KakanjLive | Četvrtak, 21.11.2019. godine

Košarkaši Kaknja izgubili dobijenu utakmicu

19.10.2019. - Sa zvukom sirene Zrinjski je pobjedio rezultatom 87:86. Bez obzira na poraz momčad Benjamina Šabića ima puno razloga da ponosno uzdignute glave napuste Mostar i sa velikom vjerom u vlastite sposobnosti dočekaju sljedeću utakmicu

mostarkakanj

Petnaest sekundi prije kraja košarkaši Kaknja su u jednom napadu ubacili četiri poena i preuzeli rezultatsku prednost sa jednim poenom razlike 85:86. Prvo je Adnan Arslanagić ubacio jedan od dva sa linije slobodnih bacanja, onda je Đorđević došao do lopte u skoku, poslije čega je Ermin Dedić ubacio svoju osmu tricu na ovoj utakmici i doveo Kakanj pred neočekivanu ali zasluženu pobjedu. Međutim sa zvukom sirene, kada su imali loptu u rukama, Kakanjci su, kažnjeni od večeras raspoloženog Krste Bjelice, koji je i sam bio iznenađen poklonjenom loptom, za pobjedu Zrinjskog 87:86. Završnica ove utakmice je pokazala sve čari košarkaške igre i publika u dvorani Bijeli Brijeg zaista je u tome uživala. Ipak, kod mnogih poznavaoca košarke ostat će sumnje da li je koš Krste Bjelice regularan i da li je postignut u regularnom vremenu. Ostaje dilema koju na našim terenima još uvjek nećemo moći riješiti jer ne koristimo tehnologiju kojom je to lako dokazivo. Šteta. Ovoga puta šteta za Kakanj, a sutra za Zrinjski ili neki drugi tim...

Šteta što je momčad Benjamina Šabića prosula ove bodove jer teško će se ponovo ukazati ovakva prilika na gostujućem terenu. U svakom slučaju zaslužuju čestitke svih navijača i zaslužuju da na već sljedećoj utakmici u Kaknju budu pozdravljeni za borbenost i hrabrost pokazanu na terenu kod mostarskih Plemića.

Zanimljivo je da su Kakanjci prevagu na ovoj utakmici gradili polako, korak po korak, nijednogh trenutka nisu gubili nadu i želju pa i onda kada je Zrinjski imao prednost od deset i 12 poena. Najveću prednost u prvoj četvrtini Zrinjski je imao kod rezultata 21:11. U Drugoj četvrtini, najveća prednost za domaće iznosila je +12, kod rezultata 45:33. Najveću prednost iz prve četvrtine Kaknjci su smanjili na pet razlike 21:16, a iz druge četvrtine, najveću prednost Zrinjskog uspjeli su smanjiti na minus osam 45:37. Ističemo smanjivanje najvećih razlika kao pokazatelj da se momčad Benjamina Šabića, nije „raspadala“ nego je pokazivala izvjesni karakter koji nije bio dovoljan da ozbiljnije prelome rezultat u svoju korist. Jedan od razloga je veliki broj greški, čak devet.

Drugo poluvrijeme bila je i druga priča. Kakanjci su treću četvrtinu otvorili  serijom 0:7 i sve što je ekipi Kaknja nedostajalo u prvom poluvremenu, u svoju su igru ugradili u drugom dijelu utakmice i došli u poziciju da slave. Međutim, mala nesmotrenost, skupo je koštala. Dešava se, košarka je to. Raduje činjenica da je ovaj tim u prva dva kola pokazao samopouzdanje i vjeru u vlastite mogućnosti. Vrijednosti koje su pokazali, u narednim mečevima samo treba potvrditi, a prema potrebi i unaprijediti.

U Mostaru je jednu od najboljih utakmica ikada za tim Kaknja u fazi napada odigrao Ermin Dedić. Ukupno je ubacio 28 poena. Imao je procenat šuta za tri poena 66 posto (8/12), a ukupan kooficijent korisnosti 25.
Kod Mostaraca istakli su se Krsto Bjelica 19, Ryan Bruggeman 18 i Tihomir Vranješ 15.

HKK Zrinjski - KK Kakanj 87:86
(21:16,28:23, 17:22, 21:25)

Sportska dvorana Bijeli Brijeg u Mostaru. Utakmica drugog kola košarkaškog Prvenstva BiH. Gledalaca 500. Sudije: Dragan Porobić, Dragan Kralj, Dragan Komar. Opunomoćenik:Momčilo Bodiroga.

HKK Zrinjski: Robert Soldo, Krsto Bjelica 19, Tihomir Vranješ 15, Deni Radak, Ivan Zlomislić, Stefan Glogovac 9, Dragan Džajić, Matija Žunić, Emir Šabić 8, Ted Kapita 9, Aleksandar Danilović 9, Ryan Bruggeman 18. Trener:Tihomir Mustapić.

KK Kakanj: Ermin Dedić 28 , Adnan Arslanagić 13, Ernes Mešinović, Jovan Đorđević 9, Haris Ćurevac 8, Mirza Velić 10, Damir Pirić, Mirsad Pilavdžić 3, Nermin Buza 4, Refik Bašić 11, Džan Pirić, Faris Sikira. Trener: Benjamin Šabić, Asistent: Mirnes Ganić.