1:4 i Jedinstvo 0;1).Ovaj put bio im je dovoljan jedan pogodak Ivana Buvača(23.minuta) za novo slavlje. Čapljinci su uložili više truda, nisu birali sredstva da dođu do nove pobjede, što se može zaključiti po broju žutih kartona(pet domaći, jedan gostujući), koji je identičan prethodnom susretu u Kaknju, u kojem igrači Rudara nisu zapisani od strane suca Džemidžića iz Goražda.

Bratstvo se polako budi

Nakon serije loših igara i slabih rezultata, koji su ispod renomea jednog stabilnog prvoligaša, Bratstvo je bez teškoća porazilo čvrstu ekipu Igmana. Sve je riješeno u prvom dijelu igre, koji je protekao u dominaciji izabranika Nikole Nikića. Mrežu Konjičana prvi je zatresao Edin Salkić u 31. minuti,a prednost domaćih povećao je Vahid Kahrimanović u 45+1, što je bilo dovoljno za drugi ovosezonski uspjeh.

Minimalna  pobjeda Tešnjaka za nova tri boda

U jedinom nedjeljnom susretu, koji je odigran na solidno popunjenom stadionu u Tešnju, igrači TOŠK-a stgli su do svoje treće pobjede. U izuzetno zanimljivom nadmetanju, domaći su zasluženo slavili, premda su do prva dva gola na samom otvaranju došli zahvaljujući  sreći i greškama odbrane Slavena. U 14.minuti lopta je pogodila u leđa napadača Rastoku i odsjela u mreži Brezičanina,a pet minuta kasnije iskusni Dino Dizdarević iskoristio je kiks svog čuvara i udvostručio vodstvo. Mirnes  Salihović je u 59.minuti smanji prednost TOŠK-a, ali je rezervista  Osmo Numanović šest minuta kasnije povećao vodstvo, koje je ponovo ublažio iskusni Mirnes Salihović u 72.minuti. Bilo je to sve što su igrači Slavena uspjeli postići jer je odbrana TOŠK-a na čelu sa štoperskim parom Papaz-Koprivica bila na visini zadatka.