KakanjLive | Subota, 23.03.2019. godine

Kakanj nanio prvi poraz Sparsima

11.11.2018. - Pet poena razlike, rezultatom 83:78 za Kakanjce završila je posljednja utakmica četvrtog kola bh. košarkaške Lige 12. Sparsi su doživjeli prvi poraz i u Ligi više nema neporaženih

Trener Kaknja, Benjamin Šabić bio je potopuno u pravu kada je prije utakmice rekao, Sparsi jesu favoriti, ali to treba dokazati i na terenu. Kakanj je večeras u paklenoj atmosferi, pred punom dvoranom, nanio neočekivan poraz timu Marka Trbića i od ove utakmica u Ligi 12 više nema neporaženih.

U prvenstvu dominantni Sparsi večeras su pali pred velikim motivom koji je nosio mlade pa onda i sve ostale igrače Kaknja. U prvom poluvremenu  i sa jedne i sa druge strane pružen je nevjerovatno jak ritam, trošilo se puno snage, još više se trčalo i skakalo. U svemu tome bolje su se snalazili domaći igrači i na odmor otišli sa minimalnom prednošću od tri poena razlike (40:37). Nemanja Protić od kojeg se očekivalo da bude igrač odluke, u prvih 20 minuta nije se ni vidio. Arslanagić i Velić su tako dobro odigrali jedan na jedna sa iskusnim Protićem da je ovaj u prvom poluvremenu ubacio samo četiri poena i imao jednu asistenciju.Tek na samom kraju utakmice, u zadnjem periodu Protić je ubacio devet poena, od čega jednu tricu smanjivši 15 sekundi do kraja rezultat na dva razlike za Kakanj (80:78). Ova je trica probudila nadu da bi Sparsi mogli kakanjski parket napustiti neporaženi, međutim tako nisu mislili igrači Kaknja koju su sačuvali „hladnu“ glavu i pokazali samouvjerenost i borbu posebno u skoku. Do kraja utakmice uslijedili su promašaji Sparsa uz tri prekršaja na Arslanagiću, koji je sa linije slobodnih bacanja povećavao prednost domaćina do konačnog rezultata 83:78.

Veći dio utakmice posebno u prvom poluvremenu igralo se na jedan posjed. Iz napada u napad čas je prednost bila u korist Kaknja, a čas u korist Sparsa. U prvih deset minuta nijedna ekipa nije imala prednost veću od tri poena razlike. U drugom periodu najveća prednost je iznosila pet poena razlike za Kakanj 37:32 kada je Luka Jovanović sa linije slobodnih bacanja pogodio dva od dva.
Treća četvrtina je pokazala da bi ovu utakmicu Kakanj mogao riješiti u svoju korist. Bio je to trenutak u 27. minuti kada je Ivan Begić, ubacio tricu, na asistenciju Igora Josipovića, a dvorana proključala od euforije. Semafor je pokazao 13 poena razlike 56:43. Ovo je ustvari i bio period u kojem su Sparsi izgubili večerašnju utakmicu. Sve što su kasnije pokušali napraviti bilo je uzalud.

Podbacili su igrači od koji se više očekivalo, ali to neka analizira njihov strateg Marko Trbić. Na visini zadatka jedino je bio Adin Vrabac. Glogovac se u odlučujućim sekundama povrijedio, u pitanju je skočni zglob, a igru je napustio dva minuta prije kraja.

Koliko su igrači Kaknja bili borbeni i koliko su davali od sebe govori i podatak da je u igri Sparsa u rotaciji bilo svih 12 igrača, dok je trener Kakanjaca rotirao deset ratnika. Svi igrači Kaknja zaslužuju jednake čestitke za ovu pobjedu. Pokazali su da igraju kao „tim“ kao „klapa“ koja voli Klub za koji igraju. Za takvo jedinstvo i za takvu ljubav večeras su ih nagradili i navijači.

KK Kakanj – OKK SPARS 83:78
(22:21; 18:16; 21:18; 22:23)

Sportska dvorana u Kaknju. Četvrto kolo prvenstva BiH u košarci. Gledalaca 750. Sudije: Ivan Miličević, Hrvoje Čavar i Tomislav Stapić. Delegat:Petar Obradović.

KK Kakanj: Ivan Begić 6, Igor Josipović 15, Aldin Muflizović 10, Haris Ćurevac 9, Adnan Arslanagić 8, Mirza Velić 9, Ernes Mešinović 2, Nermin Buza 11, Luka Jovanović 4, Željko Palavra 9, Sead Delibašić, Bartol Lučić. Treneri: Benjamin Šabić, Mirnes Ganić i Mirza Demir.
OKK SPARS: Ibrahim Durmo 5, Adi Zahiragić 4, Adin Vrabac 23, Slobodan Jovanović, Sandi Grubelič 15, Fahrudin Manjgafić, Kenan Kamenjaš, Nemanja Protić 12, Draško Albijanić 7, Refik Bašić, Lovro Mazalin 3, Stefan Glogovac 9. Treneri: Marko Trbić i Adi Mujičić.