KakanjLive | Ponedjeljak, 16.07.2018. godine

Košarka-Više nema neporaženih

12.12.2017. - Poslije osmog kola Zrinjski, Kakanj i Spars imaju omjer 6:1 i po jednu utakmicu manje. Bosna Royal je odigrala svih osam utakmica i ima omjer 6:2. Poznat je i rezltat već odigrane utakmice devetog kola Zrinjski - Bošnjak, tako da Plemići imaju omjer 7:1 sa utakmicom više. Kakanj ili Spars poslije novog kola košarkaškog prvenstva poravant će se sa Zrinjskim. O tome ćeme pisati do kraja sedmice, a sada evo osvrta na prethodno osmo kolo

mvpadammirMVP osmog kola BH košarkaškog prvenstva je igrač Kaknja Adam Mirković, na ovoj fotki u duelu sa Ivanom Miličevićem

Poslije odigranih utakmica osmog kola, dvije ekipe su ostale bez trenera. Nema više na čelu Slobode arogantnog i „nedodirljivog“ Velimira Gašića, i Široki se zahvalio Mladenu Vuškoviću. Poslije ovog kola i dvije ekipe su ostale bez nekih igrača. Bosna Royal bez  najboljih: Draška Kneževića, Maksima Šturanovića i Miljana Mikovića, a Vogošća bez Nebojše Maksimovića. Šteta za košarkaško prvenstvo i šteta što se planovi o Evropskoj Bosni nisu realizovali.

MVP i tim kola

Adam Mirković, košarkaš Kaknja, samo nakon dvije odigrane utakmice u prvenstvu BiH, izabran je za MVP ovog kola. U izuzetno teškoj i značajnoj utakmici kontra Zrinjskog imao je dubl.dubl učinak sa 16 poena i 10 skokova. Ovo je izbor jedinog specijaliziranog portala za košarku u BiHBhbasket. Isti igrač je i u prošlom kolu izabran u tim kola. U osmom kolu pored Adama Mirkovića najbolja petorka je: Filip Kaluđerović iz Radnika, koji je Slobodi postigao 18 poena uz četiri skoka i jednu asistenciju, Ibrahim Durmo iz Sparsa koji je u Širokom postigao 13 poena, imao osam skokova i dvije asistencije, Berin Gudić koji je za Student na gostovanju u Vogošći postigao 18 poena uz pet skokova i tri asistencije i Maksim Šturanović koji je za Bosna Royal na gostovanju u Hadžićima postigao 13 poena uz devet skokova.

Poeni, asistencije i skokovi

Igrači sa najviše postignutih poena, ukupno, bez obzira na broj odigranih utakmica su: Almir Hasndić (Sloboda) 126 poena u sedam utakmica, Mujo Tuljković (Vogošća) 117 poena u sedam utakmica, Amir Dovadžija (Bošnjak) 110 poena iz osam utakmica i Torrion Brummit (Zrinjski) 109 poena iz osam utakmica.
Igrači sa najviše asistencija su Dinko Peljto iz Vogošće sa 45 asistencije u osam utakmica, Filip Dumić (Mladost) 39 asistencija u šest utakmica i Nebojša Maksimović (Vogošća) sa 39 asistencija u šest utakmica. Zatim slijede Josip Naletilić (Široki) 38 i Roko Rogić (Spars) i Vedran Princ sa po 37 asistencija.
Najviše skokova ima centar Kaknja Milivoje Božović 65 zatim Maksim Šturanović iz Bosne Royal i Torrion Brummit iz Zrinjskog sa po 57 skokova.

Odlazak Gašića i Vuškovića

I Vićentić, trener Radnika porazio Velimira Gašića, koji poslije četiri uzastopna poraza više nije kormilar košarkaša Slobode. Serija poraza košarkaša Slobode počela je u petom kolu kada je Zrinjski bio bolji u Mejdanu. Zatim su Tuzlaci u odličnoj košarkaškoj predstavi, sa obe strane, poraženi u Kaknju. Međutim poraz Slobode od Sparsa bio je pretežak, a ovaj od Radnika, u posljednjem kolu težak je do bola, posebno u srcima najiskernijih prijatelja Kluba, kao što su pored ostalih Tuzlaka i ljudi okupljeni oko portala Bhbasket iz Tuzle.Tako je poslije Vlašića, PandžeTrbića i Vićentić porazio Gašića. Oni nisu pobjedili Slobodu, ovi su treneri i ove ekipe oborile strategiju i taktiku trenera čije metode poslije 15 mjeseci nisu urodile očekivanim plodom. Sloboda ima kvalitetan tim i vjerujemo da će se vratiti u borbu za play-off.

Ni Mladen Vušković više nije trener Širokog. Njihova serija poraza počela je u šestom kolu kada je Kakanj slavio na Pecari. Dva poraza poslije toga prelila su čašu strpljenja i nasljednik Mladena Vuškovića na kormilu Širokog postao je njegov prvi pomoćnik Damir Vujanović, koji je već bio u ulozi šefa stručnog štaba.

Utakmice osmog kola

KK Kakanj – HKK Zrinjski 72:71
(20:21, 11:18, 20:19, 21:13)

Utakmica u kojoj su Plemići nastojali igrati mirno pripremajući završetak skoro svakog napada za čist vanjski šut i prosto je nevjerovatno kako su i koliko puta u tome uspjeli. Rezultat toga je i 13 ubačenih trica. Sa druge strane domaći se nisu „gubili“, nastojali su ostati u igri i onda kada su bubili dvocifrenom razlikom. Pod pritiskom navijačke atmosfere, Pandžini momci su uspjeli strpljivo i sretno nanijeti prvi poraz odličnoj ekipi Zrinjskog. Savim sigurno Mostarci individualno i timski imaju ako ne najbolji, onda pripadaju jednom od tri najbolja tima u BH košarci. Nezadovoljstva radi sudijskih odluka bilo je sa obe strane. Međutim, sudijska trojka po našoj procjeni nijednu ekipu nije oštetila. Ako su nešto i pogriješili, onda su to i kompenzirali. Recimo po dva puta na obe strane. Pobjeda domaćih čista kao suza, a da su dobili i Plemići bilo bi potpuno zasluženo. Ipak je odlučio zadnji period kada su Mostarci ubacili samo 13 poena.

osmokakanjzrinjski

HKK Široki - OKK Spars 71:74
(23:18, 17:19, 17:9, 14:28)

Široki je od prve minute ovog meča imao prednost. Imali su plus pet nakon prve dionice (23:18), a rezultat su u potpunosti kontrolisali i u drugoj četvrtini.Međutim, Sparsi su konstantno bili blizu. Široki je odlično igrao i u trećoj dionici. Podigli su razliku na dvocifrenu brojku i u jednom trenutku su otišli na plus 16, 73:67. Gosti su nakon 30 minuta igre smanjili na minus 11, 57:46, da bi u posljednje tri minute kreirali veliki preokret.Napravili su Sparsi seriju od 10:0 i na minut prije kraja dolaze do vodstva, 68:70.
Maksim Kovačević je sa 17 poena predvodio goste, Ibrahim Durmo je dodao 13 poena i osam skokova, dok je kod Širokog Čolak ubacio 19 poena.

osmosiroki-spars

KK Bošnjak – KK Bosna Royal 76:77
(23:17, 17:19, 15:19, 21:22)

Uz dosta muke je tim Aleksandra Damjanovića stigao do trijumfa i spriječili su prvo slavlje Bošnjaka u ovoj sezoni.Iako je Bosna bolje ušla u meč, Bošnjak je većim dijelom utakmice imao prednost. Nakon prve dionice imali su plus šest, 23:17, a na poluvrijeme je domaći tim otišao sa četiri poena prednosti, 40:36.Nastavak donosi dosta izjednačenu igru. Nakon 30 minuta rezultat je bio neriješen (55:55), ali je Bosna Royal uspjela u finišu da slomi otpor rivala.Uspjeli su nekako da dođu do trijumfa u ovom duelu, ukupno šestog u ovoj sezoni.Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Draško Knežević sa 16 poena, dok je kod Bošnjaka Ernad Mujić ubacio 17 koševa.

OKK Sloboda – KK Radnik
(21:15, 12:33, 21:12, 10:18)

Pobjeda Radnika U Tuzli je pravo iznenađenje i potpuno neočekivana ali izgleda samo za neupućene.Posljednju pravu utakmicu Sloboda je odigrala u Kaknju, kada su dali maksimum ali ipak izgubili. Poslije poraza od Sparsa bilo je jasno da se radi o „padu sistema“ i Radnik je to iskoristio. Situaciju su shvatili i ljudi koji vode Slobodu i prekinuli saradnju sa Velimirom Gašićem, koji je u Tuzli ipak predugo živio od stare slave. Ekipu Radnika su do pobjede vodili Dejan Kokoruš sa 19, te Kaluđerović i Pavlović sa po 18 poena.Kod Slobode su najefikasniji bili Hasandić i Čampara koji su ubacili po 13 poena, dok je 10 dodao Petrov.

osmoslobodaradnik

KK Vogošća – KK Sudent 63:71
(17:22, 13:15, 14:21, 19:13)

Gostjuću pobjedu upisao je i Student iz Mostara. Ovaj tim je slavio u Vogošći rezultatom 71:63.Berin Gudić sa 18 i Dejan Marković sa 17 poena predvodili su goste do trijumfa, a na drugoj strani Đorđe Mičić je ubacio 16. Student je u Vogošći igrao sa osam igrača u rotaciji od čega su četvorica na parketu provela prosječno po 35 minuta. Stoga je razmljivo da je petorka koja je počela utakmicu od 71 poen ubacila 62.Na drugoj strani domaći su u rotaciji imali 11 igrača ali to nije pomoglo.

Tabela

osmotabela

Rapored devetog kola

Sutra je na rasporedu Deveto kolo, a jedna utakmica je već ranije odigrana i to Zrinjski-Bošnjak 84:63.U ostalim susretima se sastaju: Spars-Kakanj, Radnik-Široki, Student-Sloboda, Mladost-Vogošća. Slobodna je Bosna Royal.