KakanjLive | Četvrtak, 20.06.2019. godine

Nezapamćeno slavlje u Mostaru i Konjicu

03.06.2019. - U posljednjem kolu Prve lige Federacije BiH oboreni su svi rekordi dosadašnjih 16 prvenstvenih sezona. Blizu 7000 gledatelja prisustvovalo je šampionskom slavlju Veleža, koji je protiv Igmana zabilježio 24 pobjedu i s rekordnih 76 bodova zasluženo izborio povratak u premijerligaško društvo.Slavilo se i u Konjicu jer je Igman i pored poraza u Vrapčićima ostao prvoligaš.Konjičane je spasio „mlađi“ brat iz Buturovića Polja,ekipa Klisa. Pobjedom u Livnu Klis je ovjerio titulu prvaka u Drugoj ligi –Jug,ali tehničkih razloga ne može igrati u Prvoj ligi i prema važećim Propozicijama takmičenja iz Prve lige ispadaju samo tri kluba; Bosna, Novi Travnik i Vitez

3velezprvak

Posljednje kolo proteklo je u znaku domaćih ekipa, koje su ostvarile sedam pobjeda,dok je jedino susret u Vitezu završen bez pobjednika. Utakmice je posmatralo 8.580 gledatelja,od čega čak 7000 u Vrapčićima. Strijelci su postigli rekordnih 40 golova(u prosjeku 5 po utakmici), dok su suci izrekli samo dvadesetjednu javnu opomenu i dva isključenja na utakmici u Čapljini(Anđelko Bevanda iz Čapljine i Kerim Tutundžić iz Bosne).

Rođeni „zapalili“ Mostar

Blizu 7000 simpatizera Veleža prisustvovalo posljednjem prvoligaškom nastupu Rođenih, koji su zabilježili 24. pobjedu i na naljpši način se odužili svojim navijačima koji su i pratili i bodrili tokom cijele sezone. Het-trikom nenadmašnog Nusmira Fajića( 21, 67, i 87.minuta), te pogotkom brazilca De Oliviere(22.) Velež je bio neumoljiv u dvoboju s davljenikom iz Konjica.Golovima iz penala Senada Kaića iz 23. i Kerima Tatara iz 37.minute Igman je na odmor otišao s nadom da može doći do bod(ov)a spasa, ali su Rođeni „nošeni“ armijom navijača spriječili senzaciju, sačuvali obraz i dokazali da su u svemu najbolji. Konjičani su samo jedan dan bili drugoligaši jer im je opstanak osigurao „mladi“ brat iz Buturovića Polja,koji je u Livnu ovjerio titulu prvaka,ali zbog neispunjavanja uvjeta iz Propozicija ne može igrati u Prvoj ligi i njegovo mjesto će zauzeti trinaestoplasirani Igman.

3orasjeolimpik„Labudovi“ zaustavili Olimpik

Glavni pratilac Veleža, ekipa Olimpika, poklekla je u Orašju i za Rođenim zaosta sedam bodova, kolika je razlika bila i na kraju jesenjeg dijela sezone. Golovima Ahmeda Šabića(58.), Zvonimira Mikića(70.) i Eldina Fačića(77.), „Labudovi“ su tri puta zatresli mrežu Adnana Hadžića i zasluženo slavili. Počasni pogodak za „Vukove“ postigao je Dalibor Pandža u 85.minuti.

3rudarzvijezdaRudar oborio Zvijezdu

Golovima kapitena Belmina Kobilice(12 z penala), mlađeg Kovača(15.) i Murisa Filana(17), Zeleno-crni su au rekordnom roku stekli veliku prednost i riješili pitanje pobjednika. Gosti iz Gradačca uspjeli su dva puta matirati odličnog Jamakovića(Saša Maksimović u 39. I Jovo Lukić u 88.minuti), dok je mladi golman Rudara u 75.minuti odbranio penal Lukiću i doprinio velikoj pobjedi svog tima,koju je na kraju potvrdio Mirza Kovač,golom u 90.minuti. Ovom pobjedom Rudar je sa 43 osvojena boda zauzeo sedmo mjesto,što se može smatrati neuspjehom.Međutim,treba imati u vidu da su mu za zelenim stolom oduzeta tri osvojena boda protiv Metalleghe u prvom kolu s kojima bi bio treći na tabeli, što je dokaz da ova ekipa ima kvalitet i da spada među najbolje prvoligaše.Nažalost, dešava u klubu u zadnjih pet mjeseci dovela su Zeleno-crne u težak položaj i malo je nedostajalo da u svojoj 99.godini postojanja doživi potpuni krah !

3slvenselfiopstanakMirnes Salihović deklasirao „Kraljeve“

Sa četiri postignuta gola, prvi strijelca Slavena, kapiten Mirnes Salihović prosto je deklasirao indisponiranu ekipu Metalleghea. Salihović je u nizu četiri puta savladao Marka Sušca( 3, 20, 44. i 53.), dok je golobradi Belmin Mešanović u 61.minuti bio strijelac petog gola a tačku na i postavio je Dženan Mujagić u 87.minuti. Ovo je bila treća uzastopna pobjeda Slavena, koji je davno bio otpisan,ali bljesak u finišu bio je dovoljan da bezbrižno čeka rasplet posljednjeg kola.

3jedinstvobratstvoMinimalac Bišćana za mir san

I Bišćani su bili pod imperativom pobjede protiv Bratstva. Jedan gol Amira Remića iz 40.minute bio je dovoljan da savladaju Bratstvo i izbore mjesto u „zlatnoj“ sredini što je uspjeh s obzirom na dešavanja uoči nastavka proljetnog dijela prvenstva. Pobjeda je mogla biti veća da je kapiten Anes Nuspahić realizirao kazneni udarac.

3tosknoviTOŠK „razbio“ Novotravničane

Nakon pada forme i nekoliko loših rezultata, igrači TOŠK-a su pred rekordno malim brojem gledatelja petardom ispratili Novotravničane. Seriju golova otvorio je dvostruki strijelac Marse Mace(2. I 12.), nastavili Dino Kalesić(17.), Marinko Rastoka(36) iOsmo Numanović(61.).Katastrofu gostiju spasio je Stipo Tulić golom iz 76.minute. Ovom pobjedom TOŠK je sa 45 bodova zauzeo treće mjesto što je najbolji plasman Tešnjaka u historiji kluba.

3capljinabosnaDvostruki strijelci Hasinović i Jazvin „potopili“ Visočane

Nakon velikog trijumfa u Gračanici, Čapljinci su pobjedom nad fenjeraš, ekipom Bosne, prebrodili sve brige oko opstanka. Po dva gola postigli su Ahmed Hasinović( 8. I 35.) i Salko Jazvin (42. I 61.), dok je strijelac petog gola bio mladi Eldin Mustafić(63.minua). U finišu je Armin Cibra dva puta savladao Stevanovića( 85.iz pernala i 88.minuti) i donekle ublažio poraz Visočana, koji su sezonu završili na začelju sa samo 12 osvojenih bodova, što je i najveće iznenađenje ove sezone.

Miroljubivi remi u Vitezu

U utakmici koja nije imala nikakav značaj, posljednjeplasirani Novi Travnik uspio je oduzeti jedan bod visokopozicioniranoj nekipi Goražda. Gosti su golovima Dženisa Huseinspahić(7.) i Darija Blagojevića(21.) imali značajnu prednost,ali su Vitežani preko mladog Harisa Džaferovića i Hrustrana Kadrića(71.) stigli do izjednačenja i osvojili jedan bod. Bio je to miroljubivi remi jer je utakmica završena bez javnih opomena(žuti kartona), što je rijetkost na našim terenima.

Rezultati posljednjeg, 30.kola i broj gledatelja

Velež-Igman 4:2 (7000), Vitez-Goražde 2:2 (50), Orašje-Olimpik 3:1 (80), Rudar-Zvijezda 4:2 (300), Slaven-Metalleghe BSI 6:0 (200), TOŠK-Novi Travnik 5:1 (200), Jedinstvo-Bratstvo 1:0 (700), Čapljina-Bosna 5:2 (50).

T A B E L A

tabela30

28- Nusmir Fajić (Velež), 22-Mirnes Salihović(Slaven), 14-Brandao De Souza (Velež), Dženan Haračić (Metalleghe), Adnan Osmanović (Olimpik), 13-Dario Blagojević (Goražde), 10- Salko Jazvin (Čapljina), 9-Armin Kapetan (Goražde), Ognjen Jaćimović (Zvijezda), Fahrudin Kovač (Rudar),Haris Ovčina (Velež) i Marko Prgić (Orašje).

Nova prvenstva sezona počinje 3.augusta 2019.godine. Novi članovi su GOŠK iz Gabele, povratnik z Premijer lige i prvaci Drugih liga Budućnost (Banović), NK Travnik i Radnik iz Hadžića.