KakanjLive | Subota, 18.11.2017. godine

Košarkaši Zrinjskog jedini neporaženi

13.11.2017. - Poslije petog kola košarkaši Zrinjskog su jedina neporažena ekipa u bh. prvenstvu. MVP petog kola je Željko Palavra, a u najboljoj petorci našao se i Darko Talić

petokolodarkotalictim
U subotu i nedjelju odigrane su četiri utakmice petog i jedna utakmica četvrtog kola BH košarkaškog prvenstva. Jedini neporaženi tim trenutno je Zrinjski iz Mostara i nalazi se na vrhu prvenstvene ljestvice. Kakanj je prvi poraz nanio Slobodi, a Bosna Royal je prvi poraz nanijela košarkašima Sparsa. U petom kolu bila je slobodna ekipa Sparsa, a odgođena je utakmica Radnik – Bosna Royal.

petokolopalavramvp

Željko Palavra je MVP 5. kola Lige BiH. Ovo je mišljenje redakcijskog kolegija portala Bhbasket. Palavra je „prsten“ ponio za 23 postignuta poena, tri skoka i jednu asistenciju. Podatak koji je presudio u odluci BH Basketa, su dvije vezane trojke i poeni s distance u trenucima kada se lomila utakmica, a na taj način Palavra je trasirao put ka pobjedi Kaknja u utakmici sa Slobodom. U petorci kola, prema izboru redakcijskog kolegija BH basketa su: Berin Gudić iz Studenta koji je u utakmici s Mladošću postigao 12 poena, imao devet skokova i jednu asistnciju, Mateo Držnjak iz Širokog koji je Bošnjaku postigao 16 poena, a imao je šest skokova i devet asistencija, Marko Ramljak iz Zrinjskog koji je u duelu sa Vogošćom postigao 11 poena, imao sedam skokova i četiri asistencije te Darko Talić iz Kaknja koji je postigao 18 poena, imao dva skoka i pet asistencija.

KK Kakanj - OKK Sloboda 90:78 (21:19,20:19, 24:23 i 25:17)

Za ovu prvenstvenu sezonu Josip Pandža je rekao važno je dobijati utakmice koje se igraju na domaćem terenu. Svjesni te važnosti, igrači Kaknja su dali sve od sebe i savladali jaku i dobro složenu ekipu Slobode. Teško da će Tuzlaci opet na nekom gostovanju izgubiti bodove, zato je ova pobjeda posebno značajna. Kakanjski kraljevi su uspjeli u ovoj utakmici dobiti sve četiri perioda.Uspjeli su biti visoko skoncentrisani prije svega na pobjedu, a onda i na svaki detalj tokom utakmice. To je donijelo rezultat. Pobjedila je ekipa koja se bolje pripremila za protivnika, a još uvijek se ne možemo oteti utisku da su koševi Darka Talića bili odlučujući i prelomili rezultat u trenucima kada je samo ovaj mladi bh reprezentativac imao vlastito rješenje najbolje za svoj tim. Treba istaći i da je Darko imao stopostotni učinak. Sve što je bacio i prošlo je kroz obruč. Sedam puta za dva poena, jednom za tri i jednom sa slobodnih bacanja, uz to pet asistencija, donijelo je Darku valorizaciju od 24 valorizacijska poena. Trinaest skokova i trinaest poena Milivoja Božovića označilo je kontinuitet koji ovaj vrsni centar ima od dolaska u Kakanj. Borbenost i sigurnost Adija Zahiragića, požrtvovanost Ermina Dedića, prodornost Danila Negovanovića, iskustvo i dvije trice za odlazak do pobjede Željka Palavre, snaga i skokovi kapitena Aldina Muflizovića, snalažljivost Nebojše Pavlovića, znalačka smirenost Nermina Buze, želja i upornost Eldara Merdanovića i uz sve to stručne i motivatorske sposobnosti Josipa Pandže odlučile su pobjednika ove utakmice. Sa druge strane treba pohvaliti upornost, snalažljivost i efikasnost Almira Hasandića. Veliku želju da potvrdi svoje kvaliteta Marka Rikala. Uz njih još standardno vrlodobri Ljubomir Čampara i na ovoj utakmici bolji nego inače Nikola Silađi.

petokolomladoststudentmostar

Student – Mladost 74:73 (22:12, 23:19, 17:22, 12:20)

Košarkaši Studenta ostvarili su drugu pobjedu u prvenstvu Bosne i Hercegovine. Student je odlično otvorio utakmicu i tricom Rossa stigao do vodstva 8:2. Iz minute u minutu domaćin je povećavao prednost, a prva dionica igre završena je rezultatom 22:12. Na odmor se odlazi kod vodstva domaćina 45:31. Mladost se potpuno vratula u utakmicu poenima Dumića za poravnanje 66:66, četiri i pol minute prije kraja susreta. Ross svojom drugom tricom donosi Studentu 69:66. Gudić je u jednom napadu postigao tri poena za vodstvo domaćina 72:68. Mladost se vraća tricom Dumića na samo poena zaostatka. Gudić zatim skače u napadu i pogađa oba slobodna bacanja za prednost Studenta 74:71. Radivojević je bio uspješan za dva poena za Mladost, a gosti su imali i šest sekundi da dođu do potpunog preokreta. Mijović iz teške pozicije nije uspio poentirati i bodovi su ostali u Mostaru. Berin Gudić i Ivo Mikulić sa po 12 poena bili su najefikasniji u ekipi Studenta, u gostujućem sastavu istaknuo se Filip Dumić sa 23 koša.

petokolosirokibosnjak

Široki – Bošnjak 78:61 (19:10, 19:17, 26:14, 14:20)

Domaćin je odmah na otvaranju susreta poveo s 5:0 i nijednog trenutka do kraja utakmice momčad Mladena Vuškovića nije ispuštala prednost. U 8. minuti već su domaćini imali dvoznamenkastu prednost (12:5), dok je na isteku prve četvrtine semafor pokazivao rezultat 19:10.Odličan je bio ulazak domaćih igrača u nastavak susreta, pa su već u 26. minuti stigli do uvjerljive prednosti 55:31 prelomivši utakmicu već u tom razdoblju susreta.Na isteku treće dionice Široki je vodio 64:41, pa je u završnoj dionici logično došlo i do manjeg opuštanja što gosti iz Hadžića koriste i smanjuju na 68:53, no više od toga nisu mogli. Završilo je na kraju 78:61 što je treća pobjeda Širokog u dosadašnja četiri nastupa tekuće sezone, dok je Bošnjak na skoru 0-5.Braća Drežnjak su imali glavne uloge u ovom dvoboju, pa je tako Dario zabio 20 poena uz 4 ostvarena skoka, dok je Mateo uz 16 poena pridodao čak 9 asistencija i 6 skokova. U domaćim redovima dvoznamenkast je još bio Karačić s 13 poena i 9 skokova, dok je goste predvodio dvojac Dovadžija (17 poena) – Dragolj (14 poena).

HKK Zrinjski – KK Vogošća 84:62 (18:19,22:12,23:16,21:15)

Na otvaranju utakmice, kao da su domaći košarkaši tek počeli sa zagrijavanjem, Do kraja perioda gosti su čak obezbjedili i poen prednosti, međutim tek od ulaska u drugu četvrtinu Zrinjski počinje pokazivati razliku u kvaliteti. Domaći su već u prvom poluvremenu napravili veću razliku (40:31) koju su samo podizali do kraja susreta. Ivan Begić sa 16 i Torrion Brummitt s 14 koševa predvodili su Plemiće do četvrte ovosezonske pobjede iz isto toliko odigranih utakmica. Kod gostiju iz Vogošće istaknuo se Imran Fazlić s 19 poena.

petokolobosnasparstekst

4. kolo: Bosna Royal - Spars 71:65 (16:24, 17:20, 18:12, 20:9)

Bosna Royal je bolje ušla u ovaj meč. Imali su prednost od 7:2 u početnoj fazi, vodili su sve do na četiri minute prije kraja prvog perioda kada Sparsi serijom od 12:0 preuzimaju vodstvo koje je na kraju prve četvrtine iznosilo osam poena, 16:24. Na otvaranju drugog perioda ponovo Bosna bolja. Serijom od 8:0 dolaze do izjednačenja (24:24), a Sparsi tek nakon četiri minute igre u ovoj dionici dolaze do prvih poena. Uspjeli su ponovo odvesti meč na svoju stranu i na odmor odlaze sa 11 poena prednosti, 33:44. Sparsi su većim dijelom igre u trećem periodu imali dvocifrenu prednost. Činilo se kako će bez većih problema da završe posao u ovom duelu, ali se Bosna Royal nije predavala. Uspjeli su Studenti da dobro finiširaju treću dionicu i u posljednju četvrtinu su ušli sa pet poena minusa, 51:56. Trojkom Kneževića na otvaranju posljednjeg dijela meča tim Aleksandra Damjanovića dolazi na samo dva poena zaostatka, 54:56. Do kraja su domaći košarkaši bez većih problema završili posao i došli su do velike pobjede u gradskom derbiju. Fantastičnu utakmicu odigrao je Draško Knežević koji je sa 25 poena vodio Bosnu do trijumfa, dok je na drugoj strani najefikasniji bio Igor Josipović sa 18 poena i 13 skokova.

Tabela:

petokolotabela

U idućem šestom kolu 18. novembra sastaju se: Vogošća-Spars, Sloboda-Zrinjski, Bošnjak- Mladost, Široki-Kakanj, a Radnik je slobodan. Zaostalu utakmicu sa Bosnom Royal, Radnik će u Bijeljini odigrati 22. 11., dok je utakmica šestog kola Royal Bosna-Student, zbog evropskih obaveza Sarajlija odgođena za 25.11.2017.