KakanjLive | Utorak, 23.07.2019. godine

Novi kiks Veleža-Olimpik sve bliži cilju

08.04.2019. - Drugi proljetni poraz Rođenih iskoristili sarajevski „Vukovi“ koji su domaćom pobjedom došli na samo jedan bod iza Veleža i već sad se može reći da će s voditi „mrtva“ trka i nezapamćena borba za plasman u premijerligaško društvo

nogometasizvijezdeRadost igrača Zvijezde poslije pobjede nad Veležom

Dvadesetprvo kolo proteklo je u znaku domaćih ekipa koje su zabilježile sedam pobjeda,dok je jedino susret u Konjicu završen bez pobjednika.Svakako, najveće iznenađenje predstavlja poraz Veleža u Gradačcu gdje su pretrpjeli drugi ovosezonski neuspjeh. Loš učinak napadača, samo 21 pogodak(2,6 po utakmici), nikad slabija posjeta,izuzimajući Gradačac gdje je bilo 1.200 gledatelja,a na preostalih sedam mečeva mizernih 1.720, osnovne su karakteristike ovog kola u kojem su i suci „podbacili“ jer su pokazali samo 33 žuta i jedan crveni karton.

Drugi proljetni poraz Veleža

Nakon Goražda, gdje su za poraz okrivili suca Kenana Bajraktarevića, Rođeni su pognute glave napustili i teren u Gradačcu.Premda su imali više od igre i povoljnije prilike, izabranici trenera Rahimića pretrpjeli su drugi proljetni poraz i iskompromitirali sjajne jesenje uspjehe. Da tragedija bude veća, Rođene je „pokopao“ njihov bivši igrač, štoper Armin Jazvin, koji je nakon kornera u 51.minuti glavom savladao iskusnog Adnana Bobića, što je bilo dovoljno da Zvijezda priredi pravu senzaciju.Brojne pokušaje i zrele prilike golgetera Fajića, Brandao de Souze i mladog Seida Behrama zaustavio je golman Branimir Ružić, posljednja zimska akvizicija Zvijezde, dok je udarac kapitena Denisa Zvonića u 70.minuti zaustavila prečka.Bez obzira na veliki značaj, utakmica je protekla u sportskom nadmetanju i dobrom suđenju Zeničanina Azema Karića,koji je izrekao samo četiri javne opomene(po dvije na obe strane).

Olimpik ne posustaje

I dok Rođeni posustaju, nogometaši Olimpika iz utakmicu u utakmicu djeluju sve moćnije,bilježe pobjede i smanjuju bodovnu razliku. „Vukovi“ su lagano došli do nova tri boda protiv oslabljene ekipe Metalleghea.Utakmicu su riješili već u prvom dijelu golovima Dalibora Pandže(12. i 24.minuta) i Mile Pehara u 45.minuti. Olimpik je sa ova tri boda došao na samo bod iz Veleža i stekao realne šanse da tu minimalnu prednost anulira i zauzme čelnu poziciju.

pandzapogodioDalibor Pandža, dvostruki strijelac u pobjedi Olimpika

TOŠK zaustavljen u Živinicama

Uspješna proljetna serija Tešnjaka prekinuta je u Živinicama. Gol za nova tri boda i bijeg iz opasne zone postigao je novajlija u dresu Slavena Mirel Ibrahimović u 10.minuti. U početnom sastavu TOŠK-a bilo je čak 7 igrača zaštićenog godišta(21.i mlađi, op.a) jer je trener Ajdin Mrguda odmarao većinu standardnih prvotimaca za uzvrtani susret polufinala Kupa protiv Širokog Brijega, koji se igra u srijedu 10.aprila na neutralnom terenu u Zenici(Kamp N/FS Bosne i Hercegovine).

BracaKovacFahrudin i Mirza Kovač, braća golgeteri u Rudaru

Braća Kovač slomili otpor Bišćana

Susret starih rivala Rudara i Jedinstva, koji je bio više prestižnog karaktera nego rezultatskog imperativa, zasluženo je pripao Buzinom sastavu. Premda su od 32.minute igrali s igračem više zbog isklučenja beka Ahmeda Aletića, Zeleno-crni su se mučili sve do 60.minute, kada je Fahrudin Kovač glavom savladao mladog Karavdića.Sve dileme oko pobjednika riješene su u 75.minuti kada je nakon idealnog centaršuta Hrelje i asistencije Bajre Spahića Mirza Kovač prizemnim udarcem po drugi put prisilio na kapitulaciju mladog Željinog golmana na posudbi u Jedinstvu,Vernesa Karavdića. Hando Agami Daniel Fikke je u 82. iskoristio smušenost i pad koncentracije odbrane Rudara i postavio konačan rezultat, čiji je ishod morao biti izraženiji s mnogo više golova, pogotovo od strane napadača Rudara koji su propusti brojne prilike i zicere, dok gosti mogu da žale za velikom šansom iz 16.minute kada je prečka spasila golmana Aliju Jamakovića.

„Petarda“ u mreži Novotravničana

Najraspoloženiji i najučinkoviti bili su napadači Goražda koji su pošteno izrešetali mrežu Novog Travnika. U samom otvaranju utakmice Hamza Gluhačević(3.) i Dženis Huseinspahić(6.) dva puta su matirali mladog Poričanina,a kada je u 12.minuti Amir Baručija zatresao vlastitu mrežu bilo je jasno da će domaći zabilježiti najveću ovosezonsku pobjedu. Za to su se pobrili najstariji i ponajbolji igrači Igor Mirković i Armin Kapetan, koji su u 69. i 77.minuti postigli još dva gola i „petardom“ ispratili Novotravničane.

gorazdentravU Goraždu katastrofa Novotravničana

„Labudovi“ sve sigurniji

Sigurnu pobjedu ostvarili su i nogometaši Orašja,koji su također u ranoj fazi utakmice postigli dva gola. Prvo je u 14.minuti strijelac bio Zvonimir Mikić,a pet minuta kasnije iz kaznenog udarca kapiten Marko Prgić matira mladog Stefana Stevanovića. Husein Poturalić bio je strijelac trećeg gola Orašja u 65.minuti,a počasni pogodak za Čapljinu postigao je Eldin Mustafić u 76.minuti. Baš kao i na prethodnom gostovanju u Živinicama, u početnom sastavu Čapljine bilo je osam(8) igrača mlađi od 21.godine, kojima su se u drugom poluvremenu pridrižili golobradi Teo Rozić i Rijad Obradović.

Vitez bolji od Bosne

U slaboj nogometnoj predstavi, dva loša protivnika, manje loši bili su nogometaši Viteza, koji su zasluženo porazili davno otpisanu Bosnu. Već u 6.minuti Kemal Salihagić doveo je Vitežane u vodstvo, ali se na drugi zgoditak čekalo sve do 85.minute kada je rezervista Eldar Sivac, udvostručio prednost i riješio pitanje pobjednika.

stadionkonjic

Bratstvo iznenadilo Konjičane

Pobjednika jedino nije bilo u Konjicu,gdje su snage odmjerili niskopozicionirani Igman i sve bolje Bratstvo, koje već četiri kola ne zna za poraz. Remi sigurno više odgovara gostima iz Gračanice koji su isplivali iz opasne zone, dok su Konjičani ispod crte koja vodi ka Drugoj ligi, što je malo ko očekivao s obzirom na stabilnu financijsku situaciju i zimska pojačanja Igmana. Domaći su poveli već u 3.minuti goom Senada Kašića iz penala, ali to nije bilo dovoljno da zabilježe pobjedu jer je srbijanski internacionalac Kosta Bajić u 63.minuti savladao Aldina Čemana i izjednačio rezultat i svom timu osigurao jedan, ali vrijedan bod.

Rezultati 21.kola i broj gledatelja
Zvijezda – Velež 1:0 (1.200), Olimpik –Metalleghe 3:0 (200), Rudar-Jedinstvo 2:1 (200), Slaven – TOŠK 1:0 (200), Orašje – Čapljina 3:1 (120), Goražde-Novi Travnik 5:0 (200), Vitez – Bosna 2:0 (300), Igman-Bratstvo 1:1 (300)