KakanjLive | Srijeda, 19.09.2018. godine

Orašje i Jedinstvo preuzeli čelne pozicije

10.09.2018. - Drugim uzastopnim remijem vodeći Velež prepustio čelnu poziciju Orašju i Jedinstvu, koji su u petom kolu ostvarili svoj četvrti trijumf i sa po 12 osvojenih bodova dijele prvo mjesto.U derbiju kola, na sarajevskoj Otoci, nije bilo pobjednika, čime je više profitirala Zvijezda.Jedino iznenađenje priredila Čapljina koja je trijumfovala u Kaknju

otoka
Četiri pobjede domaćih, dvije gostiju i dva remija, posmatralo je samo 4.150 gledatelja,od čega više od pola u Tešnju (2.500),a najmanje u Orašju (100), dok je susret u Goraždu odigran bez prisustva publike zbog suspenzije terena.Skroman učinak imali su i napadači jer su protivničke mreže tresi samo 12 puta(prosječno 1,5 po utakmici). Suci su izrekli 39 žutih i jedan crveni karton, najviše na derbiju između Olimpika i Zvijezde(šest žuti i jedan crveni), dok je na čak pet utakmica pokazano po pet javnih opomena(Tešnju, Živinicama, Kaknju, Orašju i Vitezu), što je uistinu kurioziotet koji nije zabilježen u proteklih 16 prvenstvenih sezona Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine

Veležu samo bod u Tešnju

Nakon domaćeg remija u duelu sa Olimpikom, Rođeni su bez pobjede ostali i na gostovanju u Tešnju. Oko 2500 gledatelja posmatralo je zanimljivu utakmicu kojoj su jedino nedostajali golovi.Susret je završen najnepopularnijim rezultatom (0:0), premda su domaći imali više prilika i bili bliži pobjedi. Junak utakmice bio je golman Veleža Adnan Bobić, koji je odbranio zicere Papca, Kršića i Ivkovića i spasio Rođene od prvog poraza.

tesanjvelez

Derbi bez pobjednika i golova

Pobjednika nije bilo ni u derbiju između Olimpika i Zvijezde. Gosti su već u 20.minuti golom mladog Kenana Šarića došli u vodstvo i tko zna kako bi se ovaj susret završio da ovaj talentirani napadač nije isključen u 36.,minuti zbog druge javne opomene.Iako su skoro sat vremena imali igrača manje,gosti su uspješno odolijevali napadima „Vukova“. Čak su u 61.minuti preko Ognjena Jaćimovića imali stopostotnu priliku, ali je vratar Adnan Hadžić fenomenalnom odbranom spasio svoj tim.Kazna je stigla samo pet mnuta kasnijekada je mladi Adnan Osmanović u padu prisebnim udarcem savladao golmana Emira Prljaču i postavio konačan rezultat koji je prema događanjima na terenu i najrealniji ishod derbija ovog kola.

„Labudovi“ visoko lete

Igrači Orašja upisali su četvrtu uzastopnu pobjedu i izbili na vrh ljestvice. Ovaj put žrtva su bili mladi igrači visočke Bosne, čiji je vratar Nino Abadžija tri puta vadio loptu iz svoje mreže.Bosna je sve do 41.minuta uspjela sačuvati svoj gol, ali je njena odbrana poklekla u 41.minuti kada je Ognjen Radulović matirao Abadžiju. Vodstvo je udvostručio kapiten Marko Prgić iz penala u 64. a konačan rezultat od 3:0 postavio je mladi Marko Živković u 69.minuti.

Bišćani pokorili i nemoćni Slaven

I sa svog drugog gostovanja izabranici trenera Vlade Jagodića vratili su se s punim plijenom. Baš kao i u Čapljini, strijelac pobjedonosnog gola bio je srpski internacionalac Duško Radosavljević, koji je u 59.minuti savladao Sakiba Brezičanina. Imali su domaći dosta prilika za izjednačenje, ali je golman Jedinstva Ilče Petrovski opravdao epitet ljetošnjeg pojačanja i njemu pripadaju najveće zasluge za osvojena nova tri boda.U odnosu na proteklu sezonu u kojoj su se od ispadanja spasii samo zahvaljujući neodobravanju premijerligaške licence Borcu iz Banjaluke, Bišćani pod vodstvom trenera Jagodića igraju kao preporođeni i nalaze se u krugu najozbiljnijih pretedenata za prvaka !

Čapljinci slavili u Kaknju

Za iznenađenje petog kola pobrinuli su se nogometaši Čapljine, koji su neočekivano, ali potpuno zasluženo savladali beskrvnu i anemičnu ekipu Rudara. Imali su Zeleno-crni terensku premoć, bezbroj prilika, ali šta vrijedi kad nema pravog realizatora. Gosti su od tri udarca u okvir gola dva realizirali pogotcima Nike Jovića(38) i mladog Aldina Hrvanovića(89).Pobjeda Čapljine tim je značajnija ako se ima u vidu podatak da su u početnom sastavu nastupila 4 igrača ispod 21.godine,a da su utakmicu završili sa čak sedmoricom igrača zaštićenog godišta (mlađi od 21.godine,op.a), dok je u Rudarevom sastavu u drugom dijelu igre bio samo jedan(golman Alija Jamaković) jer su u poluvremenu u svlačionici ostali Dženan Smaka i Mustafa Mušija koji su bili u stratnoj postavi.

Kemal Salihagić đoker trenera Simunića

Konačno su i nogometaši Viteza osjetili slast pobjede. Tek u trećem nastupu pred svojim navijačima uspjeli su doći do pobjede. Igrao se 60.minuti kada je trener Vjeran Simunić u prekidu igre šansu pružio mladom Kemalu Salihagiću, koji je u svom prvom dodiru sa loptom postigao pobjedonosni gol.Ovaj bivši junior Željezničara, koji je proljetos bio član Rudara, opravdao je povjerenje trenera Simunića, koji je u 90.minuti udaljen s klupe zbog ulaska u teren, što je svojstveno ovom temperamentnom Splićaninu.

Novotravničani ostali bez bodova i trenera Džidića

U dosta mirnoj utakmici, u kojoj je sudija Adnan Kasupović iz Bihaća pokazao samo jedan žuti karton(Kenanu Heci iz ekipe Novog Travnika), nogometaši konjičkog Igmana ostvarili su sigurnu pobjedu i opravdali ulogu favorita. Po jedan pogodak u svakom poluvremenu (Sanin Klarić 37. i Senad Kašić 67.minuta) bili su dovoljni za novi trijumf izabranika Nedima Jusufbegovića.Ekipa Novog Travnika ostala je bez bodova, ali i trenera Jasmina Džidića, kojeg je vodstvo kluba smijenilo nakon novog poraza. Novotravničani su povratnici u prvoligaško društvo i jedina su momčad koja još nije zabilježila ni jednu pobjedu i sa samo dva osvojena boda nalaze se na začelju prvenstvene ljestvice.