KakanjLive | Srijeda, 14.11.2018. godine

Nezadrživi Velež i Fajić-sve moćniji i efikasniji Rudar

29.10.2018. - Pobjedom protiv Bratstva i novim kiksevima Olimpika i Zvijezde, Rođeni su glavnim pratiocima umakli čak sedam bodova i stigli korak do naslova jesenjeg prvaka.Trećem uzastopnom pobjedom Rudar stigao do četvrtog mjesta i da nije za zelenim stolom ostao bez osvojenih bodova protiv Metalleghea bio bi glavni konkurent vodećem Veležu

kobilica_igman
Šest pobjeda domaćih ekipa i samo dva remija gostiju (Olimpk i Vitez), u kojima je postignuto samo 21 pogodak (2,6 po utakmici), posmatralo je svega 4.220 gledatelja ( u prosjeku 527 po utakmici), te relativno mali broj žutih kartona, svega 24 i tri crvena, osnovne su karakteristike 12. kola Prve lige Federacije u kojem nije bilo iznenađenja, a kamo li senzacija kao u nekim prethodnim kolima.

Velež preokretom stigao do devete pobjede

Premda su golom Stefana Stojanova u 26.minuti poveli, izabranici trenera Nikole Nikića nisu uspjeli izbjeći poraz u Vrapčićima. Sa dva gola nezadrživog Nusmira Fajića (41.i 56.minuta) i jednim rezerviste Brandao de Souze (76.) Rođeni su došli do velikog preokreta i devete pobjede.
Centralna figura meča ponovo je bio internacionalac Nusmir Fajić koji je po peti put bio dvostruki strijelac, uz jedan het-trik, čime je pobio sve dosadašnje rekorde. Naime, Nusmir Fajić je u 12. kola postigao 16 golova, koliko i trećeplasirana Zvijezda, a čak više od deset prvoligaša (Bosna, Novi Travnik, Vitez, Goražde, Čapljina, Igman, Metalleghe BSI, Jedinstvo, Slaven i Bratstvo) što još nije zabilježeno odkako egzistira Prva liga Federacije Bosne i Hercegovine.

velezbratstvo

Proradili i napadači Rudara

Sa tri uzastopne pobjede, u kojima su postigli čak deset golova, Zeleno-crni su stigli do četvrtog mjesta. Da im nisu oduzeta tri boda osvojena u prvom kolu protiv Metalleghea, izabranici trenera Hodžića bili bi glavni konkurent vodećem Veležu. U Rudaru zaista mogu da žale za tim slučajem koji nije zabilježen u 98 godina postojanja! Izgleda da su te rane definitivno zacijeljene i da su Zeleno-crni došli u pravu formu, što najbolje kazuju igre i rezultati u posljednja tri kola u kojima su ostvarili puni pogodak. Posebno raduje sve bolja realizacija napadača. Bez obzira na veoma loš teren i vjetar, igrači Rudara su protiv Igmana pružili soidnu partiju i postigli tri gola, od kojih su posebno efektni bili Belmina Kobilice iz 31.minute kada je s centra pobjegao odbrani Igmana, te mladog Mustafe Mušije u prvoj minuti sudačke nadoknade kada je ljevicom loptu „zakucao“ u same rašlje. Kakanjce može da raduje i podatak da su u startnoj postavi bila samo dva igrača (goman Jamakovikć i Hrelja), koji nisu prošli Rudarevu školu, te da su juniori Sedad Subašić i Dženan Smaka po prvi put u igri proveli punih 90+3 minute, što je svakako zasluga i trenera Fadila Hodžića, nažalost više osporavanog nego hvaljenog !

Zvijezda pala u Bihaću
Nakon katastrofe u Vrapčićima (7:0,op), izabranici srpskog stručnjaka Mileta Lazarevića, s još jednog gostovanja vratili su se uvjerljivo poraženi. Bišćani su golovima Damira Rovčanina (5), Anesa Nuspahića (62) i Slađana Antića(84) tri puta zatresli mrežu Emira Prljače. Uvjerljivom porazu Zvijezde u velikoj mjeri kumovao je i mladi Hrustan Kadrić koji je zbog dva žuta kartona (10. i 19.minuta) u ranoj fazi utakmice isključen, što je svakako olakšalo posao izabranici ma trenera Vlade Jagodića.

Olimpik sve više posustaje

Nogometaši Olimpika, koji su uz Velež, najavljeni kao glavni konkurent za povratak u premijerligaško društvo, sve više zaostaju i svi su izgledi da su već ispali iz trke i da će se ponoviti minula sezona kada ih je preskočila Sloga iz Siminog Hana. Remi protiv snažnog TOŠK-a ne može se smatrati neuspjehom, ali gubitak dva boda povećali su zaostatak za vodećim Veležom na (ne)dostižnih sedam, što je malo tko mogao predvidjeti s obzirom na brojna angažirana pojačanja i stabilnu financijsku situaciju . Utakmica u Tešnju jedina je završena bez pogodaka. TOŠK je bio oslabljen neigranjem Aleksandra Kršića, a Olimpika udarnog dvojca: Mahir Karić-Idriz Džafić i to je uz veoma dobre odbrane iskusnih vratara Haruna Strike i Dejana Bandovića glavni razlog što su gledatelji ostali uskraćeni za gol(ove).
Ponovo je u centru pažnje bio kontroverzni sudija Kenan Bajraktarević iz Orašja, čijim dijelenjem pravde nisu bili zadovoljni domaći igrači, posebno navijači koji su svoj bijes , nažalost, iskazali kamenovanjem autobusa gostujuće ekipe prilikom napuštanja Tešnja, što je bacilo mrlju na derbi ovog kola.

Čapljinci prekinuli post

Nakon serije loših rezultata, igrači Čapljine uspjeli su stići do nova tri boda i pobjeći iz opasne zone. Golovima Dejana Vučića (14) i Ahmeda Hasinovića (66), domaći su dva puta matirali golmana Kukriku i to je bilo dovoljno da poraze neuvjerljive Jajčane, koji su poraz ublažili golom Ivana Tankuljića u 83.minuti.

Mirnes Salihović ponovo tvorac pobjede Slavena

Tko zna po koji put Živiničane je obradovao iskusni Mirnes Salihović. Njegovim pogotkom iz 39. minuteSlaven je stigao do vrijedene pobjede protiv čvrste ekipe Goražda. Imali su i gosti svoje prilike, ali je mladi golman Sakib Brezičanin bio na visini zadatka. Loš teren nije dozvolio igračima oba tima da pruže kvalitetniju i efikasniju igru.

Visočani na krilima mladog Šere do treće pobjede

U derbiju začelja, koji je odigran na terenu „Luke“ u Visokom, pitanje pobjednika riješeno je u 37.minuti. Ponovo je u glavnoj ulozi bio mladi Nihad Šero(1998.)koji je postigao jedan gol za nova tri boda i produžio nadu Visočana da mogu izbjeći ono najgore – ispadanje iz prvoligaškog društva. Bio je ovo treći gol Nihada Šere u posljednja tri kola i najava njegove pune afirmacije.

Golijada na „Goal“ terenu u Orašju

Šlager kola odigran je na stadionu „Goal“ u Orašju, gdje je postignuto čak šest golova. Oslabljena momčad Viteza, čije se vodstvo nakon debakla protiv Rudara odreklo zvučnih ljetošnjih pojačanja, kontraverznog Miljenka Bošnjaka i nediscipliniranog Tomislava Ivičića, te mladog Đone, iznenadila je „Labudove“ i umalo nije priredila veliko iznenađenje. Drago Đurčević je već u 5.minuti doveo svoj tim u vodstvo, ali je radost domaćih trajala samo deset minuta jer je Zvonimir Petrović u 15.minti izjednačio rezultat. Gosti u 37.minuti preko Dženana Duraka po drugi put matiraju Kurbašića , ali drugim pogotkom Drage Đurčevića (44) na odmor se odlazi neriješenim rezultatom – 2:2. Ahmed Šabić je u 59.minuti po treći put zatresao mrežu Antonija Kragića, ali uporni Vitežani nisu se predali i golom Aldena Bešića po drugi put uspijevaju izjednačiti i doći do dragocijenog boda. Kada je debitant na A listi sudija Prve lige Edin Mujkić u 73.minuti zbog druge javne opomene (12. i 73.minuta) isključio jednog od boljih igrača Viteza, mladog Zvonimira Petrovića, Orašje je imalo znatnu prednost, ali nije uspjelo doći do pobjede. Nezadovoljni suđenjem Mujkića gosti su po zavrtšetku utakmice neprimjerno reagirali i ceh je platio rezervni vratar Jurica Badrov kojem je Mujkić pokazao crveni karton.