KakanjLive | Srijeda, 19.09.2018. godine

Košarkaši pobijedili goste iz Mostara

17.03.2018. - Košarkaši Kaknja su na kraju utakmice imali prednost od plus pet poena 81:76

Košarkaški portal Bhbasket četvrtu godinu zaredom dodijelio je Trofej Bhbasketa za regularni dio košarkaškog prvenstva Bosne i Hercegovine. Ovogodišnji laureat prvotimac KK “Kakanj” Milivoje Božović, MVP trofej je primio iz ruku direktor portala BHbasket Nedima Salaharevića.Bila je to kratka ali značajna svečanost za Božovića i za KK Kakanj, ali i za publiku koja je radosno i velikim aplauzom pozdravila uspjeh najboljeg igrača prvenstva.Božović je večeras opravdao ovu nagradu jer je utakmicu završio sa 21 ubačenim poenom.

bozovicmvpNedim Salaharević i Milivoje Božović

Košarkaši Kaknja i Zrinjskog su poslije toga odigrali neizvjesnu i kvalitetenu utakmicu.Pšrva i posljednja četvrtina su pripale Kaknju, obe sa po četiri poena razlike. Zrinjski je dobio drugi i treći period. Zanimljivo je da u trećoj četvrtini Zrinjski duže od pet minuta nije ubacio nijedan poen, a poslije tih deset minuta ostvario je rezultat od 12:14.Nakon što je Kakaanj napravio seriju od 11:0, promijenili su način odbrane i zaustavili Kaknjce u povećavanju dostignute prednosti (48:34) Bila je ovo i najveća prednost Kaknja. Međutim košarkaši Zrinjskog su istopili ovih 14 poena, tako da je poslije trećeg perioda rezultat bio samo jedan poen u korist domaćih 59:58.
Ipak u zadnjem periodu posebno u zadnje dvije minute, pametnim držanjem lopte ali i uz borbenost izuzetno viskog intenziteta domaći su stigli do pobjede. Ovu utakmicu mogla je dobiti i gostujuća momčad koja večeras nije imala sreće. U 19. minuti povrijedi se Ali Demić. Igrač od kojeg puno toga zavisi u igri Zrinjskog. Demić je ipraćen aplauzom ohrabrenja od strane kakanjske publike.
Košarkaši Kaknja su u ovoj utakmici dali posljednji atom snage i tako došli do zaslužene pobjede. Podizala ih je publika kada je bilo najpotrebnije i košarkaši su ti vratili na najbolji mogući način, pobjedom na otvaranju sezone u borbi za prvaka.

adiAdi Zahiragić

Večeras je odigrao najbolju utakmice otkako nosi dres KK Kakanj.Dok je držao loptu u rukama i promišljeno skenirao stanje na parketu, publika se osjećala sigurno i vjerovala je u pobjedu. Kako je samo hladno i mirno pogodio dvije trice, od tri pokušaja. I to onda kada je trebalo. Pravi vođa ekipe. Dirigent Pandžinog orkestra. Pametnim faulima kojima je par puta zaustavio protivnike, jednostavno ih je izbacivao iz ritma. Isto tako, pametno se nudio protivniku a ovi „nasjedali“ na prekršaje iz kojih je Adi sa linije slobodnih bacanja smirio protivnika, bolje reći donio pobjedu svome timu. Adi je večeras bio radilica i svim elementima košarkaše igre potvrdio zašto je državni reprezentativac ali i pokazao da zaslužuje još bolji reprezentativni tretman, onaj standardni među prvih 12.

dedazrinjskiErmin Dedić

Igrač za kojeg je trener Zrinjskog, Hrvoje Vlašić rekao da je bio ključ pobjede Kaknja. Taman kada su se Mostarci vraćali u meč, Dedić je postizao odlučujuće koševe. Postigao je 20 poena, imao je četiri asistencije i pet skokova. Koliko je puta u žaru borbe završio na parketu i koliko je pretrpio udaraca od protivničkih igrača nismo brojali. Dedić je i u prvom dijelu prvenstva igrao dosta standardno i vratio je sigurnost u svoju igru, što mu je nedostajalo prošle sezone. Upravo večeras Ermin je pokazao da je onaj stari jer 20 poena je jedna četvrtina od ukupno postignutih poena Kaknja.

Pandža i Vlašić o duelu Kaknj-Zrinjski

Trener Kaknja Josip Pandža bio je zadovoljan igrom svojim izabranika i velikom pobjedom protiv odličnog protivnika, a kao jedan od ključnih faktora istakao je publiku čije najvijanje je ponovo bilo na vrhunskom nivou. Hrvoje Vlašić je s druge strane dodao kako je očekivao težak meč u Kaknju i čestitao je domaćima na zasluženoj pobjedi.
Nošeni podrškom sa tribina košarkaši Kaknja su u prvom kolu lige za prvaka Bosne i Hercegovine savladali mostarski Zrinjski rezultatom 81:76. Trener Kaknja, Josip Pandža je bio izuzetno zadovoljan nastupom svojih izabranika, a nakon susreta je istakao kako su do pobjede došli uz veliku podršku publike koja je kao i mnogo puta do sada prepoznala borbenost igrača Kaknja i pružila im ogromnu podršku u ključnim momentima susreta.

pandzakakanj

-Dvadesetpet minuta vrhunske košarke što se tiče nas, a onda promjenom odbrane Zrinjskog i ulaskom u zonu nismo se najbolje snašli. Oni su se vratili sa 14 razlike manjka na nerješeno, a onda čak u nekom momentu i poveli, a u tom trenutku se pokazalo po ko zna koji put šta je naša publika. Fanatičnom borbenošću i podrškom sa tribina uspjeli smo da dođemo do pobjede protiv odličnog protivnika. Stvarno sam zadovoljan i čestitam svojim momcima, a Zrinjskom želim svu sreću u nastavku prvenstva, rekao je Josip Pandža nakon susreta.

vlasichtrvTrener Mostaraca Hrvoje Vlašić je nakon susreta rekao kako je očekivao težak susret u Kaknju, ali je istakao da je porazu kumovala povreda Demića koji je parket napustio već u 19. minuti susreta.
-Očekivao sam težak meč u Kaknju. Večeras smo imali mnogo hendikepa. Puno je bilo problema sa osobnim greškama, a onda i ta povreda Demića. Točno mi je ta njegova motorika, skok u napadu, prodor i šut u određenim momentima trebao. On je konzistentan i u šutu za tri poena i to je ono što nas je vratilo prvi put u utakmicu. Drugi put smo se teško isčupali sa zonskom odbranom, ali smo ponovo napravili nekoliko grešaka u napadu što nas je i koštalo. Ostavili smo dva puta Dedića samog na šutu za tri poena i mislim da je tu riješena utakmica. Očekivao sam ponavljam tešku utakmicu jer je prvo kolo i svima nam mnogo znači liga za prvaka međutim idemo dalje, rekao je nakon susreta trener Zrinjskog Hrvoje Vlašić.

KK Kakanj – HKK Zrinjski 81:76
(23:19, 24:25, 12:14 i 22:18)

Sportska dvorana u Kaknju. Prvo kolo lige za košarkaškog prvaka BiH. Gledalaca 1000.

KK Kakanj:Ermin Dedić 20, Adi Zahiragić 12,Milivoje Božović 21, Adam Mirković, Nikola Gaćeša 12, Eldar Merdanović, Nermin Buza, Aldin Muflizović 1, Željko Palavra 10, Darko Talić 5, Zlatan Tepić, Damir Pirić.Trener: Josip Pandža.

HKK Zrinjski:Marko Ramljak 20, Marko Ljujić 1, Ivan Miličević, Aleksandar Sokolović 18, Sven Smajilagić 8, Ali Demić 9, Josip Golemac, Mario Petrić, Torion Brummit 6, Ljubo Šamadan, Luka Igrutinović 8, Toure Murray 7.Trener: Hrvoje Vlašić.

U narednom kolu Kakanjci će ponovo igrati pred domaćom publikom, a u KSC Kakanj dolazi ekipa sarajevskog Sparsa, dok će u hercegovačkom derbiju Zrinjski ugostiti Široki Brijeg.