KakanjLive | Srijeda, 12.12.2018. godine

Kiksevi Veleža i Olimpika,katastrofa Rudara

01.10.2018. - Drugim domaćim remijem mostarskih Rođenih i porazom Olimpka u Gračanici, u prvi plan izbila Zvijezda, koja ima samo bod manje od vodećeg Veleža . Katastrofa Rudara u Živinicama svakako predstavlja najveće iznenađenje osmog kola

Rudar pao u Živinicama

Četiri pobjede domaćih, dvije gostiju i dva remija, uz slabu realizaciju (1,6 gol po utakmici) i standardno velik broj žutih kartona(4,7 po utakmici) i samo jedno isključenje, karakteristika je ovog kola kojeg je posmatralo svega 5.050 gledatelja. Po običaju najviše u Mostaru, Bihaću i Tešnju, dok je u preostalih pet susreta bilo samo 650, od čega po 50 u Čapljini i Novom Travniku.

Metalleghe zaustavio favorizirane  Rođene

Veliko iznenađenje predstavlja novi domaći remi vodećeg Veleža, čiji strijelci nisu uspjeli savladati rezervnog golmana Jajčana, mladog Zejd Muratspahića. Imali su Rođeni dosta prilika, ali su zatajili u realizaciji, posebno prvi strijelac Nusmir Fajić. Gosti su iznenadil ofanzivnom igrom i umalo nisu priredili veliku senzaciju jer je Dženan Haračić u finišu promašio šansu utakmice. Očito je upalila šok terapija smjenom trenera Nedžada Selimovića, kojeg je naslijedio njegov asistent Almir Tolja.Bio je ovo drugi domaći remi izabranika trenera Rahimića, koji su sigurno potcijenili ekipu Metalleghea i gubitak dva boda mogu ih skupo koštati.

Novi bljesak Zvijezde

Kiks Veleža najviše je obradovao igrače Zvijezde koji su drugom gostujućom pobjedom stigli do druge pozicije, s bodom manje od Rođenih. Gol za tri boda postigao je Ognjen Jaćimović u 86.minuti. Izuzev debakla u Mostaru, izabranici srbijanskog stručnjaka Mileta Lazarervića, sve ostale utakmice odigrali su kvalitetno, posebno na gostovanjima, gdje su ostvarili  dvije pobjede(Orašje i Novi Travnik) i dva remija (Igman i Olimpik), čime su pokazali da nisu slučajno u samom vrhu.I nakon osam odigranih kola Novotravničani su ostali bez pobjede i sa samo tri boda nalaze se na pretposljednjem mjestu, koliko ima posljednje plasirana Bosna, uz slabiju gol razliku.

Olimpik sve više posustaje

Nakon prošlonedjeljnog domaćeg remija protiv autsajdera Novog Travnika (2:2), „Vukovi“ su poklekli u Gračanici i još više zaostali za vodećim Veležom . Golom Stefana Stojanova u petoj minuti sudačke nadoknade(90+5)Bratstvo je s(p)retno stiglo do treće pobjede i pobjeglo iz opasne zone.S obzirom na velike ambicije i angažman poznatih premijerligaških igrača, može se reći da je Olimpik najveće razočarenje dosadašnjeg dijela prvenstva. Čak i promjena trenera (Selimović umjesto Radovića) nije pomogla „Vukovima“ da izađu iz krize, koja očito ima dublje korijene.

Katastrofa Rudara u Živinicama

Za iznenađenje kola pobrinuli su se igrači Slavena, koji su deklasirali oslabljenu ekipu Rudara, koji ove sezone igra promjenjivo, bolje reći toplo-hldano u skladu sa klimatskim promjenama!Domaći su čak četiri puta zatresli mrežu Amira Bekana i to dva puta u zadnjih pet minuta(88.i 90+1).Interesantno je istaći da su i na prethodnoj utakmici u Kaknju protiv TOŠK-a upravo u tim minutama primili dva gola, što jasno ukazuje na pad koncetracije u završnici, ali i nedopustivo opuštanje malodušnih prvotimaca.

Bišćani deklasirali oslabljeni Vitez

Mnogo lakše od očekivanog do visoke pobjede stigli su i igrači Jedinstva, koji su tri puta matirali Splićanina na golu Viteza, iskusnog Kragića, koji je, gle čuda, u dosadašnjih sedam kola primio isti broj golova.  Damir Rovčanin bio je dvostruki strijelac (18.i 42.minuta),a pobjedu je ovjerio kapiten Anes Nuspahić u 89.minuti. Treba istaći da su gosti od 15.minute igrali sa igračem manje jer je Ernis Džemidžić iz Goražda isključio beka Viteza Marka Markovića zbog udaranja protivničkog igrača bez lopte, čime je u velikoj mjeri olakšan posao izabranicima trenera Vlade Jagodića.Pored jednog crvenog kartona, sudija Džemidžić pokazao je i deset žutih (7 domaćim i 3 gostujućim igračima) što je rekord ovog kola.

Bosna sve više tone

Podmlađena ekipa visočke Bosne preživljava teške dane. Ponovo su svoje gotovo prazne Luke napustili pognute glave. Ovaj put poraženi su od iskusnije i kvalitetnije ekipe Goražda, koja je nakon slabog starta(tri uzastopna poraza) upisala četvrtu pobjedu i stigla do „zlatne“sredine. Baš kao i prošle nedjelje, strijelac jedinog gola bio je iskusni Armin Kapetan. Kuriozitet predstavlja podatak  da sudija Mirza Kazlagić nije izrekao ni jednu disciplinsku mjeru, što navodi na zaključak da je ponašanje igrača bilo u duhu fer-pleja, što je doista prava rijetkost na prvoligaškim  terenima.

Miroljubivi remi u Čapljini

Pored 2.000 u Vrapčićima i pedesetak gledatelja u susjednoj Čapljini nije vidjelo ni jedan gol.Hercegovački derbi završen je najnepopoluranijim rezultatom,a to je prema prikazanoj igri, ali i snazi protivnika, objektivno najrealniji ishod. Borbena momčad Igmana ostvarila je željeni cilj i izabranici trenera Nedima Jusufbegovića u svakom slučaju mogu biti zadovljniji od Čapljinaca, koji su zadnje četiri utakmice odigrali bez poraza i sigurno su planirali puni pogodak u dvoboju sa Konjičanima.

„Labudovi“ pali u Tešnju

U jedinom nedjeljnom susretu, kojeg je u Tešnju posmatralo blizu hiljadu gledatelja,igrači TOŠK-a bili su uspješniji od Orašja i slavili minimalnu, ali zasluženu pobjedu. Golom Dine Dizdarevića iz 31.minuta TOŠK je prvi došao u vodstvo,a Marsel Mace je u 52.minuti po drugi put savladao Kurbašića i već tad je bilo jasno da će bodovi ostati u Tešnju. Kapiten Orašja Marko Prgić u 59.minuti smanjio je prednost domaćih, ali je to bilo sve što su „Labudovi“ uspjeli postići jer su domaći uspjeli sačuvati svoju mrežu i osvojiti tri nova boda.