KakanjLive | Srijeda, 18.10.2017. godine

Poslije Skenderije-Biće Kakanj opet šampion

14.01.2017. - Košarkaši Kaknja su poraženi u Skenderiji deset poena razlike, ali su u dvorani dominirali navijači Kaknja pozdravljajući ekipu koju vole skandiranjem Biće Kakanj opet šampion. Poslije šest uzastopnih pobjeda, košarkaši Royal Bosne zaustavili su Pandžine ratnike

U prvom poluvremenu odigrane su dvije skoro izjednačene četvrtine. Prvi period je pripao Kaknju, sa dva poena razlike(19:21), a drugi je pripao Royal Bosni sa jednim poenom razlike (20:19). Prava je šteta što je Vojin Svilar, zustavljen u početnoj fazi utakmice, i to sa tri dosuđene lične greške, a odlično ga je krenulo u napadu, sa dvije ubačene trice. Na drugoj strani, također sa tri zarađene lične, malo je vremena proveo na terenu Maksim Šturanović, inače ključni čovjek za strategiju koju preferira trener “studenata” Dušan Gvozdić. Da su ova dva igrača imala u prvom poluvremenu značajniju minutažu, vjerovatno bi se prvo poluvrjeme završilo sa većom razlikom za jednog od večerašnjih rivala. Ipak na kraju poluvremena, košarkaši Kaknja su bili u prednosti za jedan poen (39:40).

U prvom poluvremenu dosuđena su i dva nesportska prekršaja. Za negodovanje nakon sudijske odluke, nogom u reklamu, Vladimir Đorđević je upravo ovim postupkom demonstrirao nesportsko ponašanje. Međutim nikako se ne možemo oteti utisku zašto je Haris Ćurevac, zaradio “nesportsku”, kada je u odbrambenoj fazi jednim uobičajenim i veoma čestim faulom zaustavio igrača Bosne. Tako je pored Svilara u ekipi Kaknja u drugo poluvrijema sa tri lične ušao i Ćurevac. Iako su i jedan i drugi igrali pod pritiskom drugo poluvrijeme su odigrali dosta dobro. Svilar je na kraju zabilježio 17 poena, dva skoka i jednu asistenciju, a Ćurevac 11 poena i tri skoka, ali je ipak zbog pet prekršaja, na samom kraju morao napustiti teren. Isto se dogodilo i Obradu Tomiću, koji je imao učinak od 12 poena, pet skokova i jedne asistencije.

Treći period igre dobila je Royal Bosna rezultatom 23:20, a nakon 30 minuta igre rezultat je glasio 62:60. Samo dva poena razlike za domaći tim davao je velike šanse Pandžinim momcima. Ipak, šut je večeras bila slabija strana Tihomira Vranješa i Željka Palavre, a neki ziceri iz reketa nisu nikako trebali završiti izvan obruča. Na drugoj strani ključne poene pogađali su Atif Durak, Edin Rešidović, Strahinja Dragičević, Saša Vasiljević i Goran Ikonić, tako da je Kakanj utakmicu izgubio u posljednjem periodu kojeg je domaći tim dobio sa osam poena razlike (27:19). Iskustvo i smirenost, u odnosu na brzinu i brzopletost, odlučili su ovu utakmicu.

Neizvjesnost i ljepotu ove utakmice uvećavali su naizmjenična prednost i egal dijelovi susreta. Sedam puta u toku utakmice rezaltat je bio izjednačen. Kakanj je dva puta vodio po sedam razlike. Bosna je tek par minuta prije kraja imala najveću prednost na utakmici i to 12 poena, u zadnjem periodu koji i jeste bio odlučujući.

Ipak treba reći da je i na ovom gostovanju Kakanj imao podršku kao da igra na domaćem terenu. Dvoranom je odzvanjalo, cijelim tokom utakmice: “Kakanj, Kakanj” i “Biće Kakanj opet šampion”. Ova utakmica je pokazala ko ima, a ko nema navijače. Navijači su osudili i sumnjive sudijske odluke.

Trener Kakanja Josip Pandža, zahvaljuje navijačima i smatra da je utakmica izgubljena u prvom poluvremenu:
- Odlična utakmica, dostojna derbija.Mišljenja sam da smo utakmicu izgubili u prvom pooluvremenu. S obzirom na igru, pogotovo u odbrani, mislim da smo na odmor trebali otići s mnogo većom razlikom. Igrači Bosne su u drugom poluvremenu bili veoma raspoloženi napadački, pogotovo šuterski i zasluženo su slavili. Igrač odluke definitivno je bio iskusni Goran Ikonić, kojem čestitam na izvanrednoj igri, kao i cijeloj ekipi Bosne. Nadam se da ćemo se ponovo sresti u doigravanju za prvaka i da ćemo biti znatno bolji nego danas. Moram se osvrnuti i na briljantne navijače našeg kluba koji su danas bili glasniji od domaćih i od srca im se zahvaljujem.

Royal Bosna Jolly - Kakanj
( 19:21; 20:19;23:20: 27:19)

Utakmica 11. kola košarkaške BH Lige 10. Mala dvorana u Centru Skenderija. Gledalaca 800. Sudije:Dragan Kralj, Božidar Radanović i Dragan Komar. Komesar Almir Akšamija iz Sarajeva.

ROYAL BOSNA JOLLY: Miljan Šarić 4, Vladimir Đorđević 2, Denijel Bradić, Goran Ikonić 24, Haris Delalić 2, Edin Rešidović 15, Saša Vasiljević 13, Ljubomir Čampara 4, Kerim Dragolj, Strahinja Dragičević 17, Maksim Šturanović 4, Atif Durak 4. Trener: Dušan Gvozdić.

KAKANJ: Ermin Dedić 9, Tihomir Vranješ , Nebojša Maksimović 3, Aldin Muflizović 5, Eldar Merdanović 9, Haris Ćurevac 11, Naser Đozić, Aldin Đelmo 7, Željko Palavra 6, Vojin Svilar 17, Obrad Tomić 12, Rijad Smajlović. Trener: Josip Pandža.