KakanjLive | Srijeda, 17.01.2018. godine

Kakanj zaustavio Bosnin pobjedonosni niz

13.01.2018. - Košarkaši Kaknja su odigrali dosta kvalitetno tokom cijele utakmice, sa druge strane su imali također kvalitetnog protivnika, ali je utakmicu odlučila igra u trećoj četvrtini koju su Kakanjci dobili sa 12 poena razlike

Pet poena razlike bilo je na kraju prvog poluvremena (41:46) za goste iz Sarajeva, a razlika je ostvarene vanjskim šutem jer su igrači Kaknja kao i u prethodnom kolu, u Mrkonjić Gradu ostavljali dovoljno prostora izvan reketa i sa pozicija za tri poena.

Drugo poluvrijeme takve greške su eliminisane, a presingom su zaustavljeni napadi Bosne još na polovini gostujuće momčadi ili su ih igrači Kaknja na svojoj polovini terena dovodili do isteka vremena za napad. Istovremeno iskorišteni su napadi ukradenih lopti, Pandža je ubrzao igru svoje momčadi i Kakanj je na početku trećeg perioda napravio seriju od 6:0 i poveli su 47:46. Koševe za ovu seriju iz tri kontre postigli su Talić (4) i Božović (2). Bosnu je već u sljedećem napadu Knežević opet doveo u prednost i to sa tri iskorištena slobodna bacanja 49:50. Inače Draško Knežević je na ovoj utakmici ubacio 21 poen od toga 14 od 14 sa linje slobodnih bacanja. U dva naredna napada, ponovo brzom tranzicijom prema naprijed prekidajući napade Bosne Kaknjci ubacuju pet poena: Muflizović (3) i Talić (2). Igrala se četvrta minuta trećeg perioda i Kakanj je bio u prednosti 52:49. U narednom napadu dosuđena je tehnička i sa linije slobodnih bacanja bio je precizan Brandford, a onda iz igre ubacuje i tricu tako da Bosnu ponovo dovodi do prednosti na jedan post 52:53.

Raspoloženi Nebojša Maksimović ubacio je dva puta po dva poena i Kakanj je poveo sa 56:53. Zatim je Mirković prekinuo napad Bosne, asistirao Muflizoviću za prednost od pet razlike 58:53. Knežević i Tuljković su smanjili na jedan poen razlike 58:57. Poslije ovoga na terenu kao da je bila samo jedna ekipa i to ekipa košarkaša Kaknja, koja je u ovim trenucima imala u svojim navijačima i šestog igrača. Uz gromoglasno navijanje odveli su svoje miljenike do rezultata na kraju trećeg perioda od plus 7 poena 69:62. Ova četvrtina je završila rezultatom 24:16, što će se na kraju pokazati i kao odlučujući period za pobjedu Kaknja. Možda je i ključni pad Bosnine igre bio izlazak iz igre Hannera koji je sa četiri lične i jednom tehničkom morao napustiti teren 11 minuta prije kraja utakmice.

Bosna je serijom 0:5 otvorila zadnji period, a onda su Adi Zahiragić i Milivoje Božović pokazali da pripadaju visoko kvalitetnom  košarkaškom formatu, ubacili zaredom po jednu tricu i vratili psihološku prednost koja je u ovom trenutku bila  od velikog značaja za njihov tim i večerašnju pobjedu. Božović je uspio poentirati i za dva poena i odveo Kakanj na plus deset 79:69.

Tokom posljednjih deset minuta, pošto je vanjski šut Bosne bio eliminisan, a nešto ih nije služila ni prciznost, trener Studenata Miloš Pejić, jednim tajmautom potpuno mijenja igru u kojoj do izražaja dolazi Šturanović, koji na dobre asistencije ubacuje šest poena u nizu, a zatim i Durak poslije tri pokušaja ubacuje tricu i dovodi Bosnu na razliku od minus tri poena 81:78 dvije minute i 30 sekundi do kraja utakmice. Pametno trošeći vrijeme Kakanjci su utakmicu priveli kraju, a kruna pobjede bila je trica kapitena Muflizovića sa istekom vremena u zadnjoj sekundi utakmice.

KK Kakanj – KK Bosna Royal 88:82
(20:24, 21:22, 28:16, 19:20)

Dvorana Kulturno sportskog centra u Kaknju. Gledalaca 1000. Sudije: Dragan Porobić, Božidar Radanović i Dragan Komar. Delegat/Komesar: Darko Frganja.

KK Kakanj: Ermin Dedić 13,Darko Talić 11, Ernes mešinović, Aldin Muflizović 18, Sead Delibašić, Adi Zahiragić 7, Danilo Negovanović, Nebojša Maksimović 5, Zlatan Tepić, Adam Mirković 13, Milivoje Božović 19 i Nermin Buza 2. Trener: Josip Pandža. Asistenti: Benjamin Šabić, Mirnes Ganić i Mirza Demir.
KK Bosna Royal: Adnan Arslanagić 4, Adi Alikadić, Jamir Rhashaad Hanner 4, Draško Knežević 21, Sandro Antunović, Cory Brandford 10, Edin Rešidović 5, Haris Ćurevac 4, Mujo Tuljković 12, Maksim Šturanović 16 i Atif Durak 6. Trener: Miloš Pejić. Asistent: Aleksandar Damjanović.