KakanjLive | Četvrtak, 21.06.2018. godine

Mostarski Zrinjski košarkaški prvak države

24.05.2018. - Pobjedom u četvrtoj utakmici i ukupnim skorom 3:1 košarkaši Zrinjskog poslije višegodišnje dominacije Igokee potpuno zasluženo po prvi puta u svojoj povijesti postali su prvaci BiH

zrinjski-igokea

Igokea nije uspjeli da po šesti put uzastopno postanu šampion Bosne i Hercegovine. U tome je zaustavljena od košarkaša Zrinjskog koji su u četvrtoj utakmici finalne serije za prvaka zabilježili pobjedu, u Laktašima, sa četiri poena razlike 73:77. U kvalitetnoj i dosta izjednačnoj utakmici, kod „Plemića“ odlučujući šut iskoristio je Marko Ramljak i posao na osvajanju titule završio u Laktašima, jer da su Igosi pobijedili, peta utakmica bi se igrala u Mostaru. Momci Hrvoja Vlašića ništa nisu prepustili novoj neizvjesnosti i kada se sve sabere i oduzme ekipa Zrinjskog zajedno sa trenerima i rukovodstvom potpuno zasluženo je osvojila titulu prvaka BiH. I dalje će igrati regionalnu ABA 2 ligu, bez obzira što su osvojili državni šampionat. Igokea će nastaviti takmičenbje u ABA 1 ligi. Možda je pravda u činjenici da će od naredne prvenstvene sezone svi morati igrati domaću ligu po čemu je tim iz Laktaša do sada bio privilegovan zbog nastupa u ABA takmičenju.

Evo kako se odvijala utakmica za prvaka BiH. Do sredine prvog perioda od deset minuta ekipe su bile rezultatski izjednačene, onda je Igokea napravila seriju 10:0 i dolazi do vodstva od 19:13. Međutim, u posljednjim sekundama na drugoj strani Marko Ramljak pogađa tricu i vraća svoju momčad na minus jedan. Četvrtina je završila rezultatom 19:18.Drugu četvrtinu bolje su otvorili domaći igrači. Igokea brzo radi seriju od 9:0 i dolazi do vodstva od 29:21. U nastavku domaći igrači dižu prednost koja je sezala i do 12 razlike, ali gosti se pred kraj četvrtine bude i dobrom reakcijom Sokolovića dolaze do minus pet, tako da se na odmor otišlo rezultatom 38:33.
U nastavku se igrala vrlo neizvjesna utakmica, ekipe su se cijelo vrijeme izmjenjivale u vodstvu, tako da je treća četvrtina otišla u korist Igokee rezultatom 59:57.
U posljednju četvrtinu obje momčadi ulaze borbeno. Sredinom četvrtine Dominic Artis atraktivno pogađa tricu, no na drugoj strani parketa Ramljak uzvraća istom mjerom za rezultat od 69:69, pet minuta prije kraja. Pri rezultatu od 73:74, Ramljak gađa novu tricu i dovodi Zrinjski do pobjede i prve titule prvaka BiH.

IGOKEA-ZRINJSKI 73:77
(19:18, 19:15, 21:24 i 14:20)

Četvrta utakmica finalnog doigravanja za prvaka BiH. Dvorana u Aleksandrovcu. Sudije: Ernad Karović, Haris Bijedić i Dragan Porobić. Komesar Duško Bojović.

IGOKEA:Robert Rikić 14, Stefan Glogovac, Vuk Radivojević 9, Dominic Artis 15, Aleksandar Ponjavić, Nikola Gajić 2, Đorđe Milošecvić 9, Aljoša Janković, Dalibor Ilić 8, Nemanja Nikolić, Marko Ljubičić 5, Nikola Jevtović 11. Trener: Žarko Milaković. Asistenti: Milutin Latinčić i Zoran Petković.
ZRINJSKI:Marko Ramljak 19, Ivan Miličević 8, Aleksandar Sokolović 21, Torrion Brummit 4, Sven Smailagić 13, Vedran Princ, Josip Golemac, Mario Petrić, Marko Ljujić, Ivan Kuzman, Ljubo Šamadan 2, Luka Igrutinović 10. Trener: Hrvoje Vlašić.Asistenti: Tihomir Mustapić i Miran Pehar.