KakanjLive | Četvrtak, 18.10.2018. godine

Prva liga Federacije BiH-Furiozan start Veleža

14.08.2018. - Na otvaranju 17.sezone Prve lige Federacije BiH postignuto je 16 golova, dva po utakmici, od čega čak pet na komšijskom derbiju u Čapljini. Dodijeljena su 43 žuta kartona, u prosjeku 5,37 po utakmici, dok je jedino isključenje zaradio igrač Metalleghea Sanel Kovač poslije završetka utakmice u Kaknju, a zbog vrijeđanja drugog pomoćnog suca. Mečeve prvog kola pratilo je 6.200 gledalaca, prosječno 775 po utakmici, od čega više od pola u Bihaću, a najmanje u Konjicu (samo 100,op.a) gdje je zbog nevremenena drugo poluvrijeme kasnilo 20 minuta.

tribinebihac
Prvo kolo Prve lige Federacije BiH proteklo je u znaku mostarskih Rođenih koji su u Čapljini deklasirali istoimenog prvoligaša sa uvjerljivih 4:1 i opravdali ulogu favorita i na najboljui način potvrdili kandidaturu za novog prvaka. Gostujuću pobjedu ostvarili su i nogometaši Zvijezde u Orašju , što se može smatrati iznenađenjem. Remizirao je i Olimpik u Vitezu protiv donedavnog premijerligaša koji je nakon ispadanja ostao bez 20 igrača, trenera i kompletne Uprave !

Kanonada Veleža u Čapljini
Iako su domaći golom Pere Pervana iz jedanaesterca poveli već u 17.minuti, izabranici trenera Ibre Rahimića brzo su stigli do izjednačenja. Brandao je u 20.minuti iz penala savladao mladog Ivana Trifkovića i najavio veliki preokret do kojeg su stigli sjajnom igrom u drugom poluvremenu. Sa dva gola robusnog Nusmira Fajića (58. i 71.minuta) Rođeni su pokopali sve nade domaćina i stigli do velikog trijumfa. Tačku na i postavio je Mustafa Mujezinović u 82.minuti. Furioznim startom Velež je potvrdio svoje velike ambicije i već sad se može reći da je blizu povratka u premijerligaško društvo.

Olimpik bez municije u Vitezu
I dok su Rođeni opravdali ulogu favorita u Čapljini, sarajevski „Vukovi“ nisu uspjeli savladati oslabljenu momčad Viteza, koja je nakon ispadanja iz Premijer lige ostala bez 20 igrača, trenera i kompletne Uprave . Novi trener Vitežana, Splićanin Vjeran Simunić, u hodu je „skrpio“ ekipu od novopridošlih igrača Miljenka Bošnjaka, Faruka Gačana, Armina Sarvana, Amara Prutine, Dženana Duraka, Admira Đone i poletaraca iz vlastitog pogona, koja je hrabrom igrom i velikom borbenošću pružila snažan otpor favoriziranom Olimpiku i uspjela sačuvati mrežu mladog Jurice Badrova (21.) i osvojiti jedan, ali vrijedan bod.

O pobjedi Rudara odluka pada za "zelenim" stolom
Rudar je sezonu otvorio pobjedom, koja bio već danas mogla biti poništena, zbog nastupa Goralije koji je imao tri žuta kartona. Bodovi su na terenu osvojeni protiv tradicionalno neugodnog protivnika, ojačanog tima iz Jajca, kojeg s klupe predvodi Travničanin Nedžad Selimović. Gosti su se uspješno branili i bili na domaku jednog boda. Ipak, poklekli su u posljednjoj minuti regularnog toka igre. Mladi Fahrudin Kovač umakao je odbrani gostiju i manirom rasnog strijelca savladao istrčalog golmana Mladena Kukriku. Pobjeda Rudara je više nego zasluženo i trebala je biti izražena većom razlikom. U sastavu oba tima bila su po trojica igrača ispod 21.godine, od kojih su po dvojica zamijenjena, Subašić i Mušija kod Rudara u drugom poluvremenu, a Jajčani Ivan Tankuljić i Ilija Danilović još u prvom dijelu igre jer su zadobili ozljede i morali napustiti teren. Značajno je istaći da je u početnom sastavu Rudara bilo čak osam (8) igrača iz Kaknja, koji su ponikli u vlastitim redovima, dok samo trojica (golman Jamaković i bekovi Rizvanović i Hrelja) dolaze iz drugih srediona, što je jedinstven primjer kad je riječ o prvoligaškim klubovima, a da ne govorimo o pojedinim premijerligašima u kojima nema nijednog igrača iz vlastitih redova.

Jedinstvo jedva savladalo podmlađenu Bosnu
Pred blizu 3.000 gledalaca, u predivnom ambijentu, Bišćani su golom mladog Elvina Halavca u 45.minuti porazili poletnu ekipu Bosne. Jedinstvo je imalo veći posjed lopte, izraženije prilike, ali je mladi tim Bosne pružio jak otpor i trener Ivo Ištuk može biti zadovoljan minimalnim porazom. U početnom sastavu Visočana bilo je čak sedam igrača ispod 21.godine, uglavnom donedavnih juniora Sarajeva i Željezničara. Iz prošlosezonskog sastava ostao je samo dvadesetčetverogodišnji kapiten Alija Čulov (1.7.1994.), a interesatno je i to da među 18 igrača u zapisniku utakmice nema nijednog Visočanina !

Slaven opravdao ulogu favorita
Predvođeni iskusnim Mirnesom Salihovićem, koji je golom iz 31.minute najavio nastavak golgeterske forme iz prethodnih sezona, igrači Slavena bez teškoća stigli su do sigurne pobjede protiv povratnika u prvoligaško društvo, ekipe Novog Travnika. Pored Salihovića u listu strijelaca se upisao i mladi Faruk Gogić(61.minuta). Donedavni prvotimac Adnan Jahić uspješno je debitirao na klupi Slavena.Interesantno je istaći da se u rubrici „Glavni trener“ nalazi ime Asima Saračevića, koji posjeduje PRO licencu, ali nije zvanično angažiran u prvoligašu iz Živinica!

Bljesak Zvijezde u Orašju
Iznenađenje kola priredili su nogometaši Zvijezde, koji su slavili na „vrućem“ terenu u Orašju. Oslabljena momčad Orašja nije uspjela realizirati brojne prilike i savladati gostujućeg golmana Prljaču . Kazna je stigla u 90.minuti kada je junior Amar Mehić matirao Kurbašića i svom timu donio tri boda. Interesantno je istaći da je novi trener Zvijezde Mile Lazarević mladog Mehića uveo u igru tek u 89.minuti i ovaj talentirani junior je već u prvom kontaktu s loptom uspio postići odlučujući pogodak, što se zaista rijetko događa na nogometnim terenima.

Igman „potopio“ Goražde
Igrači Goražda uspješno su odolijevali napadima Konjičana sve do 69.minute kada je Sanin Klarić savladao mladog Čulova. Deset minuata ranije Senad Kašić nije realizirao kazneni udarac, ali to nije pokolebalo izabranike Nedima Jusufbegovića da pokleknu. Naprotiv, pojačali su tempo i probili bunker Goraždana. Pored mladog Klarića, prinove iz Sarajeva, u listu strijeaca u 87.minuti upisao se i drugi novajlija, Marko Savinović, koji je prošle sezone branio boje Orašja.
Zbog jake kiše, koja je izbrisala poprečne i uzdužne linije terena, drugo poluvrijeme je počelo sa zakašnjenjem od 20 minuta, do kada je organizator iscrtao nove poprečne i uzdužne linije.

TOŠK u finišu savladao Bratstvo
Pojačana ekipa TOŠK-a , koju i ove sezone s klupe predvodi bivši predsjednik Ajdin Mrguda, startovala je pobjedom i najavila da će igrati značajniju ulogu . U 32.minuti mladi Dino Kalesić uspio je savladati iskunog Divkovića i tu prednost domaći su imali sve do 66.minute kada je sudija Darko Obradović dosudio kazneni udarac za goste. Samir Čakar bio je uspješan realizator i pitanje pobjednika nije se znalo do samog finiša, kada su domaći za samo tri minute postigli dva gola.Prvo je novajlija Dino Dizdarević u 82.minuti doveo TOŠK u vodstvu, a tri minute kasnije iz penala Marinko Rastoka postiže konačan rezultat od 3:1 , za veliko slavlje 1.200 razdraganih navijača.

Rezultati 1.kola i broj gledalaca: Čapljina-Velež 1:4 (500), Jedinstvo-Bosna 1:0 (3.000), TOŠK-Bratstvo 3:1 (1.200), Slaven – Novi Travnik 2:0 (250), Rudar-Metalleghe BSI 2:0 (400), Orašje – Zvijezad 0:1(400), Vitez – Olimpik 0:0 (450) i Igman – Goražde 2:0 ( 100)