KakanjLive | Srijeda, 12.12.2018. godine

Prva liga FBiH-Tri ekipe s maksimalnim učinkom

20.08.2018. - Domaćim pobjedama Velež i Zvijezda zadržali vodeće pozicije, kojima se drugim uzastopnim trijumfom pridružilo i Jedinstvo, koje je slavilo na gostovanju u Čapljini

drugoamirbekanAmir Bekan interveniše ispred Josipa Čakića (N.Travnik-Rudara 2:2)

Pet pobjeda domaćih, dvije gostujućih ekipa i samo jedan remi u Novom Travniku, na kojima je postignut 21 pogodak, prosječno 2,62 po utakmici, nije moglo zadovoljiti svega 3.900 gledatelja,od čega je više pola bilo u Vrapčićima(2.000),a najmanje u Čapljini ( 100). Sudije su pokazale 49 žutih kartona, što u prosjeku po utakmici iznosi 6,1, isključen je samo Nidal Čulov iz Goražda, dok su zbog nesportskog ponašanja s klupe Bratstva udaljeni glavni trener Nikole Nikića i njegov asistent Irfan Đindić radi ulaska u teren nakon postignutog gola iz kaznenog udarca.

Rođeni na krilima Nusmira Fajića do novog trijumfa

Više od 2000 vatrenih navijača Veleža , na renoviranim tribinama stadiona „Rođeni“ u Vrapčićima, uživalo je u kvalitetnoj nogometnoj predstavi u kojoj su njihovi ljubimci stigli do nove pobjede.Već na otvaranju Brazilac Brandao de Souza Ubiratan iz kaznenog udarca doveo je Rođene u vodstvo, ali se Goraždani nisu predavali i uspješno su odolijevali napadima domaćih.Čak su u 48.minuti golom Darija Blagojevića stigli do izjednačenja i ozbiljno zaprijetili Rahimićevom timu. Od 66.minute Goražde je igralo s igračem manje jer je sudija Antonio Bandić zbog druge javne opomene isključio Nidala Čulova i tu brojčanu prednost domaći su znalački iskoristili. Do punog izražaja došao je dvostruki strijelac, iskusni Nusmir Fajić, koji je u 77.minuti glavom prevario golmana Nejra Čulova,a u samom finušu opet udarcem glavom postigao svoj drugi pogodak za konačnih 3:1.Već sad se može reći da je angažman rasnog strijelca Fajića puni pogodak Ibre Rahimića i vodstva Veleža.

drugovelezSlavlje igrača Veleža poslije trećeg gola (Velež-Goražde 3:1)

Rezervisti Olimpika Pavlović i Pehar donijeli veliki preokret

Zanimljivo je bilo i na sarajevskoj Otoci, gdje su Konjičani do vodstva stigli u 1.minuti golom Rodigra, koji je u Igman došao na posudbu iz mostarskog Veleža . Domaći su do izjednačenja stigli u 7.minuti kada je kapiten Osmanović realizirao jedanaesterac,kojeg je dosudio povratnik na listi glavnih sudija, Azem Karić iz Zenice.Bilo je prilika na obe strane, ali se na odmor otišlo bez promjene rezultata. Igrači Olimpika odlično otvaraju drugo poluvrijeme i već u 47.minuti stižu do vodstva, golom mladog Andreja Pavlovića koji je u igru ušao samo minutu ranije. Svoju sjajnu igru izabranici trenera Dragana Radovića krunišu pogotkom Mile Pehara u 77.minuti.Baš kao i Pavlović, Pehar je prije postignutog gola u igri proveo sam jedan minut, što je uistinu pravi kuriozitet !

drugoosmanovicKapiten Olimpika Osmanović šutira i postiže gol sa bijele tačke (Olimpik – Igman 3:1)

Minimalna pobjeda Zvijezde protiv Viteza

Nakon neočekivanog trijumfa u Orašju, Zvijezda je mnogo teže od očekivanja slomila otpor oslabljene momčadi Viteza i stigla do druge uzastopne pobjede. Golovima ljetošnjih pojačanja, novog kapitena Sabahudina Jusufbašića(38) i štopera Ljubiše Pecelja (54) izabranici Mile Lazarevića stigli su do trijumfa i našli se među tri ekipe s maksimalnim učinkom u prva dva kola. Vitežani su preko mladog Zvonimira Petrovića u 47.minuti stigli do izjednačenja, ali su ipak poklekli jer su domaći permanentnim pritiskom uspjeli po drugi put savladati debitanta na golu gostiju,Splićanina Antonija Kragića.

Eurogol Radosavljevića za slavlje Bišćana u Čapljini

Novu sezonu pod vodstvom novog treenera Vlade Jagodića, renovirana ekipa Jedinstva otvorila je s dvije minimalne, ali izuzetno važne pobjede. Nakon minimalca protiv Bosne(1:0), Bišćani su identičnim rezultatom slavili i na gostovanju u Čapljini. Strijelac pobjedonosnog gola bio je srpski internacionalac Duško Radosavljević u 37.minuti. Bio je to eurogol Radosavljevića sa preko trideset metara, nakon proigravanja iz slobodnog udarca, što je iznenadilo mladog golmana Čapljine Ivana Trifkovića, koji zbog velike udaljenosti nije tražio postavljanje „živog „ zida. Dva uzastopna domaća poraza (Velež i Jedinstvo,op.a) prikovala su Čapljince za začelje i sigurno će trebati dosta vremena da konolidiraju redove i i pobjegnu iz opasne zone.

Oraški „Labudovi“ iznenadili Jajčane

Pored Jedinstva, gostujuću pobjedu ostvarili su i nogometaši Orašja u Jajcu.“Labudovi“ su se na najbolji način iskupili za prošlonedjeljni domaći poraz od Zvijezde. Izabranici trenera Smajlovića za samo tri minute dva puta su savladali golmana Mladena Kukriku i porazili favorizirane „Kraljeve“ iz Jajca. Gosti su do prednosti stigli golom Kenana Lugavića u 48.a samo dvije minute kasnije preko kapitena Marka Prgića iz jedanaesterca vodstvo udvostručili. Metalleghe je smanjilo prednost gostiju golom iz jedanaesterca, kojeg je realizirao Dženan Haračić u 63.minuti. Interesantno je istaći da je Ljubuški arbitar Marin Primorac na ovoj utakmici dosudio tri kaznena udarca,od kojih su dva realizirana, dok je udarac Aleksandra Malbašića u 38.minuti odbranio golman Kurbašić, kojem pripadaju najveće zasluge za trijumf oraških „Labudova“.

Bratstvo penalom stiglo do prve pobjede

U kantonalnom derbiju između Bratstva i Slavena pitanje pobjednika riješeno je iz penala.Strijelac je bio Goraždanin Samir Čakar, koji je ovog ljeta stigao iz redova bugojanske Iskre. Domaći su imali više od igre, dosta prilika, ali su izabranici trenera Jahića, predvođeni mladim golmanom Sakibom Brezičaninom, djelovali veoma sigurno i da nije bilo kaznenog udarca pitanje je da li bi napadačli Bratstva uspjeli zatresti gostujuću mrežu i doći do pobjede.
Sudija Adnan Kasupović iz Bihaća izrekao je sedam javnih opomena(tri domaćim i četiri gostujućim igračima),a zbog nesportskog ponašanja s klupe Bratstva udaljio je glavnog trenera Nikolu Nikića i njegovog pomoćnika Irfana Đindića.

Visočani do trijumfa stigli u sudijskoj nadoknadi

Podmlađeni sastav Bosne, u čijoj je prvoj postavi čak sedam igrača ispod 21.godine, uspio je stići do pobjede u drugoj minuti sudijske nadoknade. Strijelac pobjedonosnog gola bio je rezervista Mak Muharemović, koji je sjajnu akciju svog tima materijalizirao efektnim pogotkom. Visočani su već na otvaranju utakmice imali veliku šansu, ali je mladi golman TOŠK-a Bošnjak odbranio jedanaesterac novog kapitena Bosne Alije Čulova. Utakmicu je sudio novajlija Benjamin Deljković iz Sarajeva, koji je sudeći po rekordnom broju žutih kartona(pet domaćim i šest gostujućim igračima) imao dosta posla.

Novi remi Novog Travnika i Rudara

Jedina utakmica u kojoj nije bilo pobjednika odigrana je u Novom Travniku. Rudar je dva puta bio u vodstvu(Mustafa Mušija 10.minuta za 1:0 i Mirza Kovač 81.minuta za 2:1), ali uporni Novotravničani se nisu predavali. Dva puta su sjajnim udarcima Sabahidina Petaka(23.) i rezerviste Denisa Džepine(90+2) savladali iskusnog Amira Bekana i stigli do jednog boda.Njihova upornost, agresivnost i dobra igra došli su do izražaja.Na drugoj strani, igrači Rudara su djelovali nezainteresirano, bezvoljno i anemično, s nekoliko pojedinaca koji su vlastitim pogreškama utjecali na slabu igru i primljene golove, što je iritiralo trenera Hodžića, koji je ranim izmjenama uspio donekle stabilizirati redove, ali nedovoljno za potpuni trijumf. Da li je „slučaj Goralija“ i gubitak bodova za zelenim stolom koje su osvojili protiv Metalleghea tako šokantno djelovao na Rudareve igrače ili je posrijedi nešto drugo, ostaje da se vidi u narednim utakmicama u kojima će biti na popravnom ispitu.
Interesantno je istaći da su Novi Travnik i Rudar u sezoni 2015/2016. u Travniku igrali neriješeno (1:1), te dva puta u prijateljskim ogledima uoči ovog prvenstva (u Kaknju 0:0 i na turniru u Vitezu 2:2, kada je pobjednik odlučen boljim izvođenjem penala).

Rezultati 2.kola i broj gledatelja: Velež-Goražde 3:1 (2.000), Olimpik – Igman 3:1 (200), Zvijezda – Vitez 2:1 (500), Metalleghe-Orašje 1:2 (200), N.Travnik – Rudar 2:2 (300), Bratstvo – Slaven 1:0 (300), Bosna – TOŠK 1:0 (300) i Čapljina – Jedinstvo 0:1 (100).