KakanjLive | Četvrtak, 19.10.2017. godine

Pobjedom u Travniku Sloga preuzela prvo mjesto

26.09.2017. - Nakon remija Zvijezde i Olimpika na gostovanjima u Tešnju i Živinicama, Sloga je trijumfom na travničkoj Piroti umakla pratiocima po jedan bod i preuzela čelnu poziciju

velezukaknjuSa utakmice u Kaknju Rudar-Velež 1:0

Izuzimajući remije kandidata za prvaka protiv novajlija u prvoligaškom društvu TOŠK-a i Slavena, skoro da i nije bilo iznenađenja u osmom kolu, kojeg su obilježile slaba realizacija (samo 17 golova) i skromna posjeta (3.150 gledalaca), rekordan broj žutih kartona (48) od čega po devet u Živinicamai Bugojnu, te loše suđenje u Travniku, Živinicama i Kaknju, čiji su progonisti bili: Admir Musić, Kenan Bajraktarević i Sanel Silić. Na njihovo dijeljenje pravde bilo je puno povika, primjedbi i nezadovoljstva. Novi predsjednik Komisije za suce i suđenje Nedim Selimotić sa svojim saradnicima morat će uložiti ogromne napore da se ne ponove zakulisne radnje iz prethodnih sezona.

Poslije gostovanja u Travniku Sloga profitirala

Svakako, najviše su profitirali igrači Sloge, koji su trijumfom na travničkoj Piroti osvojili tri nova boda i zasjeli na prvenstvenoj ljestvici. Sloga je do pobjede došla tek u drugom poluvremenu, kada su ljetošnja premijerligaška pojačanja Nemanja Stjepanović (61 min.) i Stefan Vukmirović (85. min.) savladali golmana Travnika Nikolu Đurića. Izabranici Husnije Arapović i dalje su jedini bez pobjede. Ovaj put poklekli su u finišu od spremnije i kvalitetnije Sloge, koja je imala i naklonost sudijske trojke na čelu sa Admirom Musićem, koji su teren na Piroti napustili uz pomoć policije i zaštitara.

Zvijezda i Olimpik osvojili po jedan bod

Glavni konkurenti Sloge, dosad vodeći tandem Zvijezda i Olimpik, nisu opravdali ulogu favorita u mečevima s novajlijama u prvoligaškom društvu.Olimpik je do jednog boda na gostovanju u Živinicama došao u trećoj minuti sudačke nadoknade kada je Armin Mahović savladao mladog vratara Brezičanina. Slaven je već u 5. minuti preko prvog strijelca Mirnesa Salihovića došao u vodstvo i nastavio odličnim igrama i sekunde su ga dijelile od četvrte uzastopne pobjede. Sudija Kenan Bajraktarević, na čije dijeljenje pravde iz redova Olimpika imaju velike primjedbe, pokazao je čak 9 žutih kartona, šest domaćim i tri gostujućim igračima.

I dok je u na blatnjavom i neuslovnom terenu u Živinicama bilo dosta žestoko, meč između TOŠK-a i Zvijezde, kojeg je pratilo 800 gledalaca, jedini je okončan bez pogodaka. Bliži pobjedi bili su domaći igrači koji su pokazali mnogo više od izabranika Nermina Šabića i Tešnjaci zaista mogu da žale za propuštenim prilikama i drugom prvoligaškom pobjedom. Adnan Kasupović iz Bihaća izrekao je sedam javnih opomena, od toga četiri domaćim i tri gostujućim igračima.

Preporođena Čapljina slavila u Bugojnu

U Bugojnu je bilo dosta uzbuđenja. Preporođena Čapljina, koja nakon promjene trenera ne zna za poraz, do pobjede je došla golom Tarika Isića u 90+3.minuti. Gosti su preko Ivana Buhača prvi došli u vodstvo u 38. minuti i najavili iznenađenje.Kristijan Jurčević je izjednačio u 65.minuti, ali su Bugojanci platili ceh neiskustvu i poklekli u sudačkoj nadoknadi. Odgovornost za poraz preuzeo je trener Senid Kulaš koji je podnio ostavku. I na ovoj utakmici pokazano je devet žutih kartona, 6 domaćim i 3 gostujućim igračima, ali nije bilo primjedbi na suđenja Antonia Bandića iz Gruda.

Rudaru minimalna pobjeda autgolom Zvonića

Poslije dva neočekivana poraza od novajlija u proligaškom društvu (Iskre i Slavena,op.a), igrači Rudara su došli do veoma važne pobjede protiv favorizirane ekipe Veleža, koji se predstavio kao najslabija momčad koja je ove sezone gostovala u Kaknju. Premda su imali obilatu pomoć suca Sanela Silića i njegovih pomoćnika, Mostarci su cijelu utakmicu bili u inferiornom položaju i zaista pravo je čudo šta su sve promašili igrači Rudara, posebno Bajro Spahić (tri puta) i Omer Musić. Pravda je ipak stigla u 62.minuti kada je udarac Kobilice kapiten gostiju Denis Zvonić skrenuo u vlastitu mrežu. Utakmica je bila izuzetno korektna i tek u finišu Silić je podijelio po dva kartona igračima i jednog i drugog tima.

Bosna teško da pobjede nad Igmanom

Visočka Bosna je mnogo teže nego se očekivalo slavila protiv neugodne ekipe konjičkog Igmana. Gosti su već u otvaranju utakmice golom Admira Đone (16) došli u vodstvo i dali do znanja da se neće olako predati. Bosna je sa dva gola iskusnog Denisa Cane (25. i 45. minuta) uspjela slomiti otpor Konjičana koji su u zadnjim minutama imali kolosalnu šansu ali je Amir Bekan još jednom pokazao da se nalazi u vrhunskoj formi i da je glavni oslonac Ištukovog tima.

Dosta uzbuđenja bilo je i u Orašju, gdje su igrači Metaleghea iznenadili i zasluženo osvojili jedan bod. Gosti su rano došli u vodstvo golom štopera Farisa Fejzića i bili na domaku pobjede.“Labudove“ je poraza spasio Marijan Marošević u drugoj minuti nadoknade.

Bratstvo porazilo podmlađeno Jedinstvo

Utakmica između Bratstva i Jedinstva završena je uvjerljivom pobjedom domaćeg tima u kojem su se istakli dvostruki strijelci Husejn Puturalić (68. i 90. minutu) i Jasmin Mujkić (70. i 90+2 minute). Podmlađena momčad Jedinstva, u čijem početnom sastavu je bilo čak pet igrača zaštićenog godišta (21.godina,op.a)a na rezervnoj klupi još šest, dugo je odolijevala snažnom pritisku Gračanlija, ali su zbog nedovoljne pripremljenosti i pada koncetracije popustili u zadnjih dvadesetak minuta i mladi golman Amar Rekić morao je četiri puta voditi loptu iz svoje mreže.

Rezultati 8.kola i broj gledalaca prema zvaničnimzapisnicima: Slaven – Olimpik 1:1 (700), Bratstvo-Jedinstvo 4:0(200), Orašje – Metalleghe 1:1 (100), Travnik-Sloga (SH) 0:2 (50),, Bosna – Igman 2:1 (300), Rudar-Velež 1:0 (600), Iskra-Čapljina 1:2 (400), TOŠK-Zvijeda 0:0 (800).

Lista strijelaca: 8 golova Mirnes Salihović (Slaven), 6 Jasmin Mujkić (Bratstvo), 5 Brandao de Souza (Velež), Mirel Ibrahimović (Sloga) i Aleksandar Kršić (TOŠK), 4 Belmin Kobilica (Rudar), Dženan Haračić (Čapljina) i Nihad Mujić (Bosna).