KakanjLive | Subota, 18.11.2017. godine

Marko Rikalo obilježio četvrto kolo

07.11.2017. - U četvrtom kolu BH košarkaškog prvenstva odigrane su četiri utakmice. Zrinjski je bio slobodan, a Bosna Royal i Spars su dogovorno odgodili utakmicu za nedjelju 12. novembra.Marko Rikalo, košarkaš Slobode odličnom igrom i efikasnošću obilježio je četvrto kolo košarkaškog prvenstva BiH

Marko-RikaloMarko Rikalo, košarkaš Slobode MVP četvrtog kola

Poslije odigranih utakmica u ovom kolu bez poraza su Sloboda, Spars i Zrinjski i nalaze se na vrhu prvenstvene tablice. Na dnu tabele jedini sa četiri poraza je Bošnjak iz Hadžića.
Marko Rikalo, playmaker Slobode, MVP je 4. kola Lige BiH. U suretu sa Širokim imao je valorizaciju od čak 40 indeksnih poena. Postigao je 31 poen i to bez ijednog promašaja, a je imao četiri skoka i sedam asistencija.U petorci kola pored Marka Rikala je i centar Kaknja Milivoje Božović koji je u Vogošći imao double-double učeinak od 12 poena, 15 skokova i dvije asistencije. Tu je i Miloš Marković iz Studenta koji je na gostovanju u Hadžićima postigao 23 poena, imao šest skokova i dvije asistnecije. Zatim Stefan Mijović iz Mladosti koji je Radniku postigao 23 poena i imao po četiri skoka i četiri asistencije, te prvotimac Slobode Almir Hasandić koji je u derbiju sa Širokim postigao 25 poena.

Na listi strijelaca izdvajaju se košarkaši koji su igrali u sva četiri kola od početka prvenstva: Jeln Ross i Miloš Marković (Student) sa 73 odnosno 69 poena. Slijedi Stefan Mijović iz Mladosti sa 68 poena. Nemanja Pavlović iz Radnika je na četvrtom mjestu sa 62 poena, a peti je Mujo Tuljković iz Vogošće sa 66 poena. Ipak najbolji učinak kao košgeter ima Almir Hasandić iz Slobode koji je na tri utakmice ubacio 60 poena.Prosječno 20 po jednoj utakmici.

Zanimljivost ovog kola su i dva identična rezultata. Naime, Kakanj i Mladost iz Mrkonjić Grada, savladali su svoje protivnike, Radnik iz Bjeljine i Vogošću rezultatom 81:57.

Marko_Rikalo_Sloboda_FENA

Sloboda – Široki 94:73 (28:18, 18:14, 25:22, 23:19)
Teško se sjetiti utakmice u kojoj Široki nije dobio bar jedan od četiri perioda utakmice. U Tuzli je poražen sa 21 poen razlike, a Sloboda je uspjela nametnuti vlastiti ritam u kojem, bez obzira što je brza, ekipa Širokog to nije uspjela pratiti. Strateg domaćih Velimir Gašić, počinje prikupljati plodove jednogodišnjeg rada u Tuzli jer ova ekipa definitifno igra najkvalitetniju košarku u dosadašnjem toku prvenstva. Nevjerovatan učinak u timu Slobode ostvario je Marko Rikalo. Nije imao nijedan promašaj, a postigao je 31 poen. Uz to asistirao sedam puta i četiri puta uspješno skočio. Za dva poena je šutirao 8/8, za tri 2/2, a sa linije slobodnih bacanja 9/9. Zanimljivo je da Rikala u drugoj četvrtini mijenja Milan Lužajić, koji je na terenu proveo sedam minuta i 40 sekundi i za to vrijeme također imao stopostotni učinak-pet poena iz dva pokušaja, jednom dva i drugi puta trica. Pri tome je napravio i dvije asistencije. Ističemo ovo kao zanimljivost zato što se u drugoj četvrtini u organizaciji igre i energičnosti Tuzlaka ništa nije promijenilo ovom izmjenom. Taj posao jednako dobro svih sedam minuta, u komadu, je odradio Lužajić kao i Rikalo. Standardno dobar, borben i efikasan i na ovoj utakmici bio je centar Slobode, Ljubomir Čampara koji u do sada tri odigrane utakmice ima učinak od 15,7 poena, 6,7 skokova i 1,3 asistencije. Reprezentativac BiH, Almir Hasandić ubacio je 25 poena. Košarkaši Širokog, mada ekipa koja puno trči, ima dobru tranziciju, odličnu pik igru u ovoj utakmici nije mogla parirati Tuzlacima. Podbacili su Ivan Karačić i Mateo Drežnjak, ali je zato Dario Drežnjak za 20 minuta provedenih na parketu imao najbolji učinak kod Širokog 23 poena, šest skokova i jednu asistenciju.

KK Mladost – KK Radnik BNB 81:57 (24:08,22:20,20:14,15:15)
Radnik BNB nije uspio da nastavi pobjednički niz i nakon dvije uzastopne pobjede, upisao je drugi poraz u ovom prvenstvu. Ekipa Mladosti je odigrala jedan jako dobar meč i nakon tri poraza uspjela da upiše prve bodove. Na kraju ključna je bila prva četvrtina u kojoj je ekipa Radnika odigrala veoma loše i zabilježila samo osam poena, naspram 24 ekipe Mladosti. U nastavku utakmice, Radnik je više puta dolazio do jednocifrenog zaostatak ali nije imao snage da uvede utakmicu u neizvjestan tok.Najefikasniji igrač susreta bio je igrač Mladosti Mijović sa 23 postignuta poena, dok je u Radniku najefikaniji bio Nemanja Pavlović sa 18 poena.

studentmostor

KK Bošnjak – SKK Student 71:80 (20:20, 12:19, 19:25, 20:16)
Bošnjak i Student su prije međusobnog duela imali skor 0-3 tako da je ovo bio derbi začelja, a fenjer na dnu tablice poslije odigrane utakmice pripao je Hadžićanima. Gosti iz Mostara zabilježili su sigurnu pobjedu nakon čega se u njihovim redovima definitivno lakše diše.U pobjedničkoj momčadi trenera Dženana Rahimića, Miloš Marković je imao učinak od 23 poena i 6 skokova, Jelen Ross koji je uz 21 poen dodao po 6 skokova i asistencija, te Berin Gudić s 13 poena.Ernad Mujić je s 20 poena i četiri skoka predvodio domaće, a pratili su ga Mirza Ahmetbašić sa 17 poena i četiri skoka, te Nedim Tunović s 12 poena. Ovim porazom Bošnjak je zaposje dno Tabele sa četiri poraz iz četiri utakmice.

kkvogosca

KK Vogošća – KK Kakanj 57:81 (10:17, 22:16, 13:27, 12:21)
Prvo poluvrijeme ove utakmice završeno je rezultatom 32:33. Samo poen prednosti za Kakanj. U nastavku utakmica je mogla krenuti i u drugom pravcu, onom koji je domaću ekipu mogao dovesti do pobjede. Tako je i krenuo treći period. Vogošća je dva puta bila u prednosti, a onda su igrači Kaknja, na krilima navijača i odličnim vođenjem sa klupe utakmicu učinili znatno bržom, a šutersku učikovitost podigli nekoliko razina više. U ovom periodu je i odlučen pobjednik. Svi igrači Kaknja su ulazili na parket. Igrači s klupe su postigli 34 poena, a igrači iz startne petorke 47. Milivoje Božović kod ekipe Kaknja ostvario je double-double od 12 poena, 15 skokova i dvije asistencije. Kod domaćih je podbacio Dinko Peljto, koji postigao samo dva poena, a u prethodnom kolu Širokom je ubacio 28 poena. Šest puta je promašio za tri poena. Dvocifreni su kod Vogošće bili samo Nedim Mustafica (12) i Nebojša Maksimović (10).

Tabela

tabelakos

U narednom petom kolu koje je na rasporedu 11. novembra sastaju se: Zrinjski – Vogošća, Kakanj – Sloboda, Široki – Bošnjaki Student – Mladost. Utakmica Radnik – Bosna Royal igrat će se 22. novembra.Spars je slobodan. Zaostala utakmica iz četvrtog kola između Bosne Royal i Sparsa na rasporedu je u nedjelju 12. novembra.