KakanjLive | Srijeda, 14.11.2018. godine

Petarda u Mostaru i senzacija u Visokom

15.10.2018. - U desetom kolu Prve lige Federacije, najviše su profitirali nogometaši vodećeg Veleža koji su petardom ispratili ekipu Novog Travnika i zahvaljujući porazima glavnih konkurenata Zvijezde u Visokom i Orašja u Kaknju još više povećali prednost i potvrdili da su najozbiljniji kandidat za naslov jesenjeg prvaka

deadisgoralijaAdis Goralija u akciji pred golom Orašja

Ovo kolo proteklo je u znaku domaćih ekipa koje su zabilježile sedam pobjeda, dok je jedino Olimpik slavio na gostovanju u Čapljini. Strijelci su bili dosta raspoloženi , postignuto je 27 pogodaka(u prosjeku 3,3 po utakmici), koje je vidjelo 6.800 gledatelja,prosječno po utakmici 850, ali zahvaljujući utakmicama u Bihaću, Mostaru i Tešnju. Sudije su izrekle 42 žuta kartona i dva crvena, od čega najviše na meču Slovan-Vitez, na kojem je Darko Gedžić pokazao 4 žuta domaćim a 5 gostujućim igračima.

develeznovitravnikPetarda u Mostaru

Tri gola Fajića za potpuni potop Novotravničana
Kao što se i očekivalo, nogometaši Veleža ostvarili su sigurnu pobjedu protiv fenjeraša iz Novog Travnika. Gosti su snažan otpor pružili u prvom dijelu igre i imali tri zicera, ali Petak (24.i 37.) i Sulić(44.minuti) nisu uspjeli savladati iskusnog Adnana Bobića. Kazna je uslijedila u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena kada je iskusni Nusmir Fajić glavom matirao Emira Ćutahiju.Kada je Fajić u 57.minuti postigao svoj drugi gol bilo je jasno da će gosti pretrpjeti težak poraz. Fajić u 82.minuti postiže i svoj treći pogodak,a mrežu mladog Ćutahije zatresli su još Haris Ovčina(65) i rezervista Obren Cvijanović(90+2.minuti) za katastrofu Novotravničana. Zanimljivo,u 10 utakmica, u kojima je odigrao 811 minuta, Nusmir Fajić je postigao 13 golova i sigurno je najzaslužniji za uvjerljivo vodstvo Rođenih, koji doista nemaju pravog konkurenta za naslov jesenjeg prvaka.

deradostbosneIgrači Bosne se raduju neočekivanoj pobjedi

Mladi Šero kreirao senzaciju u visočkim Lukama
Iznenađernje kola priredila je mlada ekipa visočke Bosne koja je do ovog kola držala fenjer.Senzaciju je kreirao mladi Nihad Šero( 4.11.1998.), koji je u 82.minuti postigao veoma efektan pogodak kada je prekrasnim lob udarcem zatresao mrežu istrčalog Prljače. Pobjeda Bosne, tek druga u dosad deset odigranih kola, tim je veća i značajnija ako se ima u vidu činjenica da je sudija Emir Spahalić iz Mostara u 51.minuti isključio golmana Visočana Ninu Abadžiju.Trener Ištuk iz igreje morao izvesti napadača Ljucu i šansu pružiti rezervnom golmanu Adinu Kadriću, koji je uspio sačuvati svoju mrežu i dati značajan doprinos u velikom trijumfu njegovog oslabljenog tima.

desedadsubasicSedad Subašić

Adis Goralija i Sedad Subašić zaustavili „Labudove“
Značajnu pobjedu ostvarili su i igrači Rudara, koji su sa desetoricom igrača stigli do velikog preokreta i trijumfa nad tradicionalno neugodnom ekipom Orašja. Rudar je golom Adisa Goralije već u 5.minuti stekao prednost, ali su gosti iz prvog udarca na gol Alije Jamakovića u 51.minuti stigli do izjednačenja.Bio je to rijetko viđen pogodak, kojeg je mladi Zvonimir Mikić snažnim udarcem sa tridesetak metara smjestio u same rašlje Jamakovićevog gola. Kada je pristrasni sudac Dario Karačić iz Čitluka, koji je tokom cijele utakmice bio naklonjen gostima, isključio Fadila Čizmića malo tko je mogao predpostaviti da će Zeleno-crni doći do pobjede. Ovo isključenje kao da je dalo povoda izabranicima trenera Hodžića na pravi juriš ka golu Kurbašića i ti ataci su se isplatili. U 71.minuti ponovo su na sceni bili Sead Subašić (asistent) i Adis Goralija (strijelac) u čijoj koprodukciji su bila prva dva gola i njima pripadaju najveće zasluge za ovaj trijumf, premda je kompletna ekipa dala sve od sebe i ponovila igru iz Kup utakmice sa Sarajevom.Tačku na i postavio je iskusni Bajro Spahić u 83.minuti za konačnih 3:1.

Olimpik preokretom do slavlja u Čapljini
Jedinu gostujuću pobjedu ostvarili su igrači Olimpika.Premda su Čapljinci autogolom Emira Jusuća u 31.minuti stigli do vodstva, „Vukovi“ su u drugom poluvremenu pregazili momčad Čapljine i stigli do tri boda i ostali u krugu kandidata za najviši plasman. Nikola Rodin je u 49.minuti zatresao vlastitu mrežu, a Dejan Uzelac (63) i rezervista Idriz Džafić(70.) potvrdili pobjedu Olimpika.

Tešnjaci ne posustaju
Golom Šerifa Hasića iz penala u 54.minuti TOŠK je stigao do nove, četvrte uzastopne pobjede, koja ih je dovela do diobe četvrtog mjesta sa Olimpikom, što je i najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela prvenstva. S obzirom na financijsku stabilnost kluba, kvalitetna pojačanja koja su angažirali u ljetošnjem prelaznom roku i ozbiljan rad trenera Ajdina Mrgude, ne treba se čuditi ovom velikom preporodu Tešnjaka, koji su očito izvukli pouke iz prethodne sezone kada su se grčevito borili za opstanak u prvoligaškom društvu.

Golijada u Gračanici
Na utakmici Bratstvo-Metalleghe BSI postignuto je rekordnih osam pogodaka. Centralna figura meča bio je trostruki strijelac Bratstva, mladi Jasmin Berbić(21, 29.i 57.), kojem su uspješno asistirali Stefan Stojanov i Maid Jaganjac, koji su u 53. I 62.minuti također savladali golmana Kukriku.Goste iz Jajce težeg poraza spasili su Sabit Alispahić koji je u 45.prvi zatresao mrežu Tina Divkovića, a zatim Sulejman Spahić(70 .iz penala) i Dženan Haračić (72), kada su domaći imali uvjerljivo vodstvo od 5:1!

Bišćani prekinuli pobjedonosni niz Goražda
Nakon pet uzastopnih pobjeda, Goražde je poraženo od Jedinstva, koje je već u otvaranju utakmice preko Miloša Galina(2.) i Sinana Samardžića(16.iz penala) steklo nedostižnu prednost.U 35.minuti Bišćani su propustili realizirati kazneni udarac i na odmor otići sa još uvjerljivijim vodstvom.Golman Goražda Marko Radović odbranio je udarac Damira Rovčanina i produžio nadu svom timu.U 90.minuti Stipe Kovačević iz Tomislavgrada dosudio je penal u korist gostiju kojeg je realizirao iskusni Igor Mirković i ublažio poraz svog tima.

Jedan gol za tri nova boda Slavena
Dosta neizvjesnosti bilo je na utakmici u Živinicama. Premda su domaći već u 4.minuti golom ljetošnjeg pojačanja iz Banovića, veznjaka Eldina Trumića,zatresli mrežu Splićanina na golu Viteza, iskusnog Antonija Kragića, neizvjesnost u pogledu konačnog ishoda trajala je do posljednjeg zvižduka suca Darka Gedžića iz Brčkog. Istina, domaći su mogli udvostručiti vodstvo u 90+1.minuti kada je Gedžić dosudio kazneni udarac, alije vratar Viteza bio uspješniji od prvog strijelca Slavena Mirnesa Salihovića i sačuvao svoju mrežu, ali ne i novi poraz.