KakanjLive | Subota, 18.11.2017. godine

Naslov jesenjeg prvaka zimuje u Gradačcu

13.11.2017. - Pobjedom u posljednjem kolu prvog dijela prvenstva nad čvrstom ekipom Čapljine, nogometaši Zvijezde zadržali su vodeću poziciju i zasluženo osvojili naslov jesenjeg prvaka, s minimalnom prednošću u odnosu na dva glavna konkurenta, Slogu i Olimpik, koji imaju jedan, odnosno dva boda manje.

plzvijezdaxxx

U petnaestom kolu šest pobjeda ostvarili su domaći,a samo dvije gostujući timovi (Bosna i Velež), u kojima je postignuto čak 30 golova, u prosjeku 3,7 po utakmici. I dok je realizacija bila iznad prosjeka, broj gledalaca (2.550) znatno je opao i iznosi samo 319 po utakmici. Sudije su izrekle 33 žuta i tri crvena kartona, a kao rijetko kada, nije bilo prigovora na njihovu arbitražu, čemu je sigurno doprinijelo hitno djelovanje Komiteta za suce i suđenje koje je izreklo kazne četvorici sudija za propuste u proteklom kolu.

Zvijezda zasjala punim sjajem
U derbiju kola, vodeća Zvijezda iskoristila je prednost domaćeg terena i porazila ne tako atraktivnu, ali veoma borbenu i homogenu momčad Čapljine i sa nova tri boda zadržala vodeću poziciju. Bila je to deseta pobjeda izabranika trenera Nermina Šabića, do koje su došli tek u posljednjih pola sata igre, golovima Obrena Cvijanovića u 62. i Gedeona Guzine u 90+2. minuti. Utakmicu je vodila sudačka trojka sa premijerligaške liste, na čelu sa Adisom Mulahasanovićem iz Sarajeva, koji je pokazao pet javnih opomena (dvije domaćim i tri gostujućim igračima). U 15 odigranih kola Zvijezda je zabilježila 10 pobjeda, tri remija i samo dva poraza (kući od Orašja 0:1 i vani od Olimpika 0:1) i ostvarila impozantnu gol-razliku od 21:3, što najbolje kazuje o njenoj dominaciji i nećemo pogriješiti ako kažemo da je jesenja titula zasluženo pripala ekipi mladog stručnjaka Nermina Šabića, kojem je ovo debi na prvoligaškoj sceni u ulozi kormilara.

plslogaslaven

Osma domaća pobjeda Sloge
Drugoplasirana Sloga bez većih teškoća savladala je Slaven i ostvarila maksimalni učinak na svom terenu u Simonom Hanu i potvrdila da je najuspješnija domaća ekipa (8 pobjeda uz gol-razliku 25:2. Mrežu mladog Brezičanina tresli su Jovo Kojić (13.), Almir Omerović (44) i Darjan Todorović (90+3.minuti). I dok su briljirali na svom terenu, izabranici tenera Darka Vojvodića nisu se proslavili na gostovanjima na kojima su osvojili samo osam bodova. Posebno su zatajili u dvobojima s izravnim konkurentima Zvijezdom i Olimpikom, od koji su poraženi identičnim rezultatom (2:0), dok su još teži poraz pretrpjeli u Vrapčićima od razigranog Veleža (3:0) i na kraju mogu biti zadovoljni ostvarenim plasmanom, premda je njihov mecena Azmir Husić ljetos uložio ogromna sredstva angažiranjem desetak premijerligaških igrača, od koji su neki često grijali rezervnu klupu!

Minimalac Olimpika protiv Rudara
Golom rezerviste Damira Vidovića iz 55. minute Olimpik je s(p)retno došao do pobjede protiv podmlađene ekipe kakanjskog Rudara i zadržao priključak s vodećim dvojcem. Da nije bilo kiksa protiv neugodnog Orašja na Otoci, sarajevski „Vukovi“ mogli su prezimiti i na čelnoj poziciji, ali njihove igre nisu bile tako uvjerljive, posebno na gostovanjima u Konjicu, Jajcu, Travniku i Bugojnu, gdje su osvojili samo mizerna tri boda i u nastavku prvenstva morat će mnogo više pružiti ako žele ekspresni povratak u premijerligaško društvo.

plolimpikrudar

Slavlje Visočana u Tešnju
Pobjedom u Tešnju, do koje su došli u finišu meča, igrači Bosne su prvi dio sezone završili na visokom, četvrtom mjestu, što se može smatrati uspjehom s obzirom na konkurenciju, koja je po mišljenju boljih poznavatelja bh.nogometnih prilika, najjača u dosadašnjih šesnaest sezona. U izjednačenoj utakmici, u kojoj je sudija Antoni Bandić pokazao sedam žutih kartona (dva domaćim i pet gostujućim igračima) i isključio Benjamina Lukomiraka (TOŠK) u 84. minti zbog dvije javne opomene, Visočani su do izražaja došli u posljednjih 12 minuta, kada su golovima ljetošnjih pojačanja Aldina-Dine Hajdarevića u 78. i Dine Dizdarevića u 90+4.minuti dva puta zatresli mrežu golmana TOŠK-a Haruna Strike.

Kanonada oraških „Labudova“
Najuvjerljiviju pobjedu u oproštajnom meču od svojih vjernih navijača ostvarili su nogometaši Orašja, koji su deklasirali ekipu Travnika, koju s klupe predvodi iskusni Husnija Arapović. Strijelci Orašja prosto su izrešetali mrežu mladog golmana Travničana, dvadesotogodišnjeg Nezira Kutića, koji je čak šest puta kapitulirao. Seriju golova otvorio je Marijan Marošević već u 5.minuti, a do odmora u listu strijelaca se upisao i kapiten Marko Prgić (27). Svojim prvim het-trikom mladi Marko Đukić (53.71. i 75.) najavio je pravu katastrofu, koju je u finišu potvrdio Tomislav Marković (85). Počasni pogodak gosti su postigli iz kaznenog udarca u 61. minuti, kada je golobradi Mak Muharemović savladao iskusnog Senedina Oštrakovića. Ovom pobjedom Orašje je „zacementiralo“ petu poziciju, dok je Travnik sa samo sedam osvojenih bodova ostao na začelju s malim izgledima da sačuva prvoligaški status, što je, nema dvojbe, s obzirom na renome i tradiciju, najveće iznenađenje.

„Poker“ Kolumbijca Garcia Panessa u Bihaću
Iako su pred posljednji susret u ovoj sezoni dobili prvu plaću, nogometaši Jedinstva nisu mogli pružiti jači otpor sve boljoj ekipi Veleža i izbjeći još jedan težak domaći poraz.“Rođeni“ su na krilima razigranog Kolumbijca Garcia Panessa, koji je postigao čak četiri gola, od toga tri za samo devet minuta (11. 19. 20. i 50.) i prvog strijelca, Brazilca Brandao de Souze (18.), te mladog Harisa Ovčine „izrešetali“ mrežu golmana Hrnjice. Sa dva pogotka Sinana Samardžića (16. i 81.), te internacionalca Miloša Galina u 53.minuti, Bišćani su se spasili blamaže, ali ne i uvjerljivog poraza i nošenja fenjera do nastavka prvenstva u kojem samo čudom mogu ostati u prvoligaškom društvu.

plvelez

Iskra umalo do boda u Gračanici
Najviše neizvijesnosti bilo je na meču između Bratstva i Iskre u kojem je Mostarski arbitar Dragan Stojić pokazao šest žutih (četiri domaćim, dva gostima) i jedan crveni karton igraču Bratstva Arnesu Ćosiću u 79.minuti. Bratstvo je već u 8. minuti golom Maida Jaganjca stiglo do vodstva, koje je anulirao Kristijan Jurčević u 43. minuti, a deset minuta kasnije svojim drugim pogotkom doveo Iskru u vodstvu. Radost gostiju trajala je samo tri minute jer je mladi Husejn Puturalić (56.) izjednačio rezultat. Svojim desetim ovosezonskim pogotkom Jasmin Mujkić je u 65. minuti po treći put primorao golmana Ćemana na kapitulaciju i riješio pitanje pobjednika. Iskra je pružila snažan otpor i umalo nije došla do jednog boda na „vrućem“ terenu u Gračanici koji bi joj itekako pomogao za bijeg iz opasne zone ispadanja.

Metalleghe BSI bolji od Igmana
Nakon šest kola bez poraza, Konjičani su poklekli na blatnjavom Mračaju u Jajcu. Iako su nastupili znatno oslabljeni zbog suspenzije golmana Tarika Abdulahovića, te ključnih igrača: Kemala Lončarića, Aldina Kovačevića i Amera Drljevića, izabranici trenera Adisa Obada bili su ravnopravan protivnik Jajčanima, koji su bili pod imperativom pobjede, do koje su došli uz mnogo muke i truda. Gol odluke postigao je Marin Samardžić u 51. minuti i sa tri nova boda donedavni premijerligaš iz Jajca stigao je do dvanaeste pozicije, koja im daje nade da na proljeće definitivno izbjegnu ono najgore – ispadanje iz prvoligaškog društva.

Rezultati 15.kola
SARAJEVO: Olimpik-Rudar 1:0, GRADAČAC:Zvijezda-Čapljina 2:0. SIMIN HAN: Sloga-Slaven 3:0. TEŠANJ: TOŠK-Bosna 0:2, ORAŠJE:Orašje-Travnik 6:1, BIHAĆ: Jedinstvo-Velež 3:6, GRAČANICA:Bratstvo-Iskra 3:2, JAJCE:Metalleghe BSI – Igman 1:0

LISTA STRIJELACA
10 –Mirnes Salihović (Slaven) i Jasmin Mujkić (Bratstvo), 8 –Mirel Ibrahimović (Sloga), 7-Belmin Kobilica (Rudar), Brandao de Souza i Garcia Panesso (Velež), Dino Dizdarević (Bosna), Aleksandar Kršić (TOŠK), Nikola Leko (Čapljina) i Husejn Puturalić (Bratstvo).

TABELA

tabela16kolo

Prvenstvo se nastavlja početkom mjeseca marta/ožujka 2018.godine. PAROVI 16.kola: GRAČANICA: Bratstvo-Rudar, JAJCE:Metalleghe BSI-Sloga(SH), SARAJEVO: Olimpik-Velež, GRADAČAC:Zvijezda-Igman, ŽIVINICE:Slaven-Travnik, ORAŠJE:Orašje-Bosna, TEŠANJ:TOŠK-Iskra, BIHAĆ:Jedinstvo-Čapljina