KakanjLive | Srijeda, 17.10.2018. godine

Odluka o prvaku pada u Živinicama ili Kaknju

27.05.2018. - I nakon odigranog pretposljednjeg kola, ostaju dvojbe ko će biti novi prvak i treći klub koji će uz ranije otpisane Travnik i Isku preseliti u niži rang takmičenja.Sloga je trijumfom protiv Igmana zadržala dva boda prednosti nad vjernim pratiocem Olimpikom i najvjerovatnije će biti novi premijerligaš, dok će prvoligaško društvo napustiti Jedinstvo, TOŠK ili konjički Igman

Tribine stadiona u Bihaću _Rekordna posjeta 29.kola

Dobro ispunjene tribine stadiona Podno borića u Bihaću u duelu Jedinstva i Rudara

U 29.kolu nije bilo većih iznenađenja, izuzimajući gostujuće pobjede Čapljine i Rudara.Domaći su zabilježili pet pobjeda, gosti dvije, dok je meč u Orašju završen bez pobjednika, čime je Slaven kolo prije kraja i matematički osigurao opstanak.Postignuto je 28 golova(3,5 po utakmici), izrečeno relativno malo javnih opomena, svega 35,od čega čak 10 na utakmicio u Simin Hanu, a utakmicama je prisustvovao znatno veći broj gledalaca u odnosu na prethodna kola (4.260, odnosno 532 u prosjeku),od toga više od pola u Bihaću i Tešnju.

Sloga velikim preokretom do ključnih bodova

Najuzvudljivije je bilo u Siminom Hanu, u dvoboju Sloge i Igmana, na kojem je oko 800 gledalaca vidjelo čak sedam pogodaka.Gosti su već u 9.minuti poveli golom Amera Drljevića i kada je Idriz Džafić u 24.minuti udvostručio vodstvo, na pomolu je bila senzacija. Domaći su do poluvremena uspjela smanjiti zaostatak golom iskusnog štopera Jove Kojića u 31.minuti. U drugom dijelu postigli su još četiri gola (tri u periodu od 54. do 59. minute) i ostvarili novi trijumf koji ih je zadržao na liderskoj poziciji sa dva boda prednosti ispred Olimpika. Junak Sloge bio jedvostruki strijelac Jovo Kojić, u listu strijelaca upisali su se Joco Stokić iz penala i Ivan Kostić, dok je Benjamin Lukomirak u 56.minuti autogolom doveo domaće u vodstvo od 3:2, nakon čega je uslijedio veliki preokret. Konjičani su nezadovoljni suđenjem Zeničkog arbitra Sabrije Topalovića, koji je izrekao10 javnih opomena (po pet igračima oba tima), što je rekord ovog kola.

„Vukovi“ ostalu u trci za prvaka

Nogometaši Olimpika su ostvarili sigurnu pobjedu protiv Iskre i ostali na drugoj poziciji s dva boda zaostatka za vodećom Slogom. Bila je to rutinska pobjeda sarajevskih „Vukova“, koju su osigurali poletarci Vehudin Alešević(26), Adnan Osmanović(54.minuta iz kaznenog udarca) i Fahrudin Kovač(77). Počasni pogodak za Iskru postigao je mladi Aid Zukanović u 89.minuti.

Zvijezda prekinula pobjedonosnu seriju Veleža

Konačno su se radovali i igrači jesenjeg prvaka.Nakon nekoliko neočekivanih domaćih poraza, izabranici Romea Šapine skinuli su skalp mostarskim „Rođenima“. U veoama zanimljivom meču, Velež je prvi došao u vodstvo golom Mustafe Mujezinovića iz 23.minute.Muharem Čivić je u 39.minuti izjednačio rezultat,a pobjedonosni pogodak postigao je Gedeon Guzina u 69.minuti. Haris Poprženović dodijelio je 7 žutih kartona(pet domaćim i dva gostima).

Hat-trick Jasmina Mujkića za novu pobjedu Bratstva

Zanimljivo je bilo i u Gračanici,gdje su snage odmjerili Bratstvo i Bosna. Iako utakmica nije imala nekog posebnog značaja, igrači oba tima pružili su dobru partiju, ispoljili zavidnu efikasnost i gledatelji su mogli uživati. Tvorac pobjede Bratstva bio je prvi strijelac lige Jasmin Mujkić, koji je tri puta savladao Amira Bekana(20, 72.i 74.minuta.Haris Rizvanović i Nedeljko Crnomarković bili su strijelci za Bosnu, koja je ovim novim porazom pala u drugu polovinu prvenstvene ljestvice.

Bljesak Rudara u Bihaću

Nakon dobre igre i sigurne pobjede protiv Zvijezde, igrači Rudara bljesnuli su punim sjajem na teškom gostovanju i Bihaću. Neočekivano, ali više nego zasluženo porazili su Jedinstvo, koje je ovim porazom umanjilo izglede da se i naredne sezone takmiči u Prvoj ligi Federacije. Izabranici trenera Hodžića pružili su sjajnu partiju, nadigrali domaću momčad i golom Bajre Spahića iz 72.minute stigli do pobjede koja im omogućava da u posljednjem kolu protiv Olimpika odigraju bez opterećenja.

Slavlje Čapljine u Jajcu

Gostujuću pobjedu ostvarili su i nogometaši Čapljine. U Jajcu su slavili protiv bolje i kvalitetnije ekipe Metalleghea, koja očito nije imala motiva za uspjehom ! Eldin Dučić(30) i Nikola Leko(84.) bili su strijelci za Čapljinu, dok je Dženan Haračić u 88.minuti postigao svoj 15. pogodak u ovoj sezoni.  Sudija Antoni Bandić nije imao težak zadatak, što se može zaključiti po samo jednoj izrečenoj javnoj opomeni gostujućem igraču Almiru Čatiću.

Slaven u Orašju ovjerio opstanak

Razloga za slavlje imaju i igrači Slavena, koji su u Orašju osvoji  jedan bod, kojim su definitivno i matematički osigurali opstanak u prvoligaškom društvu i bez imperativa dočekuju posljednje kolo u kojem će ugostiti vodeću Slogu. Amir Kukić je u 20.minuti doveo goste u vodstvo, ali su domaći sa dva ekspresna gola Marka Živkovića(42) i Elvedina Aletića(44) na odmor otišli sminimalnom prednošću. Jasmin Berbić je u 73.minuti izjednačio i svom timu donio dragocijeni bod.

Minimalac TOŠK-a za nova tri boda

Igrači  TOŠK-a  neposustaju.Ostvarili su još jedan važan trijumf u borbi za opstanak. Ovaj put porazili su podmlađenu ekipu Travnika u čijem početnom sastavu je bilo čak sedam igrača zaštićenog godišta(mlađi od 21.godine,op.a). Gol za tri nova boda Tešnjaka postigao je mladi Muamer Kadušić u 54.minuti.