KakanjLive | Srijeda, 13.12.2017. godine

Olimpik pretekao Slogu

11.10.2017. - Minimalnom, ali veoma važnom pobjedom u Tešnju, izabranici trenera Mirze Varešanovića iskoristili kiks vodeće Sloge u Bugojnu i nakon deset odigranih kola preuzeli vodeću poziciju U ovom kolu, koje je zbog reprezentativnog nastupa Bosne i Hercegovine protiv Belgije , kompletno odigrano u nedjelju, na osam utakmica postignuto je 16 pogodaka, koje je posmatralo samo 3.450 gledalaca (u prosjeku 431). Suci su ponovo bili u prvom planu. Izrekli su 43 javne opomene, od čega čak 12 na kantonalnom derbiju u Živinicama, te isključili dvojicu igrača.

bugojno
Najinteresantniji susreti odigrani su u Bugojnu, Tešnju i Travniku, gdje su timovi iz vrha za protivnike imali ekipe sa začelja. Vodeća Sloga nije uspjela savladati borbenu momčad Iskre,koju je po prvi put s klupe predvodio Selim Duraković. Utakmica u kojoj je bilo dosta tenzija na terenu i tribinama, završena je bez golova,a svojim prvim remijem gosti iz Siminog Hana su lidersku poziciju prepustili zahuktalom Olimpiku. Iako su od 65.minute imali igrača više napadači Sloge nisu uspjeli postići pogodak i osvojiti sva tri boda na „vrućem“ terenu u Bugojnu. U centru pažnje bio je, pogađate, kontraverzni sudija Kenan Bajraktarević iz Orašja, na čije dijelenje pravde domaći imaju dosta primjedaba. Pored šest žutih kartona(četiri domaćim i dva gostujućim igračima), Bajraktarević je u 65.minuti nakon koškanja Elvedina Nebića i Ivana Kostića, kapitenu Iskre pokazao crveni karton zbog psovanja srpske majke protivničkom igraču ,dok je Kostić dobio samo javnu opomenu. Nemilih scena bilo je i po završetku utakmice kada su navijači Iskre pokušali da se obračunaju sa predsjednikom Sloge Azmirom Husićem, kojem nisu dozvolili da izađe sa tribina.

Dosta bure bilo je i na utakmici u Tešnju u kojem je Olimpik zabilježio minimalnu, ali vema važnu pobjedu. Sarajevski „Vukovi“ su preko iskusnog Vučine Šćepanovića(13.) i mladog Adnana Osmanovića(41) već u prvom dijelu igre stekli veliku prednost. TOŠK je u 52.minuti preko rezerviste Osme Nuhanovića uspio smanjiti rezultat, ali ne i doći do potpunog preokreta jer su prokockali nekoliko zrelih prilika, a navodno im nisu dosuđena i dva jedanaesterca, što je izazvalo veliki gnjev igrača i navijača i sudija Hermin Muslić iz Bihaća do svlačionica je stigao u pratnji policije i zaštitara.

Do gostujuće pobjede stigla je i trećeplasirana Zvijezda, koja je pogotkom Obrena Cvijanovića iz 67.minute travničku Pirotu napustili s punim plijenom. Agonija Travnika se nastavlja. I dalje su jedini prvoligaš koji nije osjetio slast pobjede i čvrsto drži fenjer s malim izgledima da prebrodi jednu od najtežih kriza. Cazinjanin Mirza Kazlagić podijelio je po tri žuta kartona igračima oba tima i svoj zadatak odradio rutinski.

olimpik

Ako je suditi po rekordnom broju žutih kartona (osam domaćim i četiri gostujućim igračima), kantonalni derbi u Živinicama protekao je u preoštroj igri i nesportskom ponašanju igrača Slavena i Bratstva. Pobjedonosni pogodak postignut je u otvaranju utakmice(20.minuta) kada je Almir Kukić savladao mladog golmana gostiju Mustafića, koji je na ovoj utakmici dobio prednost u odnosu na mnogo iskusnijeg Tina Divkovića.

Visočka Bosna do nova tri boda protiv podmlađenog sastava Metalleghea BSI stigla je preokretom u burnom drugom poluvremenu.Gosti iz Jajca poveli su u 50.minuti golom Admira Golomana,a samo šest minuta kasnije rezervista Dino Dizdarević uspio je anulirati prednost gostiju. Sigurnu pobjedu Visočanima osigurali su Enis Sadiković (63. minuta) i kapiten Amar Čabaravdić (70. Minuta iz kaznenog udarca), koji su za samo sedam minuta dva puta savladali mladog golmana Aliju Jamakovića.

Najlakši zadatak imali su igrači Orašja, koji su petardom ispratili poletarce bihaćkog Jedinstva. Pored dva pogotka iskusnog strijelca Antonija Vidovića(23. i 57.minuta) mrežu debitanta na golu Jedinstva Edina Hrnjice tresli su Elvedin Aletić(45), njegov suigrač Ismet Pendek(autogol u 53. minuti) i Tomislav Marković u sudačkoj nadoknadi(90+1.minuti).

Utakmice u Kaknju i Mostaru završene bez pobjednika

U hercegovačkom derbiju, koji je odigran pred 1.200 navijača „Rođenih“ , Čapljinci su uspjeli ostati neporaženi i nastaviti seriju uspjeha koja traje još od četvrtog kola i teškog poraza u Tešnju(4:1).Izabranici trenera Ibre Rahimića imali su više prilika, ali napadači nisu bili raspoloženi, pa čak i prvi strijelac Brazilac Brandao de Souza, koji se oporavio od ozljede u Kaknju i šansu dobio u drugom poluvremenu.

mostarvelez

Još veće razočarenje priredili su igrači Rudara, koji su protiv borbenih Konjičana čak spašavali jedan bod.Zeleno-crni su ponovo pružili blijedu partiju i malo je nedostajalo da pretrpe i treći domaći poraz. Igman je u 73.minuti eurogolom mladog Mufida Salčinovića došao u vodstvo i tek tad su izabranici trenera Pavića zaigrali nešto bolje.Uspjeli su golom Mirze Kovača doći do jednog boda, ali ne i do potpunog preokreta jer su napadači, prije svega Bajro Spahić i Kovač, iskazali totalnu neefikasnost, koja je bila i ostala rak-rana Rudara i novom treneru Paviću jedino preostaje da najavljenom renovacijom što prije obnovi postavu i promijeni stil igre i koncepciju, ali i disciplinu u izvršavanju zadataka od strane pojedinaca na terenu, koji su očito precijenili svoje mogućnosti i čiji je učinak uistinu minoran.

Rezultati 10.kola i broj gledalaca po zvaničnim podacima: Slaven-Bratstvo 1:0 (500), TOŠK-Olimpik 1:2 (400), Orašje-Jedinstvo 5:0(100), Travnik-Zvijezda 0:1(200), Bosna-Metalleghe BSI 3:1(300), Iskra-Sloga 0:0 (350), Velež-Čapljina 0:0 (1.200), Rudar-Igman 1:1 (400)

8-Mirnes Salihović (Slaven), 7-Mirel Ibrahimović(Sloga) I Jasmin Mujkić (Bratstvo), 5-Brandao de Souza(Velež), Aleksandar Kršić(TOŠK), Nihad Mujić(Bosna) I Joco Stokić(Sloga)